«سه نمایشنامه جانوری» منتشر شد

کتاب «سه نمایشنامه جانوری» نوشته ناصح کامگاری که شامل سه نمایشنامه مجزا است که در آن جانوران به عنوان شخصیت های نمایشی وجه نمادین دارند، منتشر شد. به گزارش تئاتر آنلاین، کتاب «سه نمایشنامه جانوری» نوشته ناصح کامگاری که شامل سه نمایشنامه «شیری که می غرید»، «گنجشگک آشتی جو» و «شبنمی در اقیانوس» است منتشر […]

کتاب «سه نمایشنامه جانوری» نوشته ناصح کامگاری که شامل سه نمایشنامه مجزا است که در آن جانوران به عنوان شخصیت های نمایشی وجه نمادین دارند، منتشر شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، کتاب «سه نمایشنامه جانوری» نوشته ناصح کامگاری که شامل سه نمایشنامه «شیری که می غرید»، «گنجشگک آشتی جو» و «شبنمی در اقیانوس» است منتشر شد. این نمایشنامه ها قالب فانتزی دارند و از عناصر کمدی موسیقایی نیز برخوردار هستند.

این مجموعه هفتمین کتاب ناصح کامگاری است که علاوه بر نمایشنامه، دستی نیز در داستان نویسی، کارگردانی و طراحی صحنه تئاتر دارد. کتاب مجموعه داستان های «سقف این خانه کوتاه است» او در سال ۹۸ با اقبال مخاطبان مواجه شد.

مجموعه «سه نمایشنامه جانوری» چهارمین مجموعه نمایشنامه در کارنامه این نویسنده است که همراه با کتاب «سه نمایش در یک دکور» از آثار چاپ شده او در سال ۱۴۰۰ است.

دیالوگ نویسی شاعرانه وجه مشترک این سه نمایشنامه است که به فراخور پیشرفت داستان نویسنده اشعار هجایی و آهنگین نیز در متن گنجانده است. لحن و زبان نمایشنامه ها مخاطبان نوجوان و بزرگسال تئاتر را مد نظر دارد.

جانوران به عنوان شخصیت های نمایشی در این سه متن وجه نمادین دارند و رفتار و خلقیات انسانی از خود بروز می دهند. از این نظر «سه نمایشنامه جانوری» را می توان پیرو قالب ادبیات فابل و داستان های حیوانات در ادبیات ایران دانست که نمونه بارز آن «کلیله و دمنه» است.

«سه نمایشنامه جانوری» با توجه به شیوه نگارش متفاوتش، هم برای خوانندگان کتاب اثری خواندنی است و هم برای کارگردانان تئاتر و علاقه مندان نمایش عروسکی زمینه بروز خلاقیت اجرایی را فراهم می کند.

انتشارات دایره سفید ناشر این کتاب، زیر نظر عباس رزیجی هنرمند فیلمساز و با مدیریت مرجان کشانی فعال عرصه انیمیشن فعالیت می کند و همزمان با این اثر، ۲ کتاب دراماتیک دیگر به نام های «دیوان دیالوگ بهرام بیضایی» به قلم فرشید قلی‌پور و «روایت کره خر نوردبون» به قلم محمود زندمقدم را نیز منتشر کرده است.