صفری: هنر نگارگری ایرانی را باید با چشم دل دید

نمایشگاه نقاشی‌های ندا صفری با عنوان «کرشمه قلم» این هفته در گالری احسان برپا می‌شود.

این کوزه چو من عاشق زاری بوده است

در بند سر زلف نگاری بوده‌ست

این دسته که بر گردن او می‌بینی

دستی ست که بر گردن یاری بوده است

این هنرمند نگارگر درباره تازه‌ترین تجربه‌های خود به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،گفت: نگارگری و نقاشی ایران انگاره‎ای است که سرتاسر وجود معنوی و تاریخی فرهنگ و هنر ایران را در برگرفته و همچون سایر هنرهای ایرانیان، متاثر از مفاهیم مانا و اعتقادات مذهبی و روحانی مردمان ایران زمین است.

او ادامه داد: عالم لطیف و زیبای نگارگری ایرانی مملو از رموز و گفتی‎هاست و لیکن دیده‎ای‎ باید که آن‎ها را بشناسد و بشکافد و آن‎چه در آن جاری است دریابد.

صفری با اعتقاد بر اینکه هنر نگارگری ایرانی از جمله هنرهایی است که جمال‎شناسی و کمال‎یابی آن را با معیارهای صرف حسی و حواس ظاهری نمی‌توان دریافت، بیان کرد: باید به صورتی باطنی‌گرا و به قولی با چشم دل به آن نگریست.

او در همین رابطه توضیح داد: زیبایی‎های خیال انگیز هنر نگارگری انعکاس‎دهنده ضمایر پاک هنرمندانی است که پیوندی با عالم روحانیت بسته و چشم دل به آن دوخته‎اند و همواره سعی بر این داشته‎اند که این الهام و مکاشفه را در گوشه و کنار نگاره‌ها پیوند زنند.

به گزارش سه نسل، این مجموعه از ۱۴ تا ۱۹ مهر ماه در گالری احسان به نشانی آجودانیه، ۱۴شرقی، شماره ۲۲ ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰ از این آثار دیدن کنند.