» آرشیو مطالب » درخشش نمایش «مرثیه‌ای بر قتل ژولیوس سزار و چند مرغ از سیمرغ»
03 6
آرشیو مطالب - استان ها - برگزیده

درخشش نمایش «مرثیه‌ای بر قتل ژولیوس سزار و چند مرغ از سیمرغ»

بهمن 26, 1400 0

به گزارش تئاتر آنلاین، این جوایز عبارتند از: تندیس کارگردانی برگزیده: مجتبی رستمی‌فر | تندیس طراحی صحنه برگزیده: مجتبی رستمی‌فر | تندیس طراحی حرکت برگزیده: مجتبی رستمی‌فر | تندیس طراحی نور برگزیده: ایمان نخلستانی | تقدیر طراحی لباس: سارا حسین‌پور.

رستمی‌فر درباره ارایه نمایشی از تلفیق «منطق الطیر» عطار و «ژولیوس سزار» شکسپیر می‌گوید: آقای گشتاسب این نمایشنامه را برای همین اجرای ما نوشت. نمایشنامه‌ای از ایشان نبود که من آن را انتخاب و کارگردانی کنم و به عبارتی اجرا و نگارش متن همزمان با هم پیش رفت.

او درباره طراحی صحنه و فرم اجرای نمایش نیز توضیح داد: محتوا و فرم را با هم همسو کردیم. من فضای پر از نور و حرکت و رنگ و فرم و موسیقی می‌خواستم که مخاطب را درگیر کند و مخاطب را به دلیل زبان کلاسیک اش خسته نکند. من تصاویر ذهنی خودم را به رضا گشتاسب ارایه می‌کردم و او در نوشتن اثر به این تصاویر توجه می‌کرد.

رستمی‌فر اضافه کرد: وقتی کاری را شروع می‌کنم، بر اساس محتوا و متنی که در اختیار دارم، طراحی می‌کنم. همه اینها حاصل تلاش یک گروه ۴۰ یا ۵۰ نفره است و تلاش بر این بوده که دکور و لباس در زمینه انتقال مفاهیمی که در زیربافت اثر قرار دارد، طراحی شود.

این کارگردان تئاتر درباره تلفیق یک اثر غربی با یک اثر ایرانی توضیح داد: می‌خواستم نمایشنامه ژولیوس سزار از شکسپیر را اجرا کنم اما نه به همان صورتی که نوشته شده. تلفیقش با یک اثر ایرانی مد نظرم بود و رضا گشتاسب، روایت سیمرغ منطق الطیر عطار را در نظر گرفت و به نتیجه مد نظر رسیدیم اما نمی‌خواستم از آنچه در ذهن دارم کوتاه بیایم.

وی خاطرنشان کرد: ما در شهرستان کار می‌کنیم. شرایط سخت است و به خصوص برای کارگردان‌هایی که تلاش می‌کنند پابه‌پای تئاتر روز پیش بروند و نظر مخاطبان امروز را جلب کنند حتی وقتی برای اجرا در اهواز تئاتر کار می‌کنم، در تلاشم که تئاتر شهرم را قدمی به پیش ببرم و اعتلایی برای نام شهرم رقم بزنم اما کار تئاتر در شهرستان بسیار دشوار است و پوست کلفت می‌خواهد.

او که معتقد است میزان درک تماشاگران و مسؤلان تئاتر در شهرستان‌ها با هم متناسب نیست ابراز امیدواری کرد: شرایط به سمتی پیش برود که هنرمندان در شهرستان‌ها بتوانند کارهای به روز ارایه کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×