عهدنامه هنرمندان با شهدای مدافع حرم امضا شد/ محسن حججی مهمان وحدت

گردهمایی اهالی فرهنگ و هنر ایران در پاسداشت شهدای مدافع حرم و سالگرد شهید محسن حججی با عنوان کنگره «سربداران» دوشنبه شب دوازدهم شهریور ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد. به گزارش تئاتر آنلاین ، گردهمایی اهالی فرهنگ و هنر ایران در پاسداشت شهدای مدافع حرم و سالگرد شهید محسن حججی با عنوان کنگره […]


گردهمایی اهالی فرهنگ و هنر ایران در پاسداشت شهدای مدافع حرم و سالگرد شهید محسن حججی با عنوان کنگره «سربداران» دوشنبه شب دوازدهم شهریور ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین ، گردهمایی اهالی فرهنگ و هنر ایران در پاسداشت شهدای مدافع حرم و سالگرد شهید محسن حججی با عنوان کنگره «سربداران» دوشنبه شب دوازدهم شهریور ماه به همت موسسه فرهنگی هنری کساء در تالار وحدت تهران برگزار شد.

از قرائت شعر تا اجرای سمفونی پیروزی تا رونمایی از کتاب ویژه

در ابتدای این برنامه افشین علا از شاعران شناخته شده کشورمان اشعاری را در قدردانی از شهید محسن حججی قرائت کرد و گفت: شهید حججی نماد شهدای گمنام و مظلوم مدافع حرم است و من در این مدت متوجه شدم که وصف این بزرگوار در قالب ابیات و اشعار نمی گنجد و امیدوارم ما بتوانیم با قرائت این اشعار کاری کنیم که آنها گوشه چشمی به ما داشته باشند. من هرگز فکر نمی کردم که روزی در مقابل خانواده عزیز شهید حججی بایستم و در توصیف این شهید بزرگوار اشعاری را قرائت کنم. به همین جهت بسیار خوشحالم که چنین افتخاری امشب نصیبم شد.

اجرای آیتم نمایشی «سربداران» با استفاده از داستان های شاهنامه و روایتی موازی از شهید محسن حججی، با هنرمندی محمد جواد خرمی، اجرای سرود «مهر آوا» با عنوان « مردی از سمت باران»، شعر خوانی یاحا کاشانی با روایتی از زبان علی فرزند شهید حججی، نمایش موزیک ویدئوی «زبان سنگ ها»، رونمایی از کتاب«جون خادم المهدی» و اهدای نمادین آن به خانواده شهید محسن حججی با متنی از سید حسین متولیان، رونمایی از یک تابلوی جدید هنرمندان مطرح هنرهای تجسمی، اجرای سمفونی «پیروزی به آهنگسازی مجید انتظامی با قرائت متنی در تجلیل از شهدای مدافع حرم، اجرای یک پرفورمنس نمایشی به کارگردانی کامبیز بنان ، خوانش متن قولنامه «هنرمندان و محسن حججی» ، پخش تیزری از هنرمندان با عنوان «حج حججی»، اجرای موسیقی توسط محسن توسلی خواننده موسیقی انقلاب، تجلیل از خانواده شهید حججی و چند تن از خانواده های شهدای مدافع حرم، اجرای استند آپ کمدی با هنرمندی ابوطالب حسینی فینالیست برنامه «خنداننده شو» از جمله بخش های مختلف این ویژه برنامه با اجرای عبدالله روا بود.

برگزار کنندگان این مراسم پا برهنه های کوچه های انقلاب هستند

محسن طهرانی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری کساء در این مراسم ضمن قدردانی از حضور خانواده شهدای مدافع خرم و همکاری مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در برگزاری این مراسم بیان کرد: اصلا قرا نیست که حتما یک ارگان دولتی یا یک سازمان برگزار کننده مراسمی برای یادبود شهدای مدافع حرم باشد. این برنامه را بچه هایی برگزار کردند که طی این مدت از داشته و نداشته های خود مایه گذاشتند تا از کسانی حرف بزنند که از جنس خودشان هستند. ما همه تلاش کردیم تا با ظرفیت های خودمان برنامه ای را برای شهدای مدافع حرم و شهید محسن حججی برگزار کنیم. ما امشب ریالی به هنرمندان شرکت کننده در مراسم پرداخت نکردیم چون اولا پول نداریم و دوما بر این باوریم عزیزانی که به این مراسم آمدند، آمده اند تا بگویند پای کار شهدای مدافع حرم هستند و امشب می خواهند روی صحنه با آنها حرف بزنند.

ما امروز در ماندگارترین صحنه هنر تاریخ این کشور یعنی تالار وحدت جمع شدیم تا عهدنامه ای را با خانواده شهدای مدافع حرم امضا کنیموی ضمن ارائه گزارشی از روند انتشار کتاب «جون خادم المهدی» پس از انتشار خبر شهادت محسن حججی گفت: ما هیچ انتظاری از پاره های جگرمان نداریم و امشب بسیار مفتخریم که خیلی از عزیزان منت گذاشته و خود را صاحب این برنامه دانستند. ما امروز بسیار خوشحالیم که امشب اولین اجرای رسمی ابوطالب حسینی بعد از حضور در برنامه خنداننده شو است که با افتخار تقدیم به شهدای مدافع حرم می شود. ما همگی آرزو داریم که خنده شما تک تک شما عزیزان را ببینیم. این عزیزانی که امشب برای شما برنامه ای را تدارک دیدند پابرهنه های کوچه های انقلاب هستند که بدون توقع برای عشق و قلب خودشان، شما را دور هم جمع کردند.

طهرانی اظهار کرد: ما امروز در ماندگارترین صحنه هنر تاریخ این کشور یعنی تالار وحدت جمع شدیم تا عهدنامه ای را با خانواده شهدای مدافع حرم امضا کنیم. این عهدنامه طی روزهای گذشته به همت سید حسین متولیان نوشته شده و امشب در بیرون از سالن توسط شما هنرمندان به امضا می رسد. امروز حد فاصل ما با خانواده شهدای مدافع حرم پرچم جمهوری اسلامی ایران است که شما عزیزان در صف اول آن هستید، ما منتقد برخی از شرایط هستیم و ما می خواهیم در این راه شما خانواده شهدای مدافع حرم پشتیبان ما باشید . من امشب دست علی حججی و همه فرزندان شهدای مدافع حرم را می بوسم که خاک پایتان سرمه چشمان ما و همه هنرمندانی است که امشب در کنار شما حضور دارند.

روی اتیکت پیراهن رزم شهید حججی چه نوشته ای بود؟

سید حسین متولیان نویسنده ، شاعر و تدوین کننده کتاب شعر «جون، خادم المهدی» هم در بخشی از این مراسم که با رونمایی این کتاب در حضور تعدادی از هنرمندان و خانواده شهید محسن حججی همراه بود، توضیح داد: روزی که خبر اسارت و پس از آن شهادت جانکاه محسن حججی در رسانه ها منتشر شد، یک تصویر توجه همه را به سمت خود جلب کرد و آن اتیکت روی سینه این شهید عزیز بود که روی آن نوشته بود «جون، خادم المهدی» . کسانی که با ادبیات عاشورا آشنا هستند. خوب می دانند که جون غلام سیاه حضرت سیدالشهدا بود و وقتی در آن روزگار جانش را برای حسین (ع)، حضرت سید الشهدا (ع) او را بر بالین خود قرار داد و از خداوند برای او رو سفیدی در آن دنیا را آرزو کرد. و این شهید محسن حججی بود که با وام گیری از نام جون از سال ۶۱ هجری آن را با خادم المهدی بودن روزگار ما پیوند زد.

وی ضمن ارائه گزارشی از روند آماده سازی این کتاب بیان کرد: این کتاب برگرفته از متن شاعرانی است که با تمام رنگ ها و سلیقه های مختلف پیرامون شهید حججی نوشته شده است . البته در چاپ جدید این کتاب ما تلاش کردیم ضمن اضافه کردن بخش های از زندگی و وصیت نامه شهید حججی آثار هنری از هنرمندان برگزیده هنرهای تجسمی کشور را نیز به آن بیفزاییم که برای ما بسیار ارزشمند است. البته من در روی جلد این کتاب از به کار بردن نام خودم هم پرهیز کردم و نوشته ام: «به اهتمام محسن حججی» زیرا این کتاب به معنای واقعی به اهتمام و اراده روح این شهید بزرگوار به چاپ رسیده که بنده با همراهی موسسه کساء افتخار تدوین آن را داشتم.

قدردانی از تعدادی خانواده معظم شهدای مدافع حرم از جمله شهید دهقان، شهید مصطفی صدرزاده، شهید مهدی نوروزی، شهید حسن حسینی، شهید مُدواری، شهید ذاکر حسینی، شهید صارمی، شهید حججی و شهید قدیر سرلک به همراه قدردانی از هادی مقدم دوست، دانش اقباشاوی، حسن روح الامین، سید حسین متولیان و تعدادی دیگر از شاعران و هنرمندان بخش پایانی کنگره «سربداران» را تشکیل می داد.

از نکات قابل توجه این برنامه با وجود استقبال عموم مخاطبان ، حضور کمرنگ هنرمندان مطرح و شناخته شده کشورمان تا لحظه انتشار این گزارش است که در ایام منتهی به شهادت شهید محسن حججی در فضای مجازی مطالب متعددی را در تجلیل از این شهید بزرگوار و سایر شهدای مدافع حرم منتشر کرده بودند.

کد خبر ۴۳۹۳۱۷۰
علیرضا سعیدی