تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

روایت خشونت خانوادگی در «شب جنایتکاران»/ اثری که نمایش درمانی است

1
0
3837005
Reading Time: 2 minutesReading Time: 2 minutes


نمایش «شب جنایتکاران» به کارگردانی مهدی محبعلی که قرار است در صورت سپری شدن تعطیلات کرونایی از ۶ مرداد روی صحنه برود، عوامل خشونت خانوادگی را بررسی می کند.

مهدی محبعلی کارگردان و تهیه کننده نمایش «شب جنایتکاران» که پیش از اعمال تعطیلی‌های جدید کرونایی تهران در جدول اجرایی پردیس تئاتر شهرزاد قرار گرفته و طبق برنامه‌ریزی انجام شده و در صورت پایان محدودیت‌های کرونایی از ۶ مرداد روی صحنه می‌رود، درباره وضعیت اجرای این اثر به تئاتر آنلاین گفت: ما از فروردین سال جاری تمرین‌های نمایش «شب جنایتکاران» را شروع کردیم و برای تولید این نمایش زحمت بسیاری کشیدیم. امیدوارم با پایان محدودیت‌های کرونایی بتوانیم از ۶ مرداد نمایش را در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه ببریم.

وی درباره موضوع این اثر نمایشی توضیح داد: نمایشنامه «شب جنایتکاران» را که نوشته خوزه ترایانا است از نسخه انگلیسی ترجمه کردم. این اثر در دهه ۵۰ میلادی و مبتنی بر رفتارهای روان پریشانه نوشته شده و به نوعی به سایکودرام و نمایش درمانی نزدیک است. داستان این نمایش به زندگی ۲ خواهر و یک برادر می‌پردازد که به دنبال قتل والدین خود هستند. این نمایش در تلاش است تا زیرلایه‌های بروز خشونت را در خانواده به عنوان بستر اصلی شکل‌گیری جنایت دنبال کند.

محبعلی ادامه داد: «شب جنایتکاران» عوامل خشونت خانوادگی را بررسی می‌کند.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه اجرای «شب جنایتکاران» اقتباسی از نمایشنامه اصلی است و ساختار اثر را تغییر داده‌ایم، یادآور شد: با توجه به فضایی که طی یک سال گذشته در کشور ما وجود داشته و اتفاقات ناگواری که در خصوص جنایت‌های خانوادگی رخ داده، اجرای این اثر قابل تأمل می‌شود.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: تئاتر درمانی می‌تواند خشونت پنهان در خانواده‌ها را به زبان نمایش بیان کند و مخاطب را نسبت به این خشونت آگاه سازد.

شیرین عطاءالهی، محمدرضا حسن زاده، سوگند دیانی، نازی نخجیری و امید امیر در نمایش «شب جنایتکاران» به ایفای نقش می‌پردازند.

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به مشاور کارگردان: لیلی مهدوی، طراح صحنه: شهاب شریفی، طراح لباس: پانیذ حمیدیان، طراح گریم: مرتضی حیدری آل کثیر، دستیاران کارگردان: نگین لرستانی و پونه شهابی‌نژاد، مدیر تولید: علیرضا عبدالله زاده و طراح پوستر علی مقدم اشاره کرد.

محبعلی پیش از این نمایش‌های «غارنشینان»، «بی‌دیواری»، «پاریس»، «همینه که هست»، «مرگ بازی» و «از دل گندمزاران» را روی صحنه برده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *