» آرشیو مطالب » سینمای هند در تئاتر جان می گیرد
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

سینمای هند در تئاتر جان می گیرد

بهمن 18, 1395 0

نمایش «شعله ۲» به نویسندگی و کارگردانی ایمان افشاریان و بر اساس فیلم مطرح «شعله» از سینمای هندوستان، از هفته پایانی بهمن ماه در تالار حافظ به صحنه می رود.

به گزارش تئاتر آنلاین، ایمان افشاریان که پیش از این نمایش «جنایت و مکافات» را در مقام کارگردان به صحنه برده بود و جایزه کارگردانی سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را از آن خود کرد درباره جدیدترین فعالیت خود در زمینه کارگردانی تئاتر به مهر گفت: قصد دارم نمایش «شعله ۲» را با نگاهی به فیلم هندی «شعله» از ۲۴ بهمن ماه در تالار حافظ به صحنه ببرم.

وی درباره انتخاب این اثر با توجه به فضای متفاوتی که در «جنایت و مکافات» به عنوان اثر قبلی خود تجربه کرده بود، اظهار کرد: به لحاظ فرم و اجرا، نمایش «شعله ۲» هم در همان سبک و سیاق نمایش «جنایت و مکافات» است اما به لحاظ قصه، آن اثر تراژیک بود ولی «شعله ۲» اثری مفرح است.

این کارگردان و بازیگر تئاتر افزود: فیلم «شعله» جزو فیلم های تاریخ سینما است که فکر می کنم برای نسل دهه ۴۰ و ۵۰ ایران بسیار نوستالژیک است و جزو محبوب ترین فیلم های سینمایی برای من بوده است.

افشاریان درباره ایده شکل گیری تولید و اجرای نمایش «شعله ۲» یادآور شد: سال گذشته و زمان اجرای نمایش «جنایت و مکافات» خبری را از اتفاقات و مشکلاتی پیش آمده برای افراد مسافر و توریست خواندم و فکر کردم که فیلم «شعله» بستر خوبی برای بیان این اتفاقات است. از این رو نسخه اولیه نمایشنامه را نوشتم و به دلیل اینکه فقط بخش هایی از فیلم «شعله» را در آن استفاده کردم، نام اثر را «شعله ۲» گذاشتم.

وی ادامه داد: بعد از نگارش نسخه اولیه نمایشنامه، شروع به دیدن فیلم های هندی کردم و حتی به همراه نورالدین حیدری ماهر، سفری نیز به هند داشتم.

بازیگر نمایش «یرما» درباره نوع نگاه و دراماتورژی نمایش «شعله ۲»، بیان کرد: این نمایش دارای قصه ای است که خیلی به روز است و به موضوع دوستی و جوانمردی می پردازد. البته چیزی را در نمایش مدنظر دارم که پاسخگوی همه پرسش های مدنظر در خصوص ارتباط گرفتن مخاطب تئاتر ایران با این نمایش است ولی تا زمان اجرای نمایش نمی توانم به آن اشاره کنم.

افشاریان درباره گروه بازیگری نمایش «شعله ۲» افزود: تقریبا بچه های نمایش «جنایت و مکافات» در این نمایش نیز حضور دارند و مسعود میرطاهری، حمید رحیمی و حامد ابریشمی به گروه اضافه شده اند. قرار بود یکی از نقش ها را مهدی پاکدل ایفا کند که به دلیل همزمانی تمرین‌ها و اجرای نمایش «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل، این امر میسر نشد ولی به عنوان مشاور در کنار ما حضور دارد. همچنین مجید آقاکریمی نیز قرار بود از بازیگران این نمایش باشد که به دلیل اینکه سفری را پیش رو داشت، نتوانست در نمایش «شعله ۲» حضور پیدا کند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر درباره فاصله گرفتن خود از عرصه بازیگری و کم کار بودن خود در این زمینه طی سال های گذشته، یادآور شد: تا سال ۸۳ و ۸۴ اکثر کارهایی که در تئاتر انجام می دادم در مقام کارگردان بود. بعد از آن تصمیم گرفتم که به دلیل مسئولیت سنگینی که کارگردانی تئاتر دارد، بیشتر در عرصه بازیگری فعالیت کنم و در آثاری از دکتر مسعود دلخواه به ایفای نقش پرداختم.

وی در پایان عنوان کرد: طی سال های گذشته علاوه بر ساخت فیلم و تله فیلم، در برخی آثار تئاتری از جمله «اتاق ورونیکا» اثر رضا ثروتی بازی کردم و اگر پیشنهاد خوبی وجود داشته باشد تمایل به بازی در عرصه تئاتر دارم. بعد از ۹ سال «جنایت و مکافات» را کارگردانی کردم و حالا هم نمایش «شعله ۲» را کارگردانی می کنم.

در نمایش «شعله ۲» مسعود میرطاهری، حمید رحیمی، سپهر گودرزی، محمد پویا، سیاوش میری،‌ مهران شجاع، محمدرضا آل طاها و حامد ابریشمی به ایفای نقش می پردازند.

دیگر عوامل تولید و اجرای این اثر نمایشی عبارتند از مشاور کارگردان: مهدی پاکدل، تهیه کننده و مجری طرح: نورالدین حیدری ماهر، طراح صحنه: ایمان افشاریان، طراح لباس: سوده شرحی، موسیقی: آرش عزیزی و امیر صدیقیان، طراح پوستر و بروشور: یحیی پاکدل، طراح نور: علی کوزه گر، عکاس: محمد صادق زرجویان، دستیار کارگردان و برنامه ریز: دیانا فتحی، منشی صحنه: پرنده علایی، مدیر صحنه: حامد ابریشمی، دستیار صحنه: محمد حقیقی پور، تمرین بدن و حرکت: یاسمن ادیبی، دستیار لباس: معصومه یادگاری، دستیاران طراح نور: امیرحسین سیر و رضا رضائی، دوخت لباس: زهرا بهرامی و ساخت دکور: محمد پناهی و ‌علیرضا پناهی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×