اعضای گروه نمایشی «فیتیله» با اشاره به تازه ترین فعالیت های خود از تدارک برای اجرای صحنه‌ای، حضور در چند برنامه جدید تلویزیونی و برگزاری کنسرتی ویژه کودکان خبر دادند.

به گزارش تئاتر آنلاین، حمید گلی یکی از اعضای گروه سه نفره «فیتیله» در گفتگو با مهر با اشاره به فعالیت های صحنه ای این مجموعه بیان کرد: ما سال پیش تصمیم داشتیم نمایشی را در تالار هنر به صحنه ببریم اما به دلیل مشکلات کاری که برایمان به وجود آمد این فرصت فراهم نشد اما امسال کماکان در حال پیگیری برای یک اجرای صحنه ای هستیم. همین چند روز پیش مذاکراتی را با مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین مدیریت جدید تالار هنر انجام دادیم و اگر مشکلی پیش نیاید به احتمال زیاد یا در سال ۹۶ یا انتهای سال جاری آثاری را روی صحنه می بریم.

«فیتیله» دو نمایش را در کانون و تالار هنر به صحنه می‌برد

وی درباره دلایل دوری چند ساله گروه «فیتیله» از تئاتر توضیح داد: شاید در طول سال های گذشته به دلیل برنامه های متعددی که در تلویزیون داشتیم، انجام یک کار در تئاتر به دلیل پروسه انتخاب متن تا اجرا کمی سخت به نظر می رسید و چون ما در حوزه تلویزیون به نوعی سوار بر یک قطار در حال حرکت بودیم این امکان برایمان فراهم نشد که روی صحنه کاری را به مخاطبان ارائه دهیم اما مطمئن باشید در سال جاری به طور کاملا جدی پیگیر به صحنه بردن نمایش هستیم. ضمن اینکه خاستگاه گروه «فیتیله» تئاتر بوده و ما از صحنه های نمایشی وارد فضاهای دیگر شدیم. ما باید در تلاش باشیم که سالی یک بار در حوزه تئاتر کودک و نوجوان کاری را روی صحنه ببریم.

این بازیگر درباره محتوای این آثار نمایشی گفت: طی صحبت هایی که با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام می دادیم آنها علاقه مند بودند آخرین کاری که ما سال ها پیش در آنجا روی صحنه بردیم بازتولید شود. ولی برای تالار هنر مشغول کار روی یک متن جدید هستیم که احتمال قریب به یقین کار بسیار نو و متفاوتی خواهد بود.

شبکه «کودک» یا شبکه «کودکانه»

محمد مسلمی عضو دیگر گروه «فیتیله» که در اغلب آثار تلویزیونی این گروه به عنوان کارگردان هنری هم مشغول به کار بوده است درباره همکاری این مجموعه با شبکه های کودک و نوجوان رسانه ملی تصریح کرد: اوایل سال جاری با مدیران شبکه کودک و نوجوان رسانه ملی مذاکراتی انجام گرفت و ما طرح خودمان را به دوستان ارائه دادیم ولی هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم. ما به عنوان هنرمندانی که در حوزه کودک و نوجوان مشغول به فعالیت هستیم علاقه مند به تولید و ساخت برنامه های تلویزیونی در شبکه های مختلف هستیم ولی بنده معتقدم شبکه کودک هنوز انسجام، تفکر و ایده آلی را که می تواند مدنظر مدیریت باشد، ندارد.

وی ادامه داد: من تصور می کنم به دلیل شرایط بسیار بد اقتصادی هنوز خود دوستان سردرگم هستند. در تمام دنیا برنامه های کودک و هنرمندان درجه یک فعال در این شبکه ها حرف اول را می زنند، اما شبکه کودک ما شبکه کودک نیست بلکه شبکه «کودکانه»است و فکر می کنم احتیاج به متخصصان بیشتری دارد.

این بازیگر گفت: متخصصان و مشاوران درجه یک باید در کنار پروژه‌ها حضور داشته باشند. ما در حوزه فرهنگ به طور کلی در حوزه کودک و نوجوان خیلی ضعیف عمل می کنیم در حالیکه با فرهنگ و هنر ارزشمندی که داریم می توانیم بهترین کارها را انجام دهیم که در شان مردم ایران و حتی بین المللی باشد.

برای برگزاری کنسرت برنامه داریم

علی فروتن یکی از سه عضو گروه «فیتیله» هم درباره بازخوردهای منفی و مثبت تولیدات گروه در حوزه مخاطبان بزرگسال عنوان کرد: ما به واسطه اینکه در ژانر کودک و نوجوان فعالیت می کنیم همه این توقع را دارند که ما در ژانر کودک و نوجوان باقی بمانیم ولی هر سه ما از تئاتر بزرگسال کار نمایشی را آغاز کرده و بعدا وارد ژانر کودک و نوجوان شدیم. اما در زمینه برنامه هایی که طی ماه های گذشته از رسانه ملی توسط گروه ما پخش شد و موجب بازتاب های منفی و مثبتی هم شد باید توضیح دهم، تامین نیازهای همه مخاطبان و راضی نگه داشتن تمام سلیقه ها چه در ژانر کودک و چه در ژانر بزرگسال به هیچ عنوان میسر نیست. کما اینکه بسیاری از مخاطبان طی روزهایی که این برنامه ها از تلویزیون پخش می شد با آن ارتباط برقرار کرده و از روند کار راضی بودند از سوی دیگر خیلی ها هم به ما این نقد را وارد کردند که چرا در این وادی وارد شده ایم.

وی ادامه داد: ما به عنوان بازیگر و گروهی که می توانیم در عرصه های مختلف هنری حضور داشته باشیم این موضوع را احساس کردیم که باید کاری برای مخاطبان بزرگسال اجرا کنیم. به ویژه این پروژه دومی که در منطقه هرندی تهران اجرا شد ماجرا به سمتی رفت که همه خانواده ها به چنین فضای فرهنگی نیازمند بودند. البته شاید فیدبک این برنامه در تلویزیون به دلیل ساعت پخش آن چندان مناسب بود اما ما بازخورد اصلی مان را در همان منطقه هرندی گرفتیم چرا که این تغییر در مردم منطقه طی آن یک ماهی که اجرا داشتیم کاملا محسوس بود.

فروتن در جواب این سوال که آیا گروه «فیتیله» برنامه ای برای اجرای کنسرت های ویژه کودک دارد یا خیر؟ اظهار کرد: برگزاری کنسرت های ویژه کودکان جزو برنامه کاری گروه فیتیله است ولی تا زمانی که به روال عادی نرسیم و از لحاظ علمی موفق به کسب آموزش های لازم نشویم قطعا نسبت به برگزاری کنسرت اقدام نمی کنیم. ما بر این باوریم اگر علم موسیقی نداشته باشیم هم در حق کودکان و هم در حق دست‌اندرکاران موسیقی اجحاف کرده ایم.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :