» آرشیو مطالب » عروسک هارپاگون در نمایش خیابانی «خسیس»
2498731
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

عروسک هارپاگون در نمایش خیابانی «خسیس»

تیر 6, 1396 0

نمایش «خسیس» که این روز ها برای اجرا در پردیس تئاتر تهران آماده می شود با اجرای یک نمایش خیابانی و شاد در مناظق مختلف تهران عموم مخاطبان را به دیدن این نمایش دعوت می کند.

به گزارش تئاتر آنلاین، مریم کاظمی سرپرست و کارگردان گروه تئاتر مستقل که تمرینات مجزایی برای گروه موزیکال و عروسکی خیابانی «خسیس» در امتداد تمرینات اصلی گروه داشته اعلام کرده که برای اولین بار با استفاده از تئاتر خیابانی به تبلیغ یک اجرای صحنه ای خواهند پرداخت.

این کارگردان و بازیگر تئاتر که توجه ویژه ای به نقش اطلاع رسانی و تبلیغات آثارش داشته است، گفت: با توجه به گستردگی تهران، بسیاری از مردم تا نیاز نباشد ممکن است ماه ها یا حتی سال ها از محدوده منطقه شهری خودشان خارج نشوند ، بعضی ها حتی اسم خیابانها و محله های مختلف تهران را نمی دانند با اینکه ساکن همین شهر هستند . بعضی از همشهری های ما از موقعیت جغرافیایی شهرشان و محل رویدادهای هنری – ورزشی – فرهنگی جز در اخبار و طی شنیده ها، آگاهی درستی ندارند.

وی ادامه داد: دیدن یک نمایش برای مردم مثل دیدن فیلم نیست که منتظر نسخه ویدیویی باشند یا کالای مصرفی نیست که سفارش دهند و دم در خانه تحویل بگیرند. مردم باید از خانه های شان خارج شوند، مسافتی طی کنند ، وقت بگذارند و هزینه بپردازند. پس باید بدانند چه چیزی کجا و چگونه اتفاق می افتد. به درستی ، حقیقتا و بدون درشت نمایی. این مرحله هنوز تبلیغات نیست زیرا تبلیغات روی ذهن تماشاچی تاثیر می گذارد به طوری که ممکن است تبلیغ گویای واقعیت جنس نباشد.

کاظمی درباره تاثیر اطلاع رسانی درخصوص یک تئاتر گفت: ما گروه های اجرایی قبل از اینکه بتوانیم به مرحله تبلیغات اجراهایمان قدم بگذاریم پروسه پیش تبلیغات را در پیش داریم که همان اطلاع رسانی است و چه بسا گاهی از این مرحله فراتر نرویم، زیرا همین مرحله هم نیازمند برنامه ریزی، صرف هزینه و زمان است و باید ارگان های دولتی که کارمند و دفتر و دستک دارند به کمک گروه ها بیایند که مدتی وظیفه اشان را فراموش کرده اند. پس در درجه اول ما باید بتوانیم درست اطلاع رسانی کنیم، راه های اطلاع رسانی را فراگیرتر کنیم. اجازه بدهیم به تعداد بیشتری از افراد این خبر برسد که چه رویدادی، کجا و با چه شرایطی در حال رخ دادن است و حق انتخاب را به خود آنها واگذاریم.

وی درباره اینکه چه برنامه تبلیغی ویژه ای را برای نمایش خسیس طراحی کرده است، اظهار کرد: در کنار همان روش های همیشگی گروه خودمان؛ این بار برگرفته از شکل اجرایی و نوع نمایش به طور موازی یک گروه نمایش خیابانی تدارک دیده ایم که بخش هایی از موسیقی های نمایش را در پارک ها و اماکن عمومی اجرا می کنند و در مورد نمایش صحنه ای خسیس اطلاعاتی خواهند داد و همزمان امکان پخش تراکت و بروشور، پیش فروش بلیط ها به صورت تخفیفدار هم وجود دارد.

سرپرست گروه تئاتر مستقل افزود: بعداز بازبینی و اخذ مجوزهای لازم ، برنامه زمان بندی این اجراها به صورت جدول مشخص ، منتشر خواهد شد.

کاظمی دلیل انتخاب تئاتر خیابانی برای تبلیغ را چنین توضیح می دهد: طبیعی است که این روزها خیلی با شبکه های مجازی کار می کنیم و بیشترین اطلاعات را از طریق همین رسانه ها می گیریم. به دنبال آن استفاده از شخصیت های گرافیکی و انیمیشن و حروف نگاری های رنگارنگ و جذاب تصویری مارا ترغیب می کند تا تبلیغ یک محصول را ببینیم زیرا تایم آن کوتاه است ، زیاد وقتمان را نمی گیرد و در عین حال از نظرتصویری هم جذب کننده است و خوشمان می آید اما انتشار آن هم محدود است . یافتن گروه ها و کانال های پرمخاطب تبدیل به تجارتی شده که هزینه اش کمتر از چاپ و تکثیر و اعلان و رساندن اطلاعات قابل دسترس به روشهای شهودی نیست .

وی نوع نمایش، کارگردان، طیف بازیگران و عوامل دیگر و همینطور نوع مخاطب هدف را در انتخاب شیوه آگاهی رسانی مهم دانسته و ادامه می دهد: با توجه به امکانات گروه تئاترمستقل و شرایط حرفه ای تئاتر کشورمان وتنوع شیوه اجرایی نمایش «خسیس»، مدلی از اطلاع رسانی را پیدا کرده ایم که بتوانیم مستقیم با تماشاچی هدف، ارتباط داشته باشیم ونظرمان این است که واقعیت نمایش را رو در رو نشان دهیم نه شکل زیبا، ویدیویی، گرافیکی و جذاب شده یک نمایش صحنه ای را.

این کارگردان تئاتر ضمن نقد واحد های روابط عمومی سالن های تئاتر گفت: فعالان صنعت روابط عمومی، و کارمندان مراکزی که معمولا نمایش ها به سفارش آن ها تولید می شود، طی سال های گذشته با موضع گیری های غلط و غیر کارشناسانه مدیران کار اصلی خود را فراموش کرده اند و وظیفه اطلاع رسانی، چاپ و تکثیر و تبلیغات شهودی و مجازی به عهده گروه های نمایشی گذاشته شده تا در کنار همه مشکلات تولیدی که معمولا دارند وکمکی هم دریافت نمی کنند، این چاله را هم پر کنند.

مریم کاظمی در پاسخ به این پرسش که برنامه این گروه خیابانی چیست و آیا یک اجرای نمایشی را آماده کرده است؟ توضیح داد: علی رغم اینکه مولیر این نمایش را به نثر نگارش کرده است ولی نمایش «خسیس» به شکل نیمه موزیکال اجرا می شود و شاعرانگی مفرحی در ذات خود دارد. گروه تئاتر خیابانی نمایش «خسیس» هم یک اجرای مینی مال و جمع وجور بخشی از مدل اصلی نمایش صحنه ای «خسیس» با 2 نوازنده و یک عروسک گردان هستند که می خوانند و اجرا می کنند و هدف آن جذب مخاطب از طریق شیوه اجرای میدانی است. اجرا ماکتی است که تماشاچی را آگاه میکند که قراراست چه نوع نمایشی را ببیند.

وی مکان اجرای این نمایش ها را طبق برنامه ریزی مشخص، پارک ها و مراکز تفریحی خانوادگی مردم درشبهای تابستان و زمان آن را شب ها معرفی می کند.

در نمایش خیابانی «خسیس» نسیم امیر خسرو عروسک گردان ماریونت در کنار گروه موسیقی متشکل از نوازنده کا خوم امیر سلیمانی مقدم و نوازنده گیتار بنیامین قهرمان به اجرای برنامه می پردازند. معین البکا یا گرداننده این گروه را جواد اعرابی بر عهده دارد و سهیلا باجلان عروسک ماریونت این تئاتر خیابانی را ساخته است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×