» برگزیده » ساخت موسیقی مستهجن ظرف ۳روز
1113
برگزیده

ساخت موسیقی مستهجن ظرف ۳روز

شهریور 30, 1391 0

رضا یزدانی با بیان اینکه دیده نشدن خوانندگان مجاز باعث گسترش موسیقی مستهجن می‌شود، گفت: خوانندگان غیرمجاز در سه روز با ساختن یک کلیپ ساده در یک اتاق، به راحتی آشغال‌های خود را در فضای مجازی پخش می‌کنند.

موسیقی و آواز ایرانی در گذشته از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار بود. امروز با گسترش امکانات و تجهیزات تهیه و تنظیم قطعات موسیقی، بسیاری از جوانان وارد عرصه موسیقی شدند.

در این بین برخی جوانان که نمی‌توان نام خواننده را هم روی آن‌ها گذاشت، در ترانه‌های خود از اشعاری با الفاظ رکیک و به دور از شأن خانواده استفاده می‌کنند. البته موضوع فقط به اینجا ختم نمی‌شود؛ این افراد در ترانه‌های خود بسیاری از صحنه‌های مستهجن و زشت جنسی را از طریق موسیقی به تصویر می‌کشند.

جالب اینجاست که این موسیقی‌ها به خانه‌های بسیاری از مردم هم راه پیدا کرده و در مواردی جوانان همراه با خانواده خود در خانه یا ماشین شخصی خود به آن گوش می‌دهند.

در این زمینه به سراغ خوانندگان رفتیم تا نظر آ‌ن‌ها را درباره «چرایی گسترش موسیقی مستهجن» جویا شویم.

13910629000246 PhotoL

گفت‌وگوی فارس با «رضا یزدانی» خواننده و آهنگساز کشورمان از نظر می‌گذرد:

«رضا یزدانی» در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس درخصوص گسترش موسیقی مستهجن، گفت: آفت موسیقی مملکت ما این شده است که هر کسی با داشتن یک کامپیوتر و سر هم کردن 4 تا ریتم و یک شعر آبکی ترانه تولید می‌کند و بعد هم فضای مجازی که خیلی آسان در دست همه می‌رسد و این امر باعث شده تا فضای فرهنگی پائین آید و شاهد افت موسقی باشیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا این‌گونه آثار را می‌پسندید یا خیر؟ گفت: قطعا نمی‌پسندم.

* دیده نشدن خوانندگان مجاز باعث گسترش موسیقی مستهجن می‌شود

یزدانی با اشاره به دلایل گسترش موسیقی مستهجن، گفت: یکی از دلایل اصلی‌اش این است که ما خوانندگان مجاز، امکان دیده شدن نداریم. خوانندگان غیرمجاز با ساختن یک کلیپ ساده در یک اتاق به راحتی آشغال‌های خود را در فضای مجازی پخش می‌کنند. زمانی که جوان ما نمی‌تواند موسیقی خوب گوش کند، بالاخره به دنبال یک چیزی می‌رود که خودش را راضی کند و متأسفانه این می‌شود که هست.

* ویژه‌برنامه خوانندگان در ایام نوروز در طول سال ادامه یابد

این خواننده تصریح کرد: ‌اگر صدا و سیمای ما بتواند برنامه ایام نوروز که خوانندگان در شبکه‌های مختلف به اجرای برنامه می‌پرداختند را ادامه دهد و در واقع ما را پشتیبانی کنند، ما خوانندگان هم موازی با موازین جمهوری اسلامی و رعایت کردن خط قرمزهایی که وجود دارد، کلیپ می‌سازیم و با ایده‌های خوبی که داریم می‌توانیم موفق عمل کنیم. اگر مجوز داده شود می‌توان این ترانه‌ها را در قالب ویدئو رسانه درآورد‌ و هم در تلویزیون پخش کرد و هم در اختیار جوانان قرار داد.

خواننده آلبوم «ساعت فراموشی» یاد‌آور شد: در حال حاضر کشورهای دنیا دارای یکی دو کانال موسیقی هستند و حداقل چند ساعت به این امر اختصاص داده‌اند. در حال حاضر موسیقی غربی آرام آرام مخاطبان خود را از دست می‌دهد و این کلیپ‌ها هستند که کم‌کم جای خود را باز می‌کنند و با استقبال مواجه می‌شوند. اگر حمایتی صورت گیرد، می‌توان آثار قابل قبولی ارائه کرد.

* برای خواننده دیده شدن مهم است

وی خاطرنشان کرد: اگر خواننده با سینما و تلویزیون کار می‌کند، دلیلش این است که دیده شود. برای خواننده دیده شدن مهم است. این کلیپ‌ها به خواننده کمک می‌کنند تا بتواند آلبوم ارائه دهد.

* موسیقی مستهجن نه وزن دارد، نه قافیه

یزدانی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون با خوانندگان این‌گونه ترانه‌ها برخورد داشته است یا نه، گفت: باور کن من تا به حال با این خواننده‌ها برخوردی نداشتم؛ این‌ها کی هستند که بخواهم برخورد داشته باشم. یک موسیقی خراب شش و هشتی که نه قافیه و نه وزن دارد و با کلمات زشت خوانده شده است. من معتقدم که کم‌کاری صدا و سیما باعث شده این کلیپ‌ها دیده شود.

وی تصریح کرد: خانواده‌ها قطعا در این‌باره تأثیرگذار هستند. رابطه امروز میان پدر و مادر و فرزند کمتر شده و بچه‌ها پای اینترنت هستند و این هم ضرر دارد و باید بیشتر توجه کرد.

یزدانی با اشاره به ارائه راهکاری دیگر برای گسترش نیافتن موسیقی مستهجن یادآور شد: اگر وزارت ارشاد برای خوانندگان ایرانی در اروپا کنسرت بگذارد، این راهکار می‌تواند مؤثر واقع شود. دیده شدن فضای موسیقی کشور که توسط این ارتباطات به وجود می‌آید همه چیز را راحت می‌کند.

این خواننده ادامه داد: برای تهیه یک آلبوم من باید در ابتدا مجوز بگیرم، بعد آیا این آلبوم ارائه بشود یا نشود و بعد تازه بفروشم یا نه، همه این پروسه را طی کنم که آیا آن‌هایی که خریده‌اند اثر را می‌بینند یا نه. ولی تهیه کلیپ‌‌ها که از تلویزیون پخش می‌شود و مخاطب با یک کلید می‌تواند این آثار را گوش دهد، بسیار مؤثرتر است.

* ترانه مستهجن در سه روز تولید می‌شود

وی اضافه کرد: من 12 سال است با گرفتن مجوز کار می‌کنم. با سینما، تلویزیون و ارشاد کار کردم ولی متأسفانه احساس کمبود می‌کنم. دست و بال ما بسته است؛ هر چند فضا نسبت به سال‌های قبل بهتر شده است. امیدوارم با اعتماد به بچه‌ها این فضا گسترش یابد. ما در همین سرزمین به دنیا آمدیم و کار می‌کنیم و برای واژه واژه یک ترانه زحمت می‌کشیم و وقت می‌گذاریم، اما دیده نمی‌شویم ولی یک خواننده غیرمجاز و مستهجن یک قطعه را در سه روز تولید می‌کند و به راحتی از ماهواره پخش می‌‌کند.

آلبوم «ساعت فراموشی» متشکل از 14 قطعه از آثار ارائه شده این خواننده کشورمان است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×