کد خبر : 42558
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اسفند 1399 - 17:12

دومین مجموعه آثار «قلم روشن» رونمایی شد

دومین مجموعه آثار «قلم روشن» رونمایی شد

مراسم رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» که شامل ۱۲ نمایشنامه است، عصر روز گذشته با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد برگزار شد. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در مراسم رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» که روز گذشته ۲۳ اسفند


مراسم رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» که شامل ۱۲ نمایشنامه است، عصر روز گذشته با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در مراسم رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» که روز گذشته ۲۳ اسفند ماه در سالن جلسات معاونت امور هنری برگزار شد، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند مشاور عالی مدیر کل، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، سعید اسدی مدیر دفتر انتشارات، آموزش و پژوهش اداره کل، مهرداد رایانی مخصوص و برخی از صاحبان آثار از جمله شهرام کرمی، حمیدرضا نعیمی، لیلی عاج، مهدیه حسینی و مهتا پناهی حضور داشتند.

در برنامه رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» معاون امور هنری در سخنانی با ابراز خوشحالی از رقم خوردن این اتفاق گفت: پروژه «قلم روشن» یکی از اتفاق‌های خوب و مهم در عرصه نمایشنامه‌نویسی به شمار می‌رود. در هر سرزمینی که ادبیات جدی گرفته شده، زمینه پویایی و زایایی سایر هنرها نیز فراهم شده است. امیدوارم که این پروژه تداوم داشته باشد و شاهد پربارتر شدن ادبیات نمایشی ایران زمین در سال‌های آتی باشیم.

حسینی همچنین با بیان این نکته که مشتاق به مطالعه آثار این دوره از پروژه «قلم روشن» است، افزود: در این مدت و در فرصت‌های مختلف آقای آشنا از مطالعه آثار این دوره اظهار رضایت زیادی داشتند که این شوق در من افزون شد تا در تعطیلات نوروز فرصت مطالعه این آثار را برای خودم غنیمت شمارم.

مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این مراسم تولید نمایشنامه را اساس کار در حوزه تئاتر دانست و بیان کرد: فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی فرصتی برای خلق اثر در حوزه نمایشنامه‌نویسی است و ما باید بتوانیم از این بستر قوی و ارزشمند بهره بگیریم.

قادر آشنا: امیدوارم در سال پیش‌رو با برنامه‌هایی همچون «نخل سرخ» و «راه روشن» که پیشتر برنامه‌ریزی شده و برنامه‌هایی که برای سال آینده در نظر داریم تولید نمایشنامه‌های ایرانی تصاعدی بالا برود و به همت همکاران دوره سوم «قلم روشن» نیز از فروردین ماه کلید بخورد وی درباره دومین مجموعه آثار «قلم روشن» نیز گفت: اینکه موضوع در این پروژه آزاد و به انتخاب صاحب اثر بود را به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنم و همین امر سبب ساز این شد که هیچکدام از این آثار انتزاعی نبوده و همگی با تنوعی ویژه نشان از دغدغه اجتماعی خالقان آنها داشته باشد.

آشنا در همین زمینه ادامه داد: کلمه به کلمه نمایشنامه‌هایی که در این پروژه خلق شده‌اند را خوانده‌ام و از خواندن تک تک آثار این مجموعه لذت برده‌ام و اعتقاد دارم آثاری که در این پروژه خلق شده‌اند از قابلیت بسیار ارزشمندی برای اجرا برخوردار هستند.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه ادغام برنامه‌های بنیاد ادبیات نمایشی در دل فعالیت‌های دفتر انتشارات، آموزش و پژوهش اداره کل را یک فرصت دانست و افزود: امیدوارم در سال پیش‌رو با برنامه‌هایی همچون «نخل سرخ» و «راه روشن» که پیشتر برنامه‌ریزی شده و برنامه‌هایی که برای سال آینده در نظر داریم تولید نمایشنامه‌های ایرانی تصاعدی بالا برود و به همت همکاران دوره سوم «قلم روشن» نیز از فروردین ماه کلید بخورد.

سعید اسدی نیز در این مراسم پروژه نمایشنامه نویسی «قلم روشن» را یک پروژه تکوینی دانست و گفت: بخش اعظم این اتفاق در دوره‌ای که مهرداد رایانی‌مخصوص مدیریت انتشارات نمایش را بر عهده داشت پیش رفت تا به امروز نیز کار با حمایت وی پیش رفته است.

مدیر دفتر انتشارات، آموزش و پژوهش اداره‌کل هنرهای نمایشی با ارائه گزارشی از فرایند تولید آثار در این پروژه، توضیح داد: این پروژه از اوایل سال جاری با رویکرد گزیده‌گرایانه آغاز شد و در مرحله نخست ۵۰ طرح مورد غربال‌گری قرار گرفت و در نهایت از میان ۲۰ طرح تایید شده، ۱۲ اثر به صورت نهایی و در قالب نمایشنامه تولید شد.

اسدی با اشاره به گستردگی و تنوع فرهنگی در ایران گفت: سال گذشته مضمون دفاع مقدس موضوع آثاری بود که در پروژه «قلم روشن» خلق شدند اما امسال با توجه به تنوع فرهنگ ایرانی تصمیم گرفتیم که موضوع را آزاد بگذاریم تا نمایشنامه‌نویسان با فراغ بال بیشتری، اقدام به خلق اثر کنند و شاهد نمایشنامه‌های متنوعی باشیم. همین موضوع موجب جذابیت بیشتر آثار این دوره شده است.

این هنرمند و مدرس تئاتر ادامه داد: در این دوره شاهد حضور نمایشنامه‌نویسان شناخته شده در کنار نمایشنامه‌نویسان جوان هستیم و خوشحالیم که با این پروژه، فصل جدیدی را برای معرفی نمایشنامه‌نویسان جوان در کشور فراهم کرده‌ایم.

اسدی در پایان گزارش خود گفت: در پروژه «قلم روشن» هدف ما تنها خلق نمایشنامه نیست بلکه در این پروژه قصد داریم، از اجرای نمایشنامه‌ها در مجموعه‌های تحت مدیریت اداره‌کل هنرهای نمایشی نیز حمایت کنیم.

همچنین در این مراسم سعید اسدی و دیگر حاضران از نقش زنده‌یاد محمدرضا الوند در مرحله ارزیابی آثار این پروژه یاد کردند و از فقدان این هنرمند در مراسم رونمایی این آثار افسوس خوردند.

در بخشی دیگری از این مراسم مهرداد رایانی مخصوص به عنوان مدیر قبلی این پروژه گفت: من سال‌هاست که در عرصه تئاتر فعالیت می‌کنم و بدون اغراق باید بگویم خوشحالم که مدیرکل هنرهای نمایشی لحظه به لحظه روند شکل‌گیری این پروژه را دنبال کرد و تمام نمایشنامه‌ها را قبل از انتشار خواند.

وی افزود: من در جریان نوشتن تمام نمایشنامه‌ها هستم. باید برای به سرانجام رسیدن این پروژه قدردان تمام دوستان و همکاران در انتشارات نمایش باشیم که دلسوزانه در شکل‌گیری و انجام این پروژه سهم داشتند.

در این مراسم نیز شهرام کرمی ابراز کرد: خوشحالم که به عنوان یک نمایشنامه‌نویس در پروژه «قلم روشن» حضور دارم. من هم مثل سایر نمایشنامه‌نویسان برای حضور در این رویداد طرح دادم و گام به گام به صورت تعاملی این نمایشنامه را پیش بردیم. زمانی که متوجه شدم مرحوم محمدرضا الوند نیز جزو شورای «قلم روشن» است بسیار خوشحال شدم چون پیش از این یک بار دیگر نیز با هم همکاری داشتیم و نمایشنامه «بلوط تلخ» که اثری دفاع مقدس است با پیشنهاد و پیگیری او شکل گرفت.

این نمایشنامه‌نویس و مدیر هنری گفت: با نوشتن نمایشنامه «عروس قنات» به نوعی مادرم و تمام زنان سرزمینم را ستایش کرده‌ام که امیدوارم که این اثر مورد قبول و عنایت دوستان تئاتری قرار گیرد.

حمیدرضا نعیمی نیز در این مراسم در سخنانی بیان کرد: زمانی که مهرداد رایانی مخصوص از من برای شرکت در این پروژه دعوت کرد و موضوع آن را آزاد عنوان کرد، بسیار خوشحال شدم. چون موضوع آزاد دست نمایشنامه‌نویس را باز می‌گذارد.

وی نمایشنامه «نادر شاه» را که در این پروژه خلق شده است بهترین و تکمیل‌ترین نمایشنامه خود دانست و افزود: کلمه به کلمه این نمایشنامه را بر اساس امکانات اجرا نوشته‌ام و پژوهش و نگارش این نمایشنامه قریب به ۴ سال زمان من را گرفته است. مدتی که مشغول نوشتن این نمایشنامه بودم با معاون امور هنری گفتگویی داشتم که از نظرات وی بهره گرفتم و ایده پژوهش بیشتر به من داد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات معیشتی هنرمندان تئاتر بر دریافت حقوق مادی هنرمند تاکید کرد و گفت: اعتقاد دارم هنرمندان تئاتر به اندازه کافی برای معنویات کار کرده‌اند و مسئولان نباید از اجر معنوی هنرمندان بگویند بلکه برای معیشت آنها که نیاز دارند کار آنها به عنوان شغل شناخته شود کاری کنند.

لیلی عاج هم در سخنان کوتاهی گفت: شرکت در این پروژه برای من تجربه بسیار خوبی بود و در جریان نوشتن این نمایشنامه از نظرات ارزشمند سعید اسدی بهرهمند شدم.

محمد میرعلی اکبری یکی دیگر از خالقان آثار این پروژه بود که در سخنانی عنوان کرد: خوشحالم که مهرداد رایانی مخصوص از من برای شرکت در پروژه «قلم روشن» دعوت کرد. من ۲۲ سال است که نمایشنامه می‌نویسم و در تمام این سال‌ها اصرار کرده‌ام که به شیوه خودم بنویسم.

وی افزود: در تمام این سال‌ها سختی‌های متعددی را متحمل شده‌ام، سال ۹۹ اتفاق خوشایندی برای من رقم خورد و بالاخره ۸ نمایشنامه من منتشر شدند.

مهتا پناهی نیز به عنوان یکی دیگر از نویسندگان این پروژه گفت: نمایشنامه «صادره از …» نخستین نمایشنامه حرفه‌ای من است و تا پیش از این چندین نمایش در دوران دانشجویی نوشته‌ام. در این نمایشنامه تلاش کرده‌ام دغدغه‌های نسل خودم را بیان کنم.

مهدیه حسینی نیز که در این مراسم حضور داشت در سخنان کوتاهی از فرصت‌آفرینی این پروژه تشکر کرد.

در پروژه «قلم روشن» نمایشنامه‌های «درآستانه» نوشته امیرحسین طاهری، «پنگوئن‌های افسرده» نوشته محمد میرعلی اکبری، «گیسو» نوشته بهرام صادقی مزیدی، «خواب می بینم» نوشته آرش عباسی، «دست» نوشته مهدی ضیاءچمنی، «قربانگاه» نوشته عمادالدین رجبلو، «نادرشاه» نوشته حمیدرضا نعیمی، «اشتیاق» (چسیاره میمون‌ها) نوشته پیام لاریان، «عروس قنات» نوشته شهرام کرمی، «سی‌وسه سال بعد» نوشته مهدیه حسینی، «بابا آدم» نوشته لیلی عاج و «صادره از …» نوشته مهتا پناهی از سوی انتشارات نمایش منتشر شده است. طراحی جلد کتاب‌های نقلم روشن» را نیز بهرام شادان‌فر برعهده داشته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.