» برگزیده » صفری: هنر نگارگری ایرانی را بايد با چشم دل ديد
برگزیده

صفری: هنر نگارگری ایرانی را بايد با چشم دل ديد

مهر 12, 1391 0

این کوزه چو من عاشق زاری بوده است

در بند سر زلف نگاری بوده‌ست

این دسته که بر گردن او می‌بینی

دستی ست که بر گردن یاری بوده است

اين هنرمند نگارگر درباره تازه‌ترين تجربه‌هاي خود به خبرنگار بخش هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،گفت: نگارگری و نقاشی ایران انگاره‎ای است که سرتاسر وجود معنوی و تاریخی فرهنگ و هنر ایران را در برگرفته و همچون سایر هنرهای ایرانیان، متاثر از مفاهیم مانا و اعتقادات مذهبی و روحانی مردمان ایران زمین است.

323

او ادامه داد: عالم لطیف و زیبای نگارگری ایرانی مملو از رموز و گفتی‎هاست و لیکن دیده‎ای‎ باید که آن‎ها را بشناسد و بشکافد و آن‎چه در آن جاری است دریابد.

صفري با اعتقاد بر اينكه هنر نگارگری ایرانی از جمله هنرهایی است که جمال‎شناسی و کمال‎یابی آن را با معیارهای صرف حسی و حواس ظاهری نمی‌توان دریافت، بيان كرد: باید به صورتی باطنی‌گرا و به قولی با چشم دل به آن نگریست.

او در همين رابطه توضيح داد: زیبایی‎های خیال انگیز هنر نگارگری انعکاس‎دهنده ضمایر پاک هنرمندانی است که پیوندی با عالم روحانیت بسته و چشم دل به آن دوخته‎اند و همواره سعی بر این داشته‎اند که این الهام و مکاشفه را در گوشه و کنار نگاره‌ها پیوند زنند.

به گزارش سه نسل، این مجموعه از 14 تا 19 مهر ماه در گالري احسان به نشاني آجودانیه، 14شرقی، شماره 22 ادامه دارد و علاقه‌مندان مي‌توانند از ساعت 16:30 تا 20 از اين آثار ديدن كنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×