شهردار تهران به سومین سوگواره «خمسه» پیام داد

شهردار تهران به مناسبت آغاز سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» پیامی را منتشر کرد.

شهردار تهران به مناسبت آغاز سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» پیامی را منتشر کرد.

به گزارش تئاتر آنلاین، محمدباقر قالیباف شهردار تهران به مناسبت آغاز سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» پیامی را منتشر کرد.

متن پیام شهردار تهران به این شرح است:

«حسین(ع)، آفریدگار کتاب «عقیده و جهاد» و محمد معشوق عاشقان فداکاری و آزادگی است، خونش تفسیر ناب اسلام، قیامش درس مردانگی، کربلایش دانشگاه عرفان و ایمان و شهادتش درس آموز همگان است، از این رو اسلام مدیون «عاشورا» و عاشورا مدیون «اربعین» است و از این چشم انداز است که اقدامه عزای آن حضرت عزیز، حرکتی آگاهانه و بیدارگرانه در جهت آرمان «دوست داشتن دوستان خدا» و «دشمن داشتن دشمنان خدا» است.

کربلا قطعه ای از بهشت است که بر خاک نازل شده؛ سرزمینی است که در خاکش، ۷۲ ستاره خونین، خفته اند تا وجدان انسان و انسانیت برای همیشه تاریخ بیدار باشد و بیش از هر زمان دیگری جهان و جهانیان نیازمند تمسک به فرهنگ حسینی هستند و در راستای این مهم یکی از ارزنده ترین شیوه ها و تدابیر مهیا ساختن حضور و نقش آفرینی هنرمندان متعهد به منظور آفرینش و عرضه آثار وزین و فاخر دینی بسان تعزیه خوانی و شبیه گردانی است؛ آثاری که فطرت انسان ها را به سمت صلاح و فلاح فرا بخواند.

امیداوارم هنرمندان متعهد حاضر در «سومین سوگواره‌ی هنرهای نمایشی و آیین‌های مذهبی خمسه» صحنه‌های زیبا، نورانی و به‌یادماندنی حادثه‌ عاشورا را بازتاب دهند تا بصیرت و معرفت همه ما افزایش یافته و موجبات افزون تر شدن محبت سیدالشهدا (علیه‌السّلام) در دل ها فراهم شود.

امید است جهد و تلاش خالصانه‌ مسئولان و هنرمندان دست‌اندرکار این رویداد مهم هنری و آیینی، در پیشگاه حضرت احدیت مقبول و ماجور باشد و همه عاشورایی بمانیم. ان‌شاالله.»

سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» به دبیری علی‌اصغر خسروی آبان و آذرماه در تهران برگزار می‌شود.