» برگزیده » زمان ورود هنرمندان خارجی جشنواره‌ تئاتر فجر به تهران
0439
برگزیده - تئاتر ایران

زمان ورود هنرمندان خارجی جشنواره‌ تئاتر فجر به تهران

دی 29, 1391 0

0439گروه‌های نمایشی بخش بین‌الملل جشنواره‌ی تئاتر فجر از اوایل هفته‌ی آینده کم‌کم وارد تهران می‌شوند.

«علی‌اکبر طرخان» مدیر هماهنگی امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی و جشنواره تئاتر فجر به ایسنا، خبر داد: اولین گروه خارجی که وارد ایران می‌شوند، عوامل اثر نمایش «طوفان» از ایتالیا هستند که روزهای شنبه و یکشنبه در دو گروه به تهران می‌آیند. دیگر گروه‌ ایتالیایی که کاری مشترک را به نام «1+1» با گروه ایرانی «دن کیشوت» در دست دارند،‌ پیش از این رسیده‌اند و هم‌اکنون در اصفهان در حال تمرین هستند.

طرخان در ادامه گفت: باقی گروه‌ها نیز یک یا دو روز پیش از اجرا، وارد تهران می‌شوند و یکی دو روز بعد کشور را ترک می‌کنند.

وی درباره‌ی بالانویس اجراهای بین‌المللی جشنواره فجر گفت: در نمایش‌هایی که دیالوگ‌ ندارند و یا از طریق بصری با مخاطب ارتباط می‌گیرند به بالانویس نیازی نیست و بعضا بازیگران با زبان فارسی صحبت می‌کنند. به جز گروه‌هایی که درخواست کرده‌اند، بقیه بالانویس ندارند چرا که بالانویس توجه مخاطب را از جنبه‌های بصری نمایش منحرف می‌کند.

مدیر هماهنگی امور بین‌الملل سی‌و‌یکمین جشنواره فجر همچنین اعلام کرد: سعی شده پیش از اجرای تمام کارها، خلاصه‌ای از اثر و یا بروشور نمایش در اختیار تماشاچیان قرار گیرد تا با محتوای کلی کار آشنا شوند.

وی در پایان درباره‌ی اجرای عمومی آثار بین‌المللی جشنواره‌ی امسال گفت: برای هیچ‌یک از آثار خارجی، فعلا برنامه‌ی اجرای عمومی نداریم اما پس از به روی صحنه رفتن نمایش‌ها و رایزنی با مدیر کل، شاید برخی آثار اجرای عمومی هم داشته باشند.

با پیگیری‌های خبرنگار ایسنا همچنین مشخص شد، عوامل نمایش «شاه اوبو» 4 بهمن ماه از مجارستان وارد ایران می‌شوند.

این اثر به کارگردانی «زلتان بالاش» تاکنون در کشورهای مختلفی از جمله آلمان اجرا داشته و پیش از این نیز در ایران هنر خود را به نمایش گذاشته است.

اعضای گروه نمایشی اعزام شده از کشور آذربایجان نیز در همین روز به تهران می‌آیند. «زنی در حادثه قطار» نام نمایشی دراماتیک به کارگردانی «مهربان علی‌اکبرزاده» است که یکی از بهترین آثار گروه تئاتر دانشگاه‌ ملی آذربایجان محسوب می‌شود. این نمایش سال‌های بسیاری است که به طور دائم در آذربایجان به روی صحنه می‌رود و بازیگران سرشناس در آن ایفای نقش می‌کنند. این اثر 6 و7 بهمن ماه در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

دو عضو فنی نمایش ایرانی سوییسی «تل / ضحاک» هم روز جمعه و باقی گروه، دوم بهمن به تهران می‌آیند. این نمایش که به اسطوره‌های مردمی «تل» سوییسی و «کاوه» ایرانی می‌پردازد، روزهای 4 و 5 بهمن در تالار استاد سمندریان تماشاخانه‌ی ایرانشهر اجرا خواهد شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×