» آرشیو مطالب » رسم خوردن «ماهی» به‌عنوان غذای پاک رمضان/ هدیه به روزه‌اولی‌ها
رسم خوردن «ماهی» به‌عنوان غذای پاک رمضان/ هدیه به روزه‌اولی‌ها
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

رسم خوردن «ماهی» به‌عنوان غذای پاک رمضان/ هدیه به روزه‌اولی‌ها

فروردین 5, 1402 0

به گزارش تئاتر آنلاین، «آیینه اقوام» عنوان مجموعه‌ای رادیویی به روایت و کارگردانی زنده‌یاد مهرداد عشقیان است که سفری به دنیای آئین‌های رمضان در ایران زمین است. این مجموعه ۳۰ قسمتی از تولیدات اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو است که به پیشنهاد و همراهی ایوب آقاخانی در تئاتر آنلاین منتشر می‌شود.

ناهید مسلمی، معصومه عزیز محمدی، غلامحسن تسعیری، محمد یگانه، قربان نجفی به عنوان بازیگر این مجموعه حضور دارند و دیگر عوامل مجموعه رادیویی «آئینه اقوام» نیز عبارتند از نویسنده: سهیلا خدادادی، محقق: ناصر ملاییان، افکتور: نرگس موسی‌پور، صدابرداران: پیروز صدرایی و محسن جوادی، تهیه‌کننده و سردبیر: ناهید گودرزی.

قسمت سوم «آیینه اقوام» با مدت زمان ۲۵ دقیقه و ۴۸ ثانیه اختصاص به معرفی برخی رسوم کرمانج‌های خراسان شمالی در ماه مبارک رمضان دارد.

سومین سفر «آیینه اقوام» این چنین آغاز می‌شود:

«وقتی کاری رو با دل و جون انجام بدی نتیجه اون کار فوق‌العاده می‌شه. من بارها تجربه کردم که کار باید با عشق باشه، با کلی انرژی مثبت، همین جون و دل و انرژی مثبت بود که به من انگیزه داد تا سفرم رو شروع کنم؛ سفری در آیین‌ها و فرهنگ‌های مردم ایران در ماه مبارک رمضان. سفر من می‌ره تا رموز عشق رو برای من بازگشایی کنه، می‌ره تا من رو از وادی تردیدها رها کنه و به یقین برسونه. سفر من از خود شروع شد و تا رسیدن به خدا ادامه داره.»

سپس و در قطعاتی نمایشی رسم «پختن و خوردن ماهی» در ماه مبارک رمضان نزد مردم خراسان شمالی معرفی می‌شود. طی این رسم، مردم در ایام نزدیک ماه رمضان ماهی می‌پزند تا برای سفره‌های افطار استفاده کنند. این رسم ناشی از این تفکر است که ماهی به دلیل زندگی در آب خوراکی پاک است و این خوراک پاک باید در ماه مهمانی خدا مصرف شود.

در ادامه سومین سفر «آیینه اقوام» رسم قربانی کردن توسط کرمانج‌های خراسان شمالی معرفی می‌شود. در این رسم گوسفندی را پیش از ماه مبارک رمضان خریداری و پروار می‌کنند و شب قبل از ماه مبارک رمضان ذبح و با آن غذای نذری تهیه می‌کنند.

دیگر رسم کرمانج‌های خراسان شمالی هدیه دادن به بچه‌هایی است که به سن تکلیف رسیده و قرار است اولین روزه‌های خود را بگیرند.

پایان بخش این سفر نیز پخش موسیقی مختص اقلیم خراسان شمالی است.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×