» آرشیو مطالب » «قهرمان کوچک » از تهران تا کربلا روی صحنه می‌رود
«قهرمان کوچک » از تهران تا کربلا روی صحنه می‌رود
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«قهرمان کوچک » از تهران تا کربلا روی صحنه می‌رود

مرداد 18, 1402 1

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک » کاری است به نویسندگی انوش معظمی که به واقعه عاشورا ویژه کودک و نوجوان می‌پردازد. این نمایش که افشین ناظری کارگردان آن است از ۲۰ مرداد ماه اجراهای خود را در تماشاخانه مهر حوزه هنری آغاز خواهد کرد.

سجاد عباسی تهیه کننده این نمایش در مورد تازه‌ترین تجربه باشگاه هنرهای نمایشی حوزه هنری کودک و نوجوان در تولید این نمایش گفت: اجرای نمایش عروسکی «قهرمان کوچک » دومین تجربه جدی و حرفه‌ای حوزه هنری کودک و نوجوان است که از ۲۰ مرداد اجراهای خود را در تماشاخانه مهر حوزه هنری به کارگردانی افشین ناظری آغاز خواهد کرد. پیش از این نیز حوزه هنری کودک و نوجوان در باشگاه هنرهای نمایشی نوجوانان خود نمایش «قول و قرار» را با موضوع امام زمان (عج) تولید و اجرا کرده بود.

وی ادامه داد نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک » نیز با موضوع عاشورا و حضور حضرت علی اصغر علیه السلام در واقعه کربلا اجرا می‌شود. این نمایش ۱۲ شخصیت عروسکی دارد که ۸ عروسک گردان شخصیت‌های آن را اجرا می‌کنند.

وی افزود: این نمایش از ۲۰ مرداد به مدت ۱۰ شب میزبان مخاطبان خود خواهد بود و پس از آن با همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مسیر پیاده روی اربعین حسینی از نجف اشرف تا کربلای معلی به ۲ زبان عربی و فارسی و به صورت سیار از زائران اربعینی امام حسین علیه السلام پذیرایی فرهنگی و هنری خواهد کرد.

عباسی ادامه داد: از آنجایی که این نمایش برای سنین کودک و نوجوان اجرا می‌شود، سعی شده است تا علاوه بر اینکه به حوادث کربلا بپردازیم به سوی محتوا و مفاهیم ایثار، از خودگذشتگی و شجاعت نیز حرکت کنیم تا تاثیرات معرفتی و خودسازی را نیز در مخاطبان گروه سنی الف خود بر جا بگذاریم. به این ترتیب در طراحی های نمایش با درایت های افشین ناظری و اجرای عروسکی سایه، حوادث کربلا و قهرمانی‌های آن به ویژه حضرت علی اصغر علیه السلام به نرمی و به دور از خشونت بیان شود.

عباسی یادآور شد: نمایشنامه اثر به نویسندگی انوش معظمی اثری است که با تغییرات جدی بازنویسی و بازتولید شده است که در خلال آن برخی شخصیت‌های تازه به آن اضافه و عروسک‌های نمایش نیز دوباره تولید و بروز شده اند.

تهیه کننده نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک » در پایان گفت: این نخستین تجربه باشگاه هنرهای نمایشی حوزه هنری کودک و نوجوان است که هسته مرکزی آن با حضور سنین مختلف در کنار عروسک گردانان حرفه ای با اهداف بلند مدت به اجرای نمایش می‌پردازند.

اجرای نمایش برای کودکان کار دشواری است

افشین ناظری طراح و کارگردان این نمایش عروسکی با بیان اینکه اجرای نمایش برای کودکان کار دشواری است، گفت: هرچه سن کمتر، تعهد و پاسخگویی گروه اجرایی بیشتر خواهد بود چون کودکان مانند لوح‌های سپیدی‌ هستند که آمادگی هرگونه نقش بستن را دارند.

وی افزود: حال اگر بخواهید برای این مخاطب نمایشی با موضوع مذهبی کار کنید به مراتب دشوارتر است. زیرا سنگ بنای مفاهیم عمیق دینی و مذهبی را در این لوح سفید گذاشته‌اید. بنابراین دقت در بیان مفاهیم بلند دینی برای کودکان بسیار حائز اهمیت است و همین امر کار دینی برای کودکان را بسیار کار سخت و پر استرس می‌کند.

نمایش زنده عروسکی «قهرمان کوچک» به نویسندگی انوش معظمی و کارگردانی افشین ناظری یک نذر فرهنگی است و تماشای آن رایگان است. این نمایش به همت حوزه هنری کودک و نوجوان هر روز ساعت ۲۰ از ۲۰ تا ۳۰ مرداد در تماشاخانه مهر حوزه هنری به نشانی تقاطع خیابان حافظ و خیابان سمیه روی صحنه خواهد رفت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×