» آرشیو مطالب » فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار بر تولید آثار فاخر و ملی متمرکز است
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار بر تولید آثار فاخر و ملی متمرکز است

شهریور 1, 1401 0

نشست کمیته اجرایی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار در محل اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست کمیته اجرایی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار با حضور عبدالله مرتضوی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران و دبیر فصل‌واره، مدیران بخش‌های مختلف فصل‌واره و همچنین مدیران اداره‌کل هنری معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، صبح روز سه‌شنبه ۱ شهریور در محل اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران برگزار شد.

در این نشست شاهین عسگریان قائم مقام دبیر و ناظر اجرایی دومین دوره فصل‌واره توضیح داد: دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار با اهداف توسعه، تعمیق، تکثیر و تداوم فرهنگ «ایثار و مهربانی»، «ایثار و از خودگذشتگی»، «ایثار و شهادت» در میان آحاد جامعه، تحکیم ارتباطات اجتماعی به واسطه مبادلات فرهنگی با موضوع «ایثار و شهادت» و «ایثار اجتماعی» در سطح مساجد، محلات و روستاها، تجلیل از شهدا و ایثارگران و خانواده‌های آن‌ها، تشویق، ترغیب هنرمندان به تولید آثار با موضوع «ایثار، جهاد، مقاومت و شهادت» و «ایثار، مهربانی و همدلی اجتماعی» با بهره‌گیری از شیوه‌ها و تکنیک‌های مختلف هنری، کشف و حمایت از ظرفیت‌ها و استعدادهای جوان در زمینه‌های مختلف هنری با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت، بسط، تعمیق و ترویج قالب‌های مختلف هنری به عنوان تأثیرگذارترین ابزارهای ارتباطات جمعی با محوریت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ایجاد مجموعه (بانک اطلاعاتی) هنرمندان مرتبط با حوزه فرهنگ مذهبی، آیینی و عاشورایی ایثار و از خودگذشتگی با هدف تدوین، گردآوری و انتشار آثار و همچنین گسترش زمینه‌های فکری و فرهنگی در جهت تولید آثار فاخر و ارزشمند هنری با هدف ارتقای بینش و آگاهی جامعه به عنوان مخاطب اصلی اینگونه از آثار هنری و ایجاد گفتمان‌های اجتماعی در زمینه فرهنگ ایثار و شهادت برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: وجوه تمایز دومین فصل‌واره با دوره اول آن افزایش بخش‌های جشنواره از ۷ بخش به ۱۴ بخش است که ۷ بخش در سطح ملی برگزار می‌شود و همچنین آموزش‌های هنری با محوریت محلات، مساجد، هیأت‌های مذهبی، مدارس، دانشگاه‌ها، مترو و دفاتر تسهیل‌گری است. همچنین با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی موضوع «افشای حقوق بشر آمریکایی» در دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار مورد توجه قرار می‌گیرد.

عسگریان در ادامه با شکل‌گیری ۶ کمیته اجرایی در دومین دوره فصل‌واره اشاره کرد و توضیحاتی را در خصوص نحوه و زمان برگزاری فصل‌واره ارائه داد.

قائم مقام دبیر و ناظر اجرایی فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار تأکید کرد: در دوره دوم فصل‌واره تمرکز بر تولید آثار فاخر و ملی است.

سپس طاهره تبیریی رئیس اداره هنری و مدیر اجرایی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار نیز پیشنهادهایی را در خصوص نحوه اجرای بخش‌های مختلف این دوره از فصل‌واره مطرح کرد.

خلیل ارجمندی معاون اداره‌کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز که در این نشست حضور داشت، یادآور شد: برگزاری فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار فضاسازی خوبی برای جذب و تولید آثار و بالفعل کردن استعدادهای بالقوه در عرصه هنر است.

وی اظهار کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران باید بیشتر به سیاستگذاری و جهت دهی به تولیدکنندگان فرهنگی و هنری بپردازد و با کمک سازمان‌ها و نهادهای ارزشی چنین رویدادها و همچنین رویدادی بین‌المللی در حد جشنواره‌های فجر برگزار کند.

ارجمندی تأکید کرد: در این فصل‌واره به دنبال اثربخشی بیشتر در عرصه فرهنگی و هنری هستیم.

در ادامه محمد لارتی رئیس اداره هنرهای نمایشی و آوایی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دبیر هنرهای نمایشی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار تأکید کرد: در این دوره از فصل‌واره با توجه به اینکه بخش‌هایی از فصل‌واره به صورت ملی برگزار می‌شود نیازمند نیرو و پشتیبانی بیشتری هستیم.

وی در ادامه نکاتی را درباره زمان و همچنین بودجه دومین دوره فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار مطرح کرد و پیشنهادهایی را ارائه داد.

حمید ساروخانی رئیس اداره هنرهای تجسمی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دبیر هنرهای تجسمی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار نیز تأکید کرد: طی جلسات متعددی که برگزار کردیم طرح برگزاری دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار ارائه شد. در بحث پروژه‌های ملی این ظرفیت وجود دارد که از ادارات‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان‌های مختلف استفاده کنیم.

مرتضی اسدی‌مرام مدیر اجرایی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار نیز در بخش دیگری از این نشست یادآور شد: بسیاری از اتفاقات خوب فرهنگی به یک دوره ختم می‌شود زیرا به دلیل تغییر مدیریت و سیاستگذاری‌ها به دومین دوره نمی‌رسد اما برگزاری دومین دوره فصل‌واره ایثار نشان می‌دهد که این رویداد مؤثر و به جا بوده و مجموعه‌ای که به مسائل فرهنگی و هنری در حوزه ایثار و شهادت باور دارند، آن را هدایت و برگزار می‌کنند.

وی تأکید کرد: این فصل‌واره یکی از رویدادهای کم‌نظیر در عرصه فرهنگی و هنری است و خواسته هنرمندان این بود که بخش‌هایی به فصل‌واره اضافه شود، از این رو دومین دوره با بخش‌های بیشتری برگزار می‌شود.

در بخش پایانی نشست عبدالله مرتضوی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران و دبیر دومین دوره فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار نیز ضمن اشاره به اهمیت و همچنین سختی برگزاری چنین رویدادی، تصریح کرد: من در تمام جلساتی که با مدیران‌کل بنیاد شهید برگزار کرده‌ایم پیشنهاد داده‌ام که اگر کاری سخت و دشوار وجود دارد، اجرا و عملی کردن آن را به اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران بسپارند تا با تمام توان آن را برگزار کنیم.

سپس مرتضوی احکام مدیران و کمیته‌های مختلف اجرایی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار را اهدا کرد.

مینا بهرامی‌تبار مسئول دبیرخانه دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار و مرتضی انصاری‌فر رئیس اداره بازرسی و شکایت اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران از دیگر حاضران در این نشست بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×