» آرشیو مطالب » دردسرهای مهاجرت زوج هنرمند در «نرفتن»/ باید دنبال مخاطب بدویم!
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

دردسرهای مهاجرت زوج هنرمند در «نرفتن»/ باید دنبال مخاطب بدویم!

تیر 7, 1401 0

مجتبی واشیان کارگردان نمایش «نرفتن» عنوان کرد این نمایش درباره رفتارهای خارج از عرفی است که در شرایط این روزهای جامعه از قشر تحصیل کرده و فرهنگی جامعه سر می‌زند.

مجتبی واشیان نویسنده و یکی از کارگردانان نمایش «نرفتن» درباره اجرای این اثر نمایشی که به تازگی در تماشاخانه ملک به صحنه رفته است به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «نرفتن» به کارگردانی مشترک من و حامد جلالی فراهانی از دوم تیرماه در تماشاخانه ملک روی صحنه رفته است. تا امروز از استقبال مخاطبان ناراضی نیستیم اما به دلیل اینکه در چند وقت اخیر مدیریت تماشاخانه ملک در حال تغییر بود نتوانستیم روی حمایت سالن حساب زیادی باز کنیم اما با حضور مدیریت جدید امیدوارم اتفاقات خوبی برای کار شکل بگیرد. از طرف دیگر چون تماشاخانه ملک در مرکز شهر که اکثر تماشاخانه‌ها در آنجا واقع شده، قرار ندارد کمی طول می‌کشد تا مخاطبش را پیدا کند اما با این وجود تماشاگران با کار ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و هرکس نقطه‌ای از نمایش را پیدا کرده و با آن همراه می‌شود.

وی ادامه داد: نمایش «نرفتن» در بازی‌ها و فضاسازی اثری رئالیستی محسوب می‌شود اما در طراحی صحنه تلاش شده است که بیشتر از المان‌ها و آکسسوار کاربردی برای القای حس مورد نیاز به بازیگران استفاده کنیم. در واقع دکور نمایش اصلاً عجیب و غریب نیست و بیشتر برای کمک به بازی بازیگرها و شکل‌گیری اتمسفر مورد نظر در ذهن تماشاگر، شکل گرفته است. اصولاً نقطه قوت این نمایش بر بازی بازیگران استوار است و بازی‌ها می‌تواند مخاطب را درگیر کند.

واشیان درباره داستان نمایش توضیح داد: در این نمایش فضای تودرتویی خلق می‌شود که راه فراری از آن وجود ندارد و پوستر نمایش نیز بر همین اساس طراحی شده است. «نرفتن» درباره زن و شوهر آرتیستی است که قصد مهاجرت دارند. مرد در زمینه پرفورمنس فعالیت می‌کند و زن تئاتر عروسکی. اما ۳۰ روز قبل از مهاجرتشان دزد به خانه‌شان می‌زند و همه دلارهایی را که برای سفرشان جمع کرده بودند، می‌دزدد. این زوج به واسطه آشنایی شان با فردی که در کار فروش مواد است تصمیم می‌گیرند در عروسک‌های نمایشی مواد جا به جا کنند تا هزینه سفرشان جور شود. البته مرد از همان ابتدا مخالف این کار است و برای عملی نشدن این اقدام نیز سنگ‌اندازی ها و مقاومت‌هایی می‌کند تا همسرش را از رفتن منصرف کند. در ادامه شاهد اتفاقات غیرمنتظره ای هستیم که حدس زدش برای تماشاگران سخت است.

این کارگردان تئاتر درباره دلایل پرداختن به چنین سوژه‌ای بیان کرد: متاسفانه با شرایطی که این روزها در جامعه وجود دارد شاهد این هستیم که افراد تحصیل کرده دست به کارهایی می‌زنند که در عرف جامعه نیست و برخی بی‌اخلاقی‌ها، باعث سوق دادن مردم به کارهای خلاف شده است. بر همین اساس بخشی از داستان نمایش نیز بر پایه واقعیت نوشته شده است. در همین شرایط پاندمی کرونا نیز شخصاً شاهد بودم که خیلی از بچه‌های تئاتر و سینما دست به کارهای نامتعارفی زدند که به دور از شان و شخصیتشان بوده است.

وی در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: فکر نمی‌کردم وقتی قرار است بعد از چندسال نمایش تازه ای را به صحنه ببرم شرایط برای جذب مخاطب تا این اندازه تغییر کرده باشد و باید دنبال مخاطب بدویم. آخرین نمایشی که به صحنه بردم در سالن انتظامی خانه هنرمندان و مصادف با اتفاقات آبان ۹۸ بود که اینترنت نیز قطع شده بود و ما با تراکت کارمان را تبلیغ می‌کردیم اما از اجرای چهارم پنجم به بعد تماشاگران از اجرای کار مطلع شدند و هر شب نمایش بیشتر از ظرفیت پذیرای مخاطبان بود. برای اجرای این نمایش نیز تلاش کردیم تبلیغات متفاوتی در نظر بگیریم به عنوان نمونه تیزر نمایش به صورت انیمیشن طراحی شده است تا اجرا بتواند شکل جذابی از تبلیغات را ارائه کند و در جذب تماشاگران موفق تر باشد.

نمایش «نرفتن» نوشته مجتبی واشیان، کارگردانی حامد جلالی فراهانی و مجتبی واشیان و تهیه کنندگی رضا بهدادنیا تا ۲۵ تیرماه ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه ملک روی صحنه است.

مهدی سفاری، ساناز روشنی، سپهر محمودی، زهرا حامی خواه، فرشاد نصیری و مهکامه ضیایی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×