» آرشیو مطالب » «دختر کدو تنبل» به دیدنتان می‌آید/ آرزوی خاله پیرزن تنها
«دختر کدو تنبل» به دیدنتان می‌آید/ آرزوی خاله پیرزن تنها
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«دختر کدو تنبل» به دیدنتان می‌آید/ آرزوی خاله پیرزن تنها

فروردین 6, 1402 1

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان به تئاتر است که به دیدن تعدادی از آثار نمایشی که به صورت فیلم-تئاتر در پلتفورم های نمایش فیلم عرضه شده‌اند، بنشینند. شاید برای عده‌ای دیدن فیلم یک نمایش به اندازه تماشای زنده آن اثر روی صحنه تئاتر جذابیت نداشته باشد اما تبدیل نمایش‌های اجرا شده به نسخه ویدئویی که چندسالی است باب شده و مورد استقبال نیز قرار می‌گیرد علاوه بر ماندگار کردن آن اثر نمایشی و لحظات نابی که هر شب روی صحنه خلق شده‌اند، می‌تواند برای کسانی که علاقه مند به دیدن دوباره آن نمایش هستند، یا اصلاً موفق به دیدن آن کار در زمان اجرای عمومی نشده و یا در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند و نمی‌توانند همه نمایش‌های اجرا شده در مرکز تئاتر کشور را دنبال کنند، انتخاب جذابی است.

در همین راستا به روال سال‌های قبل در گزارش‌هایی جداگانه به معرفی فیلم تئاترهایی می‌پردازیم که در زمان اجرای عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم تئاترهایشان نیز بعد از انتشار همچنان پرمخاطب هستند البته در این میان کودکان و نوجوانان را هم نباید فراموش کرد چون ایام نوروز فرصتی است تا آنها اوقات فراغت مناسبی در کنار خانواده‌هایشان داشته باشند و علاوه بر تفریح و سرگرمی‌های بیرون از منزل می‌توان آنها را به دیدن فیلم-تئاترهایی مناسب سن و سالشان دعوت کرد که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ایام نوروز به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌دهد.

در همین راستا دیدن فیلم-تئاتر «دختر کدو تنبل» به نویسندگی شادی پورمهدی و کارگردانی علی پاکدست و مریم اقبالی پیشنهاد می‌شود که روزهای ۶ و ۷ فروردین ماه اکران آنلاین خواهد داشت.

نمایش «دختر کدو تنبل» بر اساس کتابی با همین عنوان نوشته افسانه شعبان‌نژاد از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شده است.

این نمایش عروسکی که مناسب کودکان است داستان خاله پیرزنی رار وایت می‌کند که سال‌های درازی را در آرزوی داشتن فرزند با تنهایی سپری کرده و پیر شده است. «دل خاک» عروسک سبز رنگ، به او پیشنهاد می‌دهد که برای برآورده شدن آرزویش، هنگامی که ماه قرص کامل شد به گلی نگاه کند تا آن گل تبدیل به کودک شود. پیرزن زمانی که می‌خواهد به گل نگاه کند، ناگهان حواسش پرت می‌شود و به اشتباه به کدوتنبل توی باغچه نگاه می‌کند. تا اینکه کدو تنبل تکان می‌خورد. این‌ور می‌شود، آنور می‌شود و یک دختر خوشگل و بامزه از توی کدو بیرون می‌آید و می‌شود دختر خاله پیرزن. اما چه دختری … دختری که خیلی تنبل و خوابالوست و حوصله هیچ کاری را ندارد. بیچاره خاله پیرزن که این همه سال در آرزوی داشتن فرزند بود، حالا کمر به خدمت این دختر بی‌خیال و پرتوقع بسته است…

این نمایش از تولیدات سال ۱۳۹۳ مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

بازیگران و بازی‌دهندگان عروسک در این نمایش مریم اقبالی، مونا کیانی‌فر، هانی حسینی، الهام عابدی، علی باروتی و علی ابوالخیریان هستند.

صداپیشگی عروسک‌ها را شادی پورمهدی، محمدرضا مالکی، سلما محسنی‌اردهالی، معصومه کاظمی، مونا کیانی‌فر، الهام عابدی و سارا اقبال انجام داده‌اند.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×