تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

تجمیع ظرفیت‌ های تخصصی برای ارتقای گنجینه لباس تئاتر

1
0
2194965
Reading Time: 2 minutesReading Time: 2 minutes

دبیر کارگروه سامان دهی مد و لباس و مدیر کل هنرهای نمایشی در جلسه ای درباره به روزرسانی آرشیو لباس های تئاتر، شیوه نگهداری، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات آرشیو لباس گفتگو کردند.

به گزارش تئاتر آنلاین، حمید قبادی دبیر کارگروه سامان دهی مد و لباس و مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در جلسه ای که روز گذشته ۱۲ شهریور به منظور بررسی زمینه های همکاری دو مرکز برای ساماندهی و ارتقای گنجینه لباس های تئاتر برگزار شد شرکت کرده و در ادامه از محل آرشیو لباس تئاتر بازدید کردند.

در این دیدار به روز رسانی آرشیو لباس های تئاتر، شیوه نگهداری، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات آرشیو لباس مورد گفتگو قرار گرفت.

حمید قبادی درباره این جلسه گفت: موضوع ساماندهی و ایجاد زمینه ارتباط بین هنر تخصصی مد و لباس و موضوعات نمایشی، مدت هاست که در دستور کارگروه قرار دارد. از دو سال قبل به این موضوع فکر کردیم که یک مرکز معتبر و غنی از مجموعه آثار منتخب برگزیده و کاربردی موجود برای حوزه تئاتر، سینما و مجموعه های تلویزیونی تهیه شود. انجام این کار همان طور که از بزرگی آن پیداست چند جانبه بوده و نیاز به بررسی دارد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس تصریح کرد: با همکاری خود مرکز در موضوع لباس و اعتنای مدیر کل به این موضوع در جشنواره های تئاتر، این علاقه تشدید شد که فعالیت مشترک، پیش بینی و اتخاذ شود. مقرر شد که این طرح با توجه به امکانات دو طرف؛ کارگروه ساماندهی مد و لباس و اداره کل هنرهای نمایشی، با استفاده از کارشناسان تخصصی و هنرمندان به صورت کار مشترک و متمایز نسبت به گذشته انجام شود.

قبادی با اشاره به حضور متخصصان طراحی لباس در خانه تئاتر، خانه سینما و کارگروه ساماندهی مد و لباس که این هنر را بی نیاز از داشته های دیگران کرده است، گفت: به نظر می رسد در این زمینه با توجه به داشته های داخلی و نیم نگاهی به بازار غیر رسمی هنر به عنوان فعالیت جریان ساز می توان زمینه های عطف نگاه مردم و نگاه کاربردی به این هنر را فراهم کرد در عین حال تهیه کننده با سختی کمتری روبرو می شود.

وی با تاکید بر تاثیرگذاری لباس هنرمندان در اجتماع ادامه داد: در این زمینه هنرمندان همواره جریان ساز بوده اند. در کشورهای جهان شاهد هستید که سایر هنرها با نمایش لباس آمیخته است. در رویدادها نیز لباس مورد توجه قرار می گیرد و تا مدت ها درباره آن نقد و بحث می شود و تاثیر هنرمندان روی لباس اجتماع امری ثابت شده است.

قبادی درباره دستاورد این جلسه و بازدید آن توضیح داد: بازدیدی از آرشیو هنرهای نمایشی داشتیم، بنا شد به زودی همکاری بین دو مجموعه با همراهی متخصصان صورت بگیرد و آثار گنجینه در کنار آثار موجود دیگر به صورت یک کار حرفه ای و شاخص در قالب و جزئیات مشخص انجام شود. تا هر هنرمند و برنامه ریز هنرهای نمایشی (سینما، تئاتر و مجموعه های تلویزیونی) بتواند به مرکز و این گنجینه اتکا کند.

وی با بیان این نکته که ظرفیت های کارگروه ساماندهی مد و لباس و اداره کل هنرهای نمایشی در این زمینه قابل توجه است، گفت: کار چند بخش فرایندی دارد و دستور العمل ها باید مشخص شود تا نسبت به روش ها آگاهی وجود داشته باشد. قطعا در فرصت کوتاه باید این کار اجرایی و عملیاتی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *