» آرشیو مطالب » سروش طاهری: دیدن یک کمدی جهان‌شمول در تئاتر شهر
نمایش خانه پاکیزه - سروش طاهری
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

سروش طاهری: دیدن یک کمدی جهان‌شمول در تئاتر شهر

دی 11, 1395 0

سروش طاهری یکی از دو کارگردان نمایش «خانه پاکیزه» با اشاره به جزییات این اثر نمایشی کمدی از انگیزه‌ها و دغدغه‌های خود برای انتخاب متن نمایش و بازیگران این تئاتر سخن گفت.

به گزارش تئاتر آنلاین، سروش طاهری که به همراه مانلی حسین پور کارگردانی نمایش «خانه پاکیزه» را برعهده‌گرفته با اشاره به جزییات این اثر نمایشی که این روزها در تالار چهارسو به صحنه رفته، توضیح داد: نمایش «خانه پاکیزه» یک نمایش کمدی است که کلام و روایت آن تلاش کرده تا کمدی فاخری را به مخاطب نمایش دهد. من معتقدم کمدی نهفته در این نمایش یک کمدی جهان‌شمولی است که برای ما مهم است تماشاگر بفهمد به چیزی در این نمایشنامه می‌خندد.

وی ادامه داد: من بر این باورم فضای موجود در نمایش به شکلی است که تمامی آدم‌های متفکری که صرفاً هم لزومی ندارد تئاتری باشند می‌توانند به موضوع جهانی نمایشنامه که در هرجایی قابل‌اجراست هدایت شوند. این نمایش آن‌قدر جذابیت دارد که روابط جذاب میان کاراکترها لحظات نابی را برای تماشاگر فراهم می‌کند که دیدن آن خالی از لطف نیست. البته من در این چند روزی که از اجرای عمومی نمایش می‌گذرد متوجه شدم که تماشاگر نیز متوجه این فضایی که به آن اشاره کردم، شده است.

این کارگردان و بازیگر تئاتر با اشاره به نحوه انتخاب بازیگران نمایش «خانه پاکیزه» هم گفت: این نمایش جزو آثاری است که بازیگران آن باید حتماً تجربه‌های تئاتری داشته باشند تا بتوانند از دل نمایشنامه شخصیت‌ها را بیرون بکشند. ضمن اینکه فضای این کار به شکلی است که کارگردان و بازیگر باید حرف یکدیگر را بفهمند بنابراین هیچ گزینه‌ای بهتر از بازیگران فعال تئاتر وجود ندارد که بخواهیم از آنها برای حضور در نمایش استفاده کنیم. به هر صورت من فرصتی برای ناز کشیدن ستاره‌ها نداشتم چراکه از همان ابتدا تصمیمان این بود تا بازیگران حرفه‌ای تئاتر استفاده کنم.

طاهری در بخش پایانی صحبت‌های خود بیان کرد: من به‌تمامی تماشاگران تئاتر توصیه می‌کنم نه‌تنها نمایش ما بلکه همه تئاترها را ببینند. ما بر این باوریم تئاتر بخشی از زندگی و آموختن برای زندگی است، ما معتقدیم تئاتر فقط دیدن ستاره‌ها نیست بله هنری است که فقط و فقط به‌واسطه تئاتر بودنش می‌تواند موردتوجه مخاطبان قرار گیرد.

نمایش «خانه پاکیزه» به نویسندگی سارا رول و کارگردانی سروش طاهری و مانلی حسین پور ساعت ۲۰ هر شب با بازی مانلی حسین پور، سروش طاهری، گیتی قاسمی، معصومه کریمی، آزاده مویدی فرد در تالار چهارسو تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

ایران تئاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×