«فرودگاه آنتالیا»

در طول قرون وسطی این شهر یک دژ بیزانسی و یک نقطه مهم برای نیروهایی بود که در طول جنگ‌های صلیبی به فلسطین می‌رفتند . در سال ۱۲۰۷ توسط حاکم سلجوقی ترکیه…

آنتالیا به‌عنوان یک بند دریایی در قرن دوم قبل از میلاد توسط امپراطور پرگاموم تأسیس شد. جانشین او، آتالوس سوم فیلومتر اورگتس، به رومیان وصیت کرد که از آنجا برای بندرگاه استفاده کنند. «دروازه هادریان»، یک دروازه مرمرین از سه طاق یکسان، برای بزرگداشت امپراتور هادریان در سال ۱۳۰ پس از میلاد ساخته شد.

در طول قرون وسطی این شهر یک دژ بیزانسی و یک نقطه مهم برای نیروهایی بود که در طول جنگ‌های صلیبی به فلسطین می‌رفتند . در سال ۱۲۰۷ توسط حاکم سلجوقی ترکیه، کی‌خسرو تصرف شد و به زودی به مهم‌ترین شهر و بندر منطقه تبدیل شد.

آنتالیا با آب و هوای گرم و نیمه گرمسیری و مکان‌های باستانی فراوان در نزدیکی آن، تفرجگاه اصلی توریستی در ترکیه است. این شهر باستانی، احاطه شده توسط دیوارهای مستحکم بازسازی شده در دوره روم، بیزانس و سلجوقی است که یک صخره کم ارتفاع مشرف به بندر را احاطه کرده است. بناهای تاریخی قابل توجه در شهر عبارتند از برج باستانی که زمانی به‌عنوان فانوس دریایی استفاده می‌شده است، و یک دانشکده مذهبی و مسجد سلجوقی که کلیسای بیزانسی سابق بوده و به مسجد سلجوقی تبدیل شده است و اکنون موزه باستان‌شناسی محلی را در خود جای داده است.

شهر توریستی و زیبای آنتالیا یکی از شهرهای بزرگ و گردشگرپذیر و از مقاصد جذاب گردشگری برای ایرانیان و دیگر مردم جهان است که در ترکیه قرار دارد. آنتالیا که در سواحل دریای مدیترانه قرار دارد سالانه توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند و از سراسر جهان به آنجا آمده‌اند.

فرودگاه
برای عبور و مرور گردشگران به آنتالیا فرودگاه آنتالیا پر رفت‌وآمدترین منطقه این شهر است. این فرودگاه که در شمال شرقی آنتالیا و ۱۳ کیلومتری آن قرار دارد و مسافران زیادی به خود فرودگاه آنتالیا (Antalya Airport ) عبور و مرور می‌کنند. فرودگاه آنتالیا در کشور ترکیه از لحاظ شلوغی در رتبه دوم قرار دارد. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعات مهم این فرودگاه را با شما در میان بگذاریم و به معرفی کامل آن بپردازیم.

فرودگاه آنتالیا با کد یاتا AYT و کد ایکائو LTAI در شهر آنتالیای ترکیه است که فرودگاه بین المللی بزرگی محسوب می‌شود‌. این فرودگاه در سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را شروع کرده و دارای ۳ ترمینال است. یکی از این ترمینال‌ها برای پروازهای داخلی است و دو ترمینال دیگر مخصوص پروازهای خارجی و بین المللی هستند.

علاوه بر اینکه آنتالیا برای ایرانیان مقصد بسیار جذابی است، برای مردم اروپا و آمریکا هم شهری توریستی محسوب می‌شود و هر سال تعداد زیادی از مردم قاره اروپا و آمریکا به این شهر زیبا و ساحلی سفر می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۱ فرودگاه آنتالیا به‌عنوان بهترین فرودگاه اروپا انتخاب شد.

کد یاتا: AYT
وبسایت فرودگاه: aytport.com
آدرس فرودگاه آنتالیا: Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminali 1, 07230 Muratpaşa/Antalya, Turkey
باند دیگری نیز درست در کنار باند فرود فرودگاه آنتالیا قرار گرفته است. این باند یا ورودی مورد استفاده نیروی هوایی ترکیه است و فرود آن برای غیرنظامیان ممنوع است.
با خرید بلیط هواپیما می‌توانید به فرودگاه این شهر پرواز کنید و از سایت‌ها می‌توانید بلیط ارزان هواپیما یا بلیط چارتر را تهیه کنید.

هتل های معروف آنتالیا نزدیک به فرودگاه
اگر پرواز شما با تاخیر روبرو شد با اینکه در هر صورتی باید در فرودگاه منتظر پرواز بعدی باشید هتل‌های فرودگاهی خوب و با کیفیتی نزدیک ای فرودگاه هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. با خرید بلیط چارتر هواپیما از https://www.alibaba.ir/charter-ticket می‌توانید به فرودگاه این شهر پرواز کنید و از سایت‌ها می‌توانید بلیط ارزان هواپیما یا بلیط چارتر را تهیه کنید
هتل فرودگاهی آی سی (IC Airport Hotel) که در فاصله ۸۰۰ متری از فرودگاه آنتالیا قرار گرفته است.
هتل آنتالیا فارم هاوس (Antalya Farm House ) که پنج دقیقه از فرودگاه فاصله دارد و اگر بخواهید می‌توانید سویس ترانسفر آن را هم سفرش دهید.
هتل سون استارز (Seven Stars Exclusive Hotel) حدود ۱۵ دقیقه با فرودگاه فاصله دارد.

حمل و نقل در فرودگاه بین‌المللی آنتالیا
حمل و نقل با اتوبوس: این فرودگاه از لحاظ نزدیکی به ایستگاه‌های اتوبوس بسیار در موقعیت خوبی قرار دارد اوتوبوس‌های این فرودگاه مسافران را به سطح شهر می‌رسانند و فاصله زمانی حرکت آنها نیم ساعت یک بار است.

سرویس اتوبوس شاتل در فرودگاه آنتالیا: در این فرودگاه دسترسی به سالن پروازهای داخلی و ترمینال شماره ۱ خیلی خوب و کوتاه است ولی دو ترمینال ۱ و ۲ باهم فاصله زیادی دارند که برای رسیدن به این دو می‌توانید از شاتل استفاده کنید.

تاکسی: تاکسی در فرودگاه آنتالیا نیز مثل باقی وسایل حمل و نقل در این فرودگاه در دسترس است. این ایستگاه‌ها در محل خروجی ۳ ترمینال واقع شده‌اند و مسافران را جابجا می‌کنند. هزینه حمل و یا همان کرایه این تاکسی‌ها با کیلومتر شمار مشخص می‌شود و باتوجه به نوع مسیر هزینه آن مشخص می‌شود.

امکانات فرودگاه بین‌المللی آنتالیا
اینترنت رایگان: این فرودگاه به اینترنت وای فای رایگان در قسمت CIP و VIP فرودگاه مجهز است و رستوران‌های Via Pub و Via Cafe در سالن پروازهای داخلی وجود دارد. در باقی مناطق این فرودگاه برای استفاده از وای فای می‌توانید هزینه پرداخت کرده و از وای فای استفاده کنید.

اطلاعات فرودگاه بین‌المللی آنتالیا: این بخش از فرودگاه در سالن پروازهای ورودی و خروجی در همه سالن‌های پرواز وجود دارد و به زبان‌های انگلیسی، ترکی، آلمانی و روسی خدمات ارائه می‌کنند.

صرافی و تبدیل ارز: چنج و تبدیل ارز در محل‌های مختلف این فرودگاه انجام می‌شود و به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. این صرافی‌ها انواع خدمات تجاری و اقتصادی را برای شما انجام می‌دهند و در ورودی و خروجی ترمینال شماره ۱ و ۲ قرار دارند.