» آرشیو مطالب » «فروپاشیده» در پاریس به صحنه رفت/ درهم‌تنیدگی ۲ واقعه تاریخی
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«فروپاشیده» در پاریس به صحنه رفت/ درهم‌تنیدگی ۲ واقعه تاریخی

تیر 13, 1401 0

نمایش «فروپاشیده» به نویسندگی و کارگردانی میلاد حسینی که درباره همزمانی ۲ واقعه تاثیرگذار تاریخی در ایران و فرانسه است، این روزها در شهر پاریس فرانسه روی صحنه می‌رود.

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش «فروپاشیده» به نویسندگی و کارگردانی میلاد حسینی از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ برابر با ۹ تیر ماه در سالن اصلی نمایش «شهرک بین‌المللی هنر» شهر پاریس روی صحنه رفته است.

«فروپاشیده» مونولوگ‌های بلند و در هم تنیده‌ای از همزمانی تاریخی فروپاشی‌های حکومت زندیه در ایران و حکومت لویی شانزدهم در فرانسه به سال ۱۷۹۳ میلادی است.

در این نمایش شقایق بهشتی از اعضای گروه Théâtre du Soleil، گارانس سیمون Garance Lepetit-Simon و لیلی مهدوی ایفای نقش می‌کنند.

در اجرای این اثر که به زبان‌های فرانسوی و فارسی به صحنه می‌رود شکوفه رادمند به عنوان طراح صحنه و لباس، مهدی حسین زاده به عنوان مشاور کارگردان، ارشیا اقبالی به عنوان دستیار کارگردان، رقیه حسن تبار به عنوان مترجم و ملیحه صحراگرد به عنوان طراح پوستر همکاری دارند.

میلاد حسینی نویسنده و کارگردان تئاتر تا به حال نمایش‌های مختلفی از جمله «مگافونیا»، «فاوست»، «آزرمیخدخت» و … را به صحنه برده و تاکنون نمایشنامه‌های «تندوس بی‌خورشید»، «فانوس‌های کافه خواهران خوابگرد»، «شیخ عاشقان»، «مگافونیا»، «آزرمیدخت»، «اردوان سوم»، «اکتبر ۱۹۴۲ پاریس»، «آوای هزار زخم»، «دژ هفتواد» و رمان «خان کوه هزار مسجد» از وی به چاپ رسیده است.

حسینی برنده جایزه نمایشنامه برگزیده جشنواره نمایش عروسکی مبارک (یونیما) برای نمایشنامه «دژ هفتواد» در سال ۹۹، برنده جایزه نخست اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی ایران برای نمایشنامه «مگافونیا»، برنده جایزه نمایشنامه برگزیده از اولین جشنواره بزرگداشت اکبر رادی (روزنه آبی) برای نمایشنامه «آوای هزار زخم» و … بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×