» آرشیو مطالب » رسول مجرد کاهانی کارگردان تئاتر: هنر در مشهد کم دیده می‌شود
کاهانی کارگردان تئاتر
آرشیو مطالب - استان ها - تئاتر ایران

رسول مجرد کاهانی کارگردان تئاتر: هنر در مشهد کم دیده می‌شود

آبان 17, 1402 7

به گزارش رسانه خبری تئاترآنلاین، رسول مجرد کاهانی شامگاه سه شنبه در حاشیه اجرای تئاتر «زیرو» ویژه اصحاب رسانه در مشهد اظهار کرد: هرگاه صحبت از تئاتر می‌شود، ما با فقر مخاطب روبه رو هستیم. به همین منظور باید یک فرهنگ سازی جدی تری در این خصوص صورت بگیرد.

این کارگردان تئاتر افزود: نمایش نامه «زیرو» یک نمایش نامه سوررئال و سمبلیک و ایده آن کاملاً جدید است تا بتوانیم از زبان اعداد دوری و فاصله بین انسان‌ها را راحت و شفاف‌تر بیان کنیم.

کاهانی با اشاره به اینکه شهرداری می‌تواند در این حوزه به هنرمندان تئاتر کمک کند، گفت: تمام کارهایی که انجام دادم با بودجه شخصی بوده و ضروری است شهرداری با اختصاص تعدادی بیلبورد از هنرمندان حمایت کند. نهادهای خصوصی به شدت با تئاتر غریبه هستند.

کارگردان تئاتر با بیان اینکه تئاتر در نهادهای خصوصی به شدت غریبه است، افزود: گاهی اگر با بخش خصوصی برای حمایت از یک کار صحبت می‌کنیم، سوال می‌کنند مگر مشهد سالن تئاتر دارد و این یک دغدغه خیلی بزرگ است.

وی ادامه داد: در تهران تئاتر به شدت برجسته است و سینمای آن عام است اما در مشهد مردم فقط سالن‌های سینما را می‌شناسند و با تئاتر غریبه هستند؛ شعار «تئاتر برای مردم و مردم برای تئاتر» به این دلیل است که این هنر تنها هنر زنده نمایشی در مشهد است.

کاهانی با انتقاد از اینکه «چراغ‌های تئاتر مشهد روشن است» گفت:

الان که ما اینجا هستیم، فقط چراغ‌ها روشن است و این کفایت نیست، اینکه می‌گویند «چراغ های سالن‌های تئاتر مشهد روشن است» یک گفته درست است؛ اما روحی که باید به سالن داده شود توسط مخاطب است.

کارگردان تئاتر گفت: در مشهد تئاترهای خیلی خوبی وجود دارد که چون تبلیغات کمی دارند دیده نمی‌شوند ما حتی برای یک تبلیغات ساده در دانشگاه اجازه نداریم؛ تبلیغات ما به صورت سنتی و پوستری است. مردم با وجود مشغله‌های فراوان فراموش می‌کنند تئاتر ببینند. نسل جدید تئاتر مشهد باید حمایت شوند.

وی در خصوص عوامل کار «زیرو» گفت: بازیگران تئاتر ما نسل جدید تئاتر مشهد هستند، به ویژه «ستایش مبینی» که اگر روی این نوجوان سرمایه گذاری درست شود، می‌تواند یکی از ستارگان تئاتر ایران مانند بسیاری از ستارگان مشهدی که مقیم پایتخت هستند، باشد.

کارگردان تئاتر ادامه داد: کار با آماتور بسیار سخت بود، بازیگر حرفه‌ای مخاطب خاص خود را دارد، اما آماتور مخاطب ندارد. رسانه می‌تواند در این راه به ما کمک کند تا مخاطب برای حضور در سالن و دیدن تئاتر بچه‌ها انگیزه پیدا کنند.
هنر در مشهد کم، دیده می‌شود.

در ادامه ستایش مبینی در خصوص ورود به تئاتر اظهار کرد: من از کودکی به تئاتر علاقه داشتم و احساس می‌کردم از این راه می‌توانم به جایی برسم، هرچند اوایل مشوق خاصی نداشتم اما کم کم با وجود تلاش‌هایی که کردم، خانواده شروع به تشویق من کردند و نتیجه این شد که تئاتر اولویت اول من شد.

بازیگر تئاتر زیرو افزود: به طور حرفه‌ای کمتر از یک سال است که وارد تئاتر شدم، همچنین دو فیلم کوتاه کار کردم اما چون سن کمی داشتم کارگردان‌ها تمایلی به همکاری با من نداشتند.

وی در خصوص همکاری با تئاتر کاهانی گفت: خیلی اتفاقی با کارگردان آشنا شدم و در تست‌های کار شرکت کردم و پذیرفته شدم، کار با کاهانی تجربه خیلی خوبی برای من بود. در این تئاتر نقش «عدد ۶» را بازی می‌کنم که شخصیت بیماری است که اهمیتی به آن داده نمی‌شود.

مبینی اضافه کرد: «۶» یک نوجوانی است که از دغدغه‌های اعداد چیزی نمی فهمد و بیشتر به دنبال جلب توجه است تا بیماری آن خوب شود و این چیزی است که نوجوانان در زندگی روزمره دنبال می‌کنند. بازیگر تئاتر زیرو با بیان اینکه هنر در مشهد کم دیده می‌شود، گفت: از هنر در مشهد حمایت نمی‌شود و اولویت برای مسئولین نیست. از مسئولین می‌خواهم فرصتی برای حضور بازیگران آماتور فراهم کنند تا انگیزه آنها افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×