» آرشیو مطالب » «شجاع» از آب گل‌آلود ماهی نمی‌گیرد/ زمانی که هملت نمرده بود!
«شجاع» از آب گل‌آلود ماهی نمی‌گیرد/ زمانی که هملت نمرده بود!
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

«شجاع» از آب گل‌آلود ماهی نمی‌گیرد/ زمانی که هملت نمرده بود!

بهمن 4, 1401 0

به گزارش تئاتر آنلاین، امیرسینا جوادی کارگردان نمایش «شجاع» که در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است درباره این اثر نمایشی به مهر گفت: این نمایشنامه نوشته هال ورثی‌هال و رابرت میدل مس است که حدود ۱۰۰ سال قبل نوشته شده اما موضوعی امروزی و به‌روز دارد. موضوع نمایش «شجاع» درباره «اعدام» است اما ارتباطی به حوادث این روزهای جامعه ندارد و فکر نکنید که با انتخاب این متن می‌خواستم از آب گل آلود ماهی بگیرم.

وی ادامه داد: در این نمایش سه نماد قانون، مذهب و عشق یکدیگر را به چالش می‌کشند و در واقع نمایش، داستان شجاعت هملت امروزی را روایت می‌کند. در نمایشنامه مردی به نام دایک براساس اعتقادات قلبی‌اش یک نفر را به قتل رسانده و وانمود می‌کند که کار درستی انجام داده است. او گناهکار است، اما احساسی راجع به گناهش ندارد و می‌گوید مقتول مستحق مرگ بوده است. او به اعدام محکوم می‌شود ولی اصلاً نگران اجرای حکم نیست. هیچکس از هویت واقعی او خبر ندارد. دایک درباره خودش چیزی نمی‌گوید و پافشاری رئیس زندان و پدر روحانی بی‌فایده است. دختری به دنبال برادر گمشده‌اش به دیدن دایک می‌رود، به این امید که شاید او برادرش باشد.

جوادی درباره شیوه اجرایی نمایش توضیح داد: نمایشنامه اثری رئالیستی است اما در اجرا به دلیل محدودیت‌های سالن و اجرای همزمان ۴ نمایش در سالن شماره ۳ پردیس شهرزاد، مجبور شدیم نمایش را از فضای واقع‌گرایانه مدنظرمان خارج کنیم اما بازی‌ها رئالیستی است و در طراحی لباس نیز از پیشنهادات نمایشنامه کمک گرفتیم.

وی در پایان درباره تمهیداتی که برای تبلیغات نمایش در نظر گرفته‌اند، بیان کرد: با وجود جو منفی که این روزها برای اجرای آثار نمایشی وجود دارد و فیلترینگ فضای مجازی نمی‌توان مانند گذشته تبلیغ و اطلاع‌رسانی مناسبی انجام داد با این همه ما در پیج‌های شخصی یا پلتفورم‌های داخی و رسانه‌های رسمی برای کارمان تبلیغ می‌کنیم که خوشبختانه نمایش نیز مورد استقبال قرار گرفته است. هم دوران کرونا و هم حوادث اخیر باعث شده که تئاتر به محاق برود و این وظیفه ماست که در هر شرایطی چراغ تئاتر را روشن نگه داریم چون همه ما به آن نیازمندیم.

این نمایش به کارگردانی امیرسینا جوادی تا ۳ بهمن ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره ۳ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است.

امیر غفارمنش، مهشید جوادی، محمود موسوی، علیرضا آژیده، مهدی حسن پور بازیگران این نمایش هستند.

عوامل این اثر نمایشی عبارتند از کارگردان: امیرسینا جوادی، نویسنده: هال ورثی هال، رابرت میدل مس، مترجم: سید محمود علوی مقدم، تهیه کننده: ایمان اسدی، درماتورژ: محسن قاسمی، دستیاران کارگردان: میلاد حسینی، رزا علی نقی، منشی صحنه: رزا علی نقی، طراح گریم: آزاده مالمیر، دستیار گریم: مهدی ابراهیمی، طراح لباس: عاطفه ربیعی، طراح صحنه: پیمان گودرزی، طراح نور و صدا: محسن قاسمی، طراح پوستر: سیدمحمدرضا میرشفیعی، تیزر و عکس: میلاد آزادی.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: «و از زمانی که هملت نمرده بود.»

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×