» برگزیده » فیلم اجراهای ”سعدی افشار ” توزیع می شود
1528
برگزیده - تئاتر ایران

فیلم اجراهای ”سعدی افشار ” توزیع می شود

شهریور 23, 1392 0

1هادی عامل هاشمی، که با نمایش “مضحکه دزدها” در نخستین روز از شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی شرکت دارد، از توزیع فیلم اجرای نمایش های گروه تئاتر “پاپتی ها” و دو نمایش از زنده یاد سعدی افشار خبر داد.

به گزارش MrArt.ir، کارگردان نمایش “مضحکه دزدها” اظهار کرد: ما همراه با هدایت هاشمی چند کارگاه از نمایش های آیینی سنتی برگزار کرده بودیم که بسیار جذاب و کاربردی بودند، بنابراین تصمیم گرفتیم آن ها را در قالب فیلم و با فرمت CD در اختیار گروه های جوان و علاقه مند شهرستانی قرار دهیم. فکر کردیم حالا که استاد افشار در میان ما نیست، بهتر است برخی فیلم های به جا مانده از ایشان عرضه شوند.
وی در ادامه افزود: این برنامه به توصیه هدایت هاشمی و با هزینه شخص وی انجام می شود و برای به سرانجام رساندن آن، از کمک ها، مشاوره ها و راهنمایی های استاد داوود فتحعلی بیگی نیز بسیار بهره برده ایم.
عامل هاشمی در خصوص ویژگی این فیلم ها تشریح کرد: بخشی از آن ها مربوط به آداپته متون فرنگی است. در کاربرد این آداپته های فرنگی، مبانی مضحکه تعریف شده که گروه نمایش “پاپتی ها” به فراخور اجراهای خود از آن ها بهره برده اند. همچنین در تجربه هایی که گروه پاپتی ها داشته اند، از قابلیت های نمایش های ایرانی به وفور استفاده شده و ما سعی کردیم آن تجربه ها را با سایر گروه های تئاتر، به ویژه شهرستانی ها، به اشتراک بگذاریم.
این هنرمند پیش بینی کرد که 30 عنوان فیلم در این حرکت فرهنگی عرضه شود. وی همچنین از دو نمایش مربوط به اجرای آثار زنده یاد سعدی افشار و نمایش هایی  نظیر “بدل”، “یک نوکر و دو ارباب”، “غولتشن ها” و “آخ اگه بارون بزنه” از گروه پاپتی ها، به عنوان نمونه ای از فیلم هایی نام برد که تا دوشنبه، 25 شهریورماه، برای توزیع آماده خواهند شد.
گفتنی است، گروه های متقاضی دریافت این فیلم ها می توانند پس از اعلام رسمی دفتر نمایش های آیینی سنتی، برای دریافت آثار نام برده به این واحد فرهنگی هنری مراجعه کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×