شهردارتهران باید نام «تئاتر شهر» را به ما برگرداند

هومن بنائی نوشت: آقای دکتر قالیباف! یادتان هست وعده دادید که گذر هنرمندان با تندیس و سردیس هنرمندان احداث می کنید و ایستگاه مترو را تئاتر شهر نام‌گذاری می‌کنید؟ شاید دیگر به هنرمندان احتیاجی نداشته و تصمیم ندارید کاندیدای ریاست جمهوری شوید!

هومن بنائی نوشت: آقای دکتر قالیباف! یادتان هست وعده دادید که گذر هنرمندان با تندیس و سردیس هنرمندان احداث می کنید و ایستگاه مترو را تئاتر شهر نام‌گذاری می‌کنید؟ شاید دیگر به هنرمندان احتیاجی نداشته و تصمیم ندارید کاندیدای ریاست جمهوری شوید!

تئاتر آنلاین: هومن بنائی نویسنده، کارگردان و یک فعال فرهنگی طی درخواستی از شهردار تهران خواستار برگرداندن اسم تئاتر شهر به هنرمندان شده و متنی را منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید:
آقای دکتر قالیباف! تئاتر شهر قبل از اینکه پایگاه فرهنگ و هنر این مملکت باشد یک اثر ممتاز ملی است. با چند سؤال شروع می‌کنم:
جناب شهردار خاطرتان هست تجمع هنرمندان در تئاتر شهر برای جلوگیری از ساخت ایستگاه مترو در محوطه تئاتر شهر۱۳ آذر۸۶ یا تجمع هنرمندان و درخواست تغییر کاربری ساختمان پشت تئاتر شهر از مسجد به مکان فرهنگی۱۴آذر۸۶ و تجمع هنرمندان و درخواست جابه‌جایی در ورودی ایستگاه مترو از روبه روی تئاتر شهر به گوشه‌ای از پارک دانشجو در تاریخ۲۰ مهر۸۷ یا تجمع ۱۳دی۹۲ و…؟
کارگردان نمایش مسافر اتاق شماره ۳۷ گفت: نباید اجازه دهیم زمان همه‌چیز را از یادمان ببرد، درحالی‌که بدنه و قلب هنر این شهر از ساخت‌وسازهای دورتادور بنای تئاتر شهر زخمی است، حال به‌جای اینکه نام ایستگاه متروی تئاتر شهر در فهرست ایستگاه‌ها قرار گیرد تا مرهمی بر زخم‌های هنرمندان باشد نام مترو را هم به تئاتر این مملکت زیاد دیده‌اید. زمان نشان داده که صحبت کردن در مورد وضعیت نابه سامان محیط پیرامون تئاتر شهر موضوع تکراری و بی‌فایده‌ای بوده و هر آنچه نباید می‌‌شد اتفاق افتاده است. آیا وقت آن نیست که استفاده ابزاری از هنر پایان یابد و شهرداری به‌جای برگزار کردن جشنواره تئاتر و … درد تئاتر را چاره کند؟ به نظر شما بیلان فرهنگی گرفتن معاونت‌های اجتماعی شهرداری در پایان سال مهم‌تر از مشکلاتی است که شما برای تئاتر ایجاد کرده‌اید.
وی ادامه داد: یادتان هست وعده داد بودید که حدفاصل میان مجموعه تئاتر شهر و تالار وحدت به گذر هنرمندان تبدیل شود و فضای بین این دو مجموعه هنری، سروشکلی فرهنگی پیدا کند و فرمودید که تندیس و سردیس هنرمندان در این گذر نصب می‌شود و نام ایستگاه مترو را تئاتر شهر نام‌گذاری می‌کنید؟ پس چه شد؟ فراموش کردید؟ یا دیگر به هنرمندان احتیاجی نداشته و تصمیم ندارید کاندیدای ریاست جمهوری شوید؟!
کارگردان نمایش تکرار اینگونه عنوان کرد: جناب شهردار بعد از اجرای این پروژه‌های پی‌درپی “تئاتر شهر خواری” همه فهمیده‌اند که باید این فضا همانگونه که بود، باقی می‌ماند. حین احداث مجتمع ولیعصر در کنار تئاتر شهر و هنگام خاک‌برداری، بخشی از دیوار یکی از سالن‌های نمایش تئاتر شهر فرو ریخت. این در حالی بود که طبق ضوابط قانونی، هرگونه ساخت‌وساز در حریم درجه‌یک هر اثر تاریخی و فرهنگی باید قبلاً به تأیید سازمان میراث فرهنگی رسیده باشد.اما شما کار خودتان را پیش بردید و ساز مخالف کوک کردید و به تئاتر انگ سیاسی زدید و… حالا آن شده که شما می‌خواستید. لااقل نام تئاتر شهر را به ما برگردانید و این ایستگاه مترو را به نام “تئاتر شهر” نام‌گذاری کنید نه نام دیگری، شاید این عمل شما باعث شود دردهای ما و امیرعلی سردارافخمی آرشیتکت این بنای تاریخی کمتر شود.
هومن بنائی در پایان خاطرنشان کرد: ما هنرمندانی هستیم که خاطره از دست دادن سالن‌های تئاتر لاله‌زار را فراموش نخواهیم کرد. جناب شهردار لطفاً پاسخ من را بدهید و حق تئاتر این شهر را به آن برگردانید، من به‌عنوان فرزند تئاتر اگر لازم باشد بازهم می‌نویسم و از همه هم‌کیشان و هنرمندان درخواست خواهم کرد تا مرا یاری کنند، اگر اقدامات و واکنش‌های لازم صورت نگیرد بی‌شک در آینده‌ای نه‌چندان دور هنرمندان تصویری از چوپان دروغگو در ذهنشان نقش می‌بندد! پس تو را به جان تئاتر هرچه سریع‌تر این درد را چاره کنید.