» آرشیو مطالب » مسئولان بیشتر درگیر تئاتر شوند!
2225375
آرشیو مطالب - استان ها

مسئولان بیشتر درگیر تئاتر شوند!

مهر 8, 1395 0

سنندج- یکی از داوران یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در قسمت پایانی نمایشی با عنوان «دی زنگرو» بازیگران و مخاطبین را در رقص کردی همراهی کرد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش آیینی و سنتی «دی زنگرو» کاری از گروه مهربان شهرستان آبادان در یازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان حضور یافته و تاکنون دو اجرا در روستای دره تفی و پارک ملت داشته است و امروز هم راس ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه در پارک شانو اجرا دارند.

هیام احمدی و فرامرز غلامیان نویسندگان و کارگردانان و مینا وادی زاده، آمنه پورحسینی، سعید خمیسی، حسن یزدانی و هیام احمدی هم بازی سازان این نمایش هستند.

هیام احمدی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه «دی زنگرو» در زبان بوشهری به معنای مادرسیاه رو است، گفت: داستان دی زنگرو ارتباط مستقیم با یک پدیده نجومی یعنی ماه گرفتگی یا خسوف دارد.

وی ادامه داد: در قدیم اهالی بوشهر تصور می کردند که ما در سیاره رو موجودی است به شکل یک خرچنگ بزرگ که می تواند ماه را ببلعد.

وی با اشاره به اینکه آنها دلیل ماه گرفتگی را خورده شدن آن به وسیله این موجود می دانستند، اضافه کرد: براین باور بودند که این موجودات از فلزات سنگین می ترسند بنابراین هنگام خسوف باسینی وقابلمه و قاشق و هر وسیله فلزی دیگری به کنار دریا می رفتند و ضمن کوبیدن برآنها شعاری هم می خواندند تا زن سیاه رو ماه را رها کند.

کارگردان نمایش دی زنگرو بیان کرد: پس از پایان یافتن خسوف بچه ها تا چند روز همان موسیقی و اشعار را با دمام و دهل می زدند و می خواندند.

احمدی عنوان کرد: ما در این نمایش خود به افتخار حضور در این جشنواره و به خاطر مردم مریوان علاوه بر موسیقی جنوب موسیقی کردی را هم به کارمان اضافه کردیم.

برای ارتقای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان مسئولان را درگیر اجراهای آثار کنید

وی در ارتباط با جشنواره اظهارداشت: برای غنا و اعتلای هرچه بیشتر جشنواره باید مسئولان را درگیر اجراهای اثار مختلف کنند تا از نزدیک تماشاگر نمایش ها باشند و اینگونه بیشتر این نوع از تئاتر را خواهند شناخت و در راستای توسعه آن تلاش خواهند کرد.

وی عنوان کرد: با هر شرایطی و کمبودهایی باز هم ما خواهان برگزاری و استمرار جشنواره تئاتر خیابانی مریوان هستیم و امیدواریم همچنان شاهد برگزاری آن در سنوات آینده باشیم.

این گروه نمایشی با اضافه کردن موسیقی کردی به نمایش خود موجب شادی و نشاط تماشگران مریوانی شدند و اکثر مخاطبین مریوانی اعم از میانسالان و جوانان و کودکان به وسط محوطه نمایش رفتند و به رقص کردی پرداختند و دراین هنگام بهروز غریب پور یکی از داوران این دوره از جشنواره هم به دسته تشکیل شده مردمی پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×