رقابت ۷۱ کشور برای یک جایزه اسکار

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسامی ۷۱ فیلم حاضر در بخش فیلم خارجی زبان هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسامی ۷۱ فیلم حاضر در بخش فیلم خارجی زبان هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.

اسامی رقبای بخش فیلم خارجی زبان دوشنبه شب در حالی اعلام شد که ایران، برنده دوره قبل، جوایز اسکار ۲۰۱۳ را تحریم کرده است.

با حضور کشورهایی مانند کنیا که برای اولین وارد رقابت اسکار فیلم خارجی زبان شده، تعداد رقبای جایزه این بخش به ۷۱ فیلم رسید که یک رکورد است. رکورد قبلی ۶۷ فیلم بود.

قرقیزستان، مالزی و سنگاپور آخرین کشورهایی بودند که نماینده خود را به آکادمی معرفی کردند. مهلت ارسال فیلم های خارجی زبان به آکادمی اول اکتبر (۱۰ مهر) بود.

«عشق» به کارگردانی میشل هانکه که ماه مه برنده جایزه نخل طلا شد، نه تنها یکی از بخت های اصلی دریافت جایزه بخش فیلم خارجی زبان جوایز اسکار ۸۵ است، بلکه به اعتقاد خیلی ها می تواند در تمام بخش های اصلی جوایز آکادمی نامزد شود. این فیلم را اتریش به آکادمی معرفی کرده است. «تسخیرناپذیر» نماینده فرانسه هم شانس زیادی برای دریافت جایزه فیلم خارجی زبان دارد.

پارسال «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی از ایران جایزه اسکار فیلم خارجی زبان را برد و در بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی هم نامزد بود. با این حال، ایران اواخر سپتامبر اعلام کرد در اعتراض به تولید یک فیلم ویدیویی ضداسلامی در آمریکا، فیلم منتخب خود «یه حبه قند» ساخته رضا میرکریمی را وارد رقابت نمی کند.

کوبا، مصر، ایرلند، لبنان و نیوزیلند هم که پارسال در اسکار نماینده داشتند، امسال فیلمی را به آکادمی معرفی نکرده اند. کامبوج پس از ۱۸ سال فیلمی را وارد رقابت کرده است.

جنگ و تاثیر دومینووار آن یکی از مضامین غالب فیلم های معرفی شده به این بخش است که نمونه آن فیلم هایی چون «سنگ صبور» از افغانستان، «زبانه!» از الجزایر، «دوران بچگی مخفیانه» از آرژانتین، «کاش همه» از ارمنستان، «لور» از استرالیا، «بچه های سارایوو» از بوسنی و هرزگوین، «جادوگر جنگ» از کانادا، «مین بالا: جنگجویان استپ» از قزاقستان، «عبورکننده از خط آتش» از اوکراین و «بوی خوش علفزار سوزان» از ویتنام است.

بچه ها هم حضوری قوی در فیلم های ارسال شده به آکادمی دارند. به عنوان نمونه می توان به «بوته» از آذربایجان، «بچه های ما» از بلژیک، «مخفیانه رفتن» از بلغارستان، «اینوک» از گرینلند، «به دنبال لوسیا» از مکزیک، «بچه زاغچه» از هلند، «وقتی دیدمت» از فلسطین، «نیات بد» از پرو، «خواهر» از سوئیس، «سنگ، کاغذ، قیچی» از ونزوئلا و… اشاره کرد.

از میان فیلم های معرفی شده در نهایت پنج فیلم به فهرست نهایی نامزدهای بخش فیلم خارجی زبان راه پیدا می کنند که اسامی آن ها ۱۰ ژانویه ۲۰۱۳ (۲۱ دی ماه) همراه نامزدان دیگر بخش های جوایز اسکار اعلام می شود.

هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار ۲۴ فوریه (دوشنبه هفتم اسفند به وقت ایران) در هالیوود اند هایلند سنتر در لس آنجلس برگزار می شود.

علی افتخاری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.