» آرشیو مطالب » روایت نوید محمدزاده و دوستان از «منفعت‌طلبی»/ یک رقابت محترمانه!
روایت نوید محمدزاده و دوستان از «منفعت‌طلبی»/ یک رقابت محترمانه!
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

روایت نوید محمدزاده و دوستان از «منفعت‌طلبی»/ یک رقابت محترمانه!

فروردین 14, 1402 1

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان به تئاتر است که به دیدن تعدادی از آثار نمایشی که به صورت فیلم-تئاتر در پلتفورم های نمایش فیلم عرضه شده‌اند، بنشینند. شاید برای عده‌ای دیدن فیلم یک نمایش به اندازه تماشای زنده آن اثر روی صحنه تئاتر جذابیت نداشته باشد اما تبدیل نمایش‌های اجرا شده به نسخه ویدئویی که چندسالی است باب شده و مورد استقبال نیز قرار می‌گیرد علاوه بر ماندگار کردن آن اثر نمایشی و لحظات نابی که هر شب روی صحنه خلق شده‌اند، می‌تواند برای کسانی که علاقه مند به دیدن دوباره آن نمایش هستند، یا اصلاً موفق به دیدن آن کار در زمان اجرای عمومی نشده و یا در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند و نمی‌توانند همه نمایش‌های اجرا شده در مرکز تئاتر کشور را دنبال کنند، انتخاب جذابی است.

در همین راستا به روال سال‌های قبل در گزارش‌هایی جداگانه به معرفی فیلم تئاترهایی می‌پردازیم که در زمان اجرای عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم تئاترهایشان نیز بعد از انتشار همچنان پرمخاطب هستند در این گزارش و همزمان با سیزدهمین روز از تعطیلات نوروزی دیدن فیلم-تئاتر «عند از مطالبه» به کارگردانی سامان خلیلیان به علاقه مندان هنرهای نمایشی پیشنهاد می‌شود.

نمایش «عند از مطالبه» نوشته مرتضی شاه‌کرم با تهیه‌کنندگی نوید محمدزاده و طراحی و کارگردانی سامان خلیلیان سالن ۹۷ در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت.

در این اثر نمایشی پروا آقاجانی، ابتسام بغلانی، جواد پولادی، آتیه جاوید، حسام خلیل‌نژاد، محمد زوار بی‌ریا، مرتضی شاه‌کرم، الهه شه پرست، احمد صمیمی، سلمان فرخنده و سیدعلی موسویان به ایفای نقش می‌پردازند.

در خلاصه داستان «عند از مطالبه» آمده است: جماعتی در صف و چشم انتظار رسیدن خبری هستند؛ این خبر می‌تواند زندگی آن‌ها را دستخوش تغییرات عمده‌ای کند. دستیابی و چشم به راهی این اتفاق همگی را برای قرار گرفتن سریع‌تر به مقصودشان در یک رقابت محترمانه و سبقت از یکدیگر قرار داده است.

«عند از مطالبه» یک نمایش کمدی انتقادی یا درون‌مایه‌ای تلخ درباره زندگی جوانی است که در زمان جنگ مفقودالاثر شده است. او تک فرزند یک خانواده است و در زمان جنگ به جنوب می‌رود. پدر و مادرش در همان زمان که پسرشان در جبهه جنوب با آمبولانس خدمت می‌کند، فوت می‌کنند و ارث و میراثش دغدغه‌ای برای اقوام می‌شود که باید تکلیفش را مشخص کنند. این وضعیت و شرایط خاص ما را با نگاهی انتقادی به جامعه امروزی می‌رساند. در واقع یکی از بستگان به این نتیجه رسیده که اگر این جوان شهید شناخته شود تمامی ارثیه او به بستگان درجه ۲ و ۳ خانواده خواهد رسید؛ به همین دلیل همه تلاش می‌کنند که با هر ترفندی ثابت کنند که با او نسبت دارند تا به پول برسند.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×