» آرشیو مطالب » رادیو جوان صاحب «تماشاخانه» شد
رادیو جوان صاحب «تماشاخانه» شد/ وقتی تئاتر از صحنه به آنتن می‌رسد
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

رادیو جوان صاحب «تماشاخانه» شد

دی 12, 1401 0

به گزارش تئاتر آنلاین، غزاله یراقی تهیه‌کننده «تماشاخانه» در مورد این برنامه که با محور معرفی و نقد نمایش‌های روی صحنه روی آنتن رادیو جوان می‌رود به مهر بیان کرد: برنامه «تماشاخانه» به دور از کلیشه‌های معمول، مثل تمرین‌های تئاتر در یک پلاتو جریان پیدا می‌کند. در ابتدای برنامه در یک بخش نمایشی عوامل برنامه به صورت نمایشی هربار قصه‌ای را به صورت نمایش کوتاه بازی می‌کنند و پس از آن وارد موضوع اصلی برنامه می‌شویم.

وی ادامه داد: در هر قسمت از برنامه به بررسی تئاتری که در آن هفته روی صحنه بوده می‌پردازیم و با گزارش‌های زهرا محسن زاده از آن تئاتر وارد مبحث اصلی برنامه می‌شویم. این گزارش‌ها هم از عوامل نمایش و هم نظرات مردم درباره تئاتری که اجرا شده جمع‌آوری شده است و به نوعی با نظرات مردم سعی در مخاطب سنجی یک نمایش داریم.

تهیه کننده «تماشاخانه» در مورد نحوه نقد و بررسی نمایش‌ها در این برنامه توضیح داد: ما سعی می‌کنیم از همه جهات یک نمایش را بررسی کنیم. در مورد موضوع و منظور خاص نمایش مطالعه می‌کنیم و از نگاه جامعه شناسی، روانشناسی، هنری، فرهنگی و… به آن می‌پردازیم. همچنین بررسی می‌کنیم که چرا این نمایش مخاطب زیادی دارد و یا دلایلی که مخاطبین جوان باید این نمایش را ببینند را مطرح می‌کنیم.

یراقی با اشاره به اینکه هر هفته یکی از فعالان و مسئولان تئاتر مهمان برنامه «تماشاخانه» است گفت: سعی می‌کنیم با مهمان در مورد یکی از مسائل روز تئاتر کشور صحبت کنیم و از آنها قول‌هایی برای بهبود وضعیت تئاتر کشور بگیریم و تمام تلاشمان این است که صدای دانشجویان، فعالان و مسئولین حوزه تئاتر در تهران و شهرستان باشیم.

وی در مورد دیگر بخش‌های «تماشاخانه» تصریح کرد: در این برنامه سعی می‌کنیم تمامی تئاترهای روی صحنه در کل کشور را مورد توجه قرار دهیم. اگر به تئاترهایی که در شهرستان‌ها اجرا می‌شود دسترسی نداشته باشیم از خود آن افراد دعوت می‌کنیم تا مهمان تلفنی ما باشند. در هر برنامه توجه ویژه‌ای روی تئاترهای دانشجویی و تئاتر کودک خواهیم داشت و سعی داریم مسئولین آموزش و پرورش را روی خط بیاوریم. همچنین در هفته‌های آتی که جشنواره‌های مختلف به ویژه جشنواره تئاتر فجر را در پیش رو داریم به طور ویژه به تهیه گزارش از تئاترهای منتخب خواهیم پرداخت.

یراقی در پایان با اشاره به اینکه شعار و هدف اصلی برنامه تماشاخانه «تئاتر برای همه مردم است» بیان کرد: ما می‌خواهیم کاری کنیم که در آینده‌ای نزدیک چه در تهران چه در شهرستان‌ها شاهد بیشتر شدن تماشاگران تئاترها باشیم.

«تماشاخانه» به تهیه کنندگی غزاله یراقی، با اجرای لاله اکبری، کارشناسی عاصم حاصل مهری و گزارشگری زهرا محسن زاده هر هفته پنج شنبه از ساعت ۱۷:۳۰ روی آنتن شبکه رادیویی جوان خواهد رفت.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×