مؤسسه ارکستر ایران تأسیس شد

معاون هنری وزارت ارشاد از تأسیس مؤسسه ارکستر ایران خبر داد و گفت: با ساماندهی مجدد نیروی انسانی ارکستر ایران بر اساس نیاز و با برگزاری آزمون تخصصی بهترین و قوی‌ترین نیروها را جذب خواهد کرد.

معاون هنری وزارت ارشاد از تأسیس مؤسسه ارکستر ایران خبر داد و گفت: با ساماندهی مجدد نیروی انسانی ارکستر ایران بر اساس نیاز و با برگزاری آزمون تخصصی بهترین و قوی‌ترین نیروها را جذب خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری «ارکستر ملی» با حضور حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزارت ارشاد، سید حمد میرزمانی مدیر دفتر موسیقی و علی ترابی مدیر انجمن موسیقی ایران صبح امروز در دفتر معاونت هنری ارشاد برگزار شد.

*شا‌ه آبادی: مؤسسه نوپای ارکستر ملی ایران شکل گرفت

حمید شاه‌آبادی در این نشست اظهار داشت: در نشست مطبوعاتی فروردین ماه امسال به دو موضوع مهم با عنوان تجمیع ارکستر ملی و ایجاد یک مؤسسه مستقل برای آن و همچنین بحث واگذاری فعالیت‌ها به مؤسسات تک منظوره صحبت‌هایی کردیم. باید بگویم که هم اکنون تلاش‌ها به ثمر رسیده است و مؤسسه نوپای ارکستر ملی ایران شکل گرفت.

وی یادآور شد: اکنون در مرحله‌ای هستیم که اعلام می‌کنیم شرایط برای ایجاد یک مؤسسه جدید فراهم شده است. مشاغلی که در حوزه هنری ستاره‌دار اعلام شده‌اند و یا بازنشسته و یا اعلام اختتامیه کار آنها به این دلیل بود که ارکستر بیرون از اداره صورت گیرد.بخشی از این عزیزان طی قراردادی با انجمن موسیقی که در حال فعالیت هستند، در ساز و کار جدید فعالیت‌شان را بدون خللی ادامه خواهند داد.

شاه‌آبادی با بیان اینکه سال جاری و سال آینده اعتبارات لازم برای ارکستر ملی اختصاص یافته و پرداخت خواهد شد، گفت: مؤسسه جدید فارغ از سیستم اداری و دولتی کار را مدیریت خواهد کرد و با داشتن شوراهای تخصصی متفاوت و ساماندهی‌هایی که دارند همانند گذشته به کارشان ادامه می‌دهند.

*جذب نیروی جدید در ارکستر ملی از طریق آزمون 15 آبان‌ماه صورت می‌گیرد

معاون هنری وزیر ارشاد با اعلام جذب نیروی انسانی جدید برای ارکستر ملی گفت: ساماندهی مجدد نیروی انسانی ارکستر بر اساس نیاز کشور و جایگاه نوازندگان تلقی می‌شود و هر ساله با داشتن یک آزمون تخصصی و بهترین داوران نیروها هر ساله گزینش و انتخاب خواهند شد. با این روش می‌دانیم که قوی‌ترین نیروها را داریم و بنا نداریم که ارکستر خودش را از داشتن نیروهای جدید محروم کند.

*سیاست وزارت ارشاد حفظ کامل از ارکستر ملی است

این فعال فرهنگی با بیان اینکه سیاست وزارت ارشاد حفظ کامل از ارکستر ملی است، تصریح کرد: سه گروه سمفونی، ملی و گروه کر با همکاری دفتر موسیقی، موسسه خود را اداره می‌کنند و 15 آبان‌ماه جاری فراخوان جذب هنرمندان ارکستر اعلام می‌شود که هنرمندان پس از آزمونهای تخصصی و شفاهی در این مؤسسه ساز و کار جدید خودشان را ادامه خواهند داد و معیار کار ما بر اساس همان ورود نیروی جدید و گزینش جدید است.

*حقوق ارکستر ملی با تأخیر پرداخت می‌شود

شاه‌آبادی در پاسخ به حقوق دریافتی اعضای گروه ارکستر ملی گفت: در ارکستر ملی چیزی به اسم حقوق به افراد غیردولتی وجود ندارد و اعضا با تأخیر حقوق خود را دریافت می‌کنند. هر چه شورای ارکستر در پرداخت حقوق صلاح بداند از نظر ما اشکالی ندارد. اداره کل دفتر موسیقی و انجمن موسیقی ایران اجرای جدید کاری آن را انجام می‌دهند. ممکن است شاهد افت و خیز باشیم ولی چیزی به عنوان تعطیلی برای ارکستر ملی نداریم. افراد دولتی که عضو این ارکستر هستند از طریق اداری حقوق خود را دریافت می‌کنند و مابقی عزیزان هم طبق قراردادهایشان دریافت حقوق با تأخیر دارند.

*مؤسسه جدید ارکستر ملی در کنار مدیریت واحد از تعارضات می‌کاهد

معاون هنری ارشاد در پاسخ به این سوال که آیا تشکیل این سازمان جدید از مشکلات کنونی ارکستر خواهد کاست یا نه، گفت: تأکید عمده من این است که بخش مالی جدید به معاونت افزوده نمی‌شود و ادغام این ساز و کارها مدیریت واحدی را شکل می‌دهد که تعارضات را کم می‌کند و دلیل دیگر آن صرفه‌جویی در اینگونه موارد است.

*یک میلیارد و 200 میلیون تومان بودجه ارکسترها است

وی یادآور شد: در حال حاضر یک میلیارد و 200 میلیون تومان در حمایت از ارکسترها به اداره موسیقی اختصاص یافته است که همه آن در جهت اقتصادی مقاومتی شکل گرفت و رقم همان رقم حمایتی گذشته است. بودجه‌بندی ما در قالب برنامه‌ای و برای قراردادهای شش ماهه و یک‌ساله است که شاهد افت و خیز آن در آینده خواهیم بود اما شرایط را بدتر نخواهد کرد.

*نیمه‌آذرماه مسئول مؤسسه ارکستر ملی معرفی می‌شود

شاه‌آبادی با بیان اینکه 15 آذر شخص مسئول این مؤسسه جدید معرفی خواهد شد، گفت: شورای تخصصی با برنامه‌ریزی‌هایی که کرده‌اند تا نیمه آذرماه شخص مسئول را معرفی می‌کنند که با تمام ظرفیت‌ها در خدمت ارکستر باشند. هرچند بدنی تخصصی جدا است اما بدنه کاری واحد است.

شاه‌آبادی در خصوص سفرش به یونان و شرکت در جشنواره موسیقی ومکس یونان گفت: من پرسفر نیستم و کم توفیقم چرا که فرصت اقتضاء‌ نمی‌کند. در نمایشگاه یونان آئینه عملکرد موسیقی جهان را در 5 روز به نمایش درآورده بودند و فرصت خوبی برای شرکت در این جشنواره بود. این جشنواره که همانند جشنواره بین‌المللی فجر ما می‌ماند مفید بود.

*میرزمانی: شرایط برای ادامه همکاری نبود و باید یک روز این اتفاق می‌افتاد

سیدمحمد میرزمانی مدیردفتر موسیقی نیز در ادامه یادآور شد: آن چیزی که برای همه محرز شده این است که ادامه کار به این شکل غیرممکن است. ما با یک ظرفیت و اشکالی کار را برگزار می‌کنیم که همه دلسرد و نگران شده‌اند این نیست که ما پول نداریم و یا ندهیم اما برنامه‌ریزی‌ها براساس شرایط است، شرایط ایده‌آل برای ادامه همکاری نیست و باید یک روزی این اتفاق می‌افتاد. مراکز دولتی هم با ارسال نامه‌‌هایی به ما می‌گفتند چرا از بخش خصوصی دعوت نمی‌کنید.

*با تشکیل مؤسسه، خون جدیدی در ارکستر ملی دمیده می‌شود

مدیر دفتر موسیقی تصریح کرد: دولت تلاش می‌کند تا کارها به بخش خصوصی واگذار شود ولی مدیریت آن دارای تبعات مثبتی است و ما اعلام رضایت می‌کنیم. این راه جدید یک خون جدید در ارکستر ملی می‌دمد. ما تلاش می‌کنیم هر آنچه که در توان داریم انجام دهیم تا موفق شویم.

*جشنواره تجلی بصیرت اجرای مقتدری از ارکستر ملی خواهد داشت

میرزمانی در ادامه یادآور شد: مسائل حاشیه‌ای به وجود آمده توان ما را می‌گیرد و از شما اهالی رسانه می‌خواهم در توجیه کارهای فرهنگی به ما کمک کنید در اینجا لازم است بگویم در سری جدید جشنواره تجلی بصیرت با اجرای ارکستر مقتدری ظاهر خواهیم شد.

*ترابی: نوازندگان عزیز به صورت «خویش‌فرما» بیمه می‌شوند

علی ترابی مدیر انجمن موسیقی ایران در ادامه این نشست تصریح کرد: گفته شده است سه ماه حقوق اعضای گروه ارکستر ملی پرداخت نشده است باید بگویم ارکسترفقط حقوق خود را در مردادماه و شهریورماه دریافت نکرده است.

وی در پاسخ به سوالی خبرنگار فارس مبنی بر بیمه اعضای گروه ارکستر ملی، گفت: به لحاظ قانونی نوازندگان بیمه نمی‌شوند. ما به هیچ عنوان نیروی بیمه ثابتی نداریم و طبق توافق با خانه موسیقی نوازندگان عزیز به صورت «خویش‌فرما» بیمه می‌شوند.

*تمرین ارکستر ملی با گروه کامکارها به زودی شکل می‌گیرد

ترابی در پاسخ به سوألی در خصوص تبعیض آهنگساز و نوازنده گفت: تعطیلی ارکستر ملی به دلیل فنی بود و با صبحت‌هایی که با گروه کامکارها برای اجرا داشتیم این تمرین‌ها به تعویق افتاده است چرا که آنها در برج میلاد خودشان اجرا داشتند و نمی‌شد که از ‌آنها انتظار داشت که اجرای خودشان را انجام ندهند و به ما بپیوندند. در خصوص تبعیض باید بگویم ارکستر ملی و سمفونی با یکدیگری تفاوت دارند سمفونی می‌تواند قطعه را سریع از آرشیو بیرون آورد و اجرا کند ولی ارکستر ملی اینطور نیست.

* ارکستر ملی به رهبری «کامبیز روشن‌روان» دی‌ماه جاری به روی صحنه می‌رود

وی در خصوص کارهای جدید ارکستر ملی گفت: «فردین خلعتبری» برای تنظیم جدید موسیقی شب دهم با ما همکاری خواهد داشت که تاکنون یک ریال از ما دریافت نکرده است. «کامبیز روشن‌روان» هم در دی‌ماه جاری با ارکستر ملی به روی صحنه خواهد رفت.

شاه‌آبادی در پایان این نشست یادآور شد: از افتخارات مدیران موسیقی من وضعیت ارکسترهاست من از آنها تشکر می‌کنم به خاطر اینکه با ناسپاسی‌ها که مواجه شدند دم نیاورند. ما بیشترین اجرا را داشتیم که هم مفید و هم تخصصی بوده است. از تلاش‌های ماندگار آقای میرزمانی این است که ارکستر سمفونی را تا حد مطلوبی به جلو برد. این ارکستر در کویت اجرای موفقی داشت که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

رسانه‌ها دنبال تیتر اول هستند به جای اینکه نیروی نظام باشند نیروی رسانه‌ای دشمن می‌شوند. به فرض اینکه اخبار صحیح باشد ما باید کجا دنبال یاران خودمان بگردیم من تا زمانی که هستم تا بالاترین ظرفیت از ارکستر ملی حمایت می‌کنم این ارکستر ملی تیم ملی ما است و در بالاترین حد از آن حمایت می‌کنیم.

فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.