» آرشیو مطالب » داستان «یوسف و زلیخا» آکاردئونی روایت می شود
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

داستان «یوسف و زلیخا» آکاردئونی روایت می شود

آذر 27, 1395 0

نمایش «گوهر نیل» بر اساس داستان یوسف و زلیخا و با کارگردانی مجید امرایی از اول دی در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود.

به گزارش تئاتر آنلاین، مجید امرایی درباره اجرای نمایش «گوهر نیل» به مهر گفت: این نمایش بر اساس داستان یوسف و زلیخا و با محوریت داستان حضرت یوسف (ع) نگاشته و اجرا می شود. این نمایش به شکل اجرای زنده و عروسک به صحنه می رود و علیرضا دهقانی و وحیده قوهستانی بازیگران آن هستند.

وی اظهار کرد: در اجرای نمایش «گوهر نیل» ریزترین حرکات عروسک ها زیر ذره بین نگاه مخاطبان قرار می گیرد زیرا بیشتر توجه ما بر تمرکز و توجه مخاطب بر صحنه است.

این هنرمند عرصه تئاتر یادآور شد: «گوهر نیل» نمایشی آکاردئونی است یعنی گاه شخصیت ها و گاه عروسک ها نقش ها را بازی می کنند و در این روند با هم یکی می شوند.

امرایی که تجربه فعالیت نمایش درمانی را در کارنامه کاری خود دارد درباره استفاده از شیوه های نمایش درمانی در اجرای عمومی «گوهر نیل»، توضیح داد: این نمایش فضای متفاوتی نسبت به کارهای نمایش درمانی ام دارد اما در اجرا از ۲ تکنیک معروف نمایش درمانی استفاده کرده ام؛ تکنیک اول بازی عروسکی و تکنیک دوم بازی سازی است.

وی در پایان عنوان کرد: هر ۲ بازیگر نمایش پیاپی نقش عوض می کنند و گاه جای عروسک ها و گاه در نقش خودشان و حتی نقش طرف مقابل بازی می کنند. به طور کلی اشخاص نمایش روی صحنه سیال هستند. این روند هم در اجرای نمایش «گوهر نیل» به این دلیل است که ما معتقدیم مخاطب در سالن نمایش بیشتر برای دیدن و کمتر برای شنیدن حضور پیدا کرده است.

زهرا جعفری ساخت عروسک ها، مهدی فرجامی طراحی صحنه، محمد فرجامی اجرا و ساخت دکور، محراب رستمی دستیار کارگردان و پیمان شیخی مشاور رسانه ای نمایش «گوهر نیل» را بر عهده دارند.

نمایش «گوهر نیل» از ۱ تا ۲۲ دی ماه، ساعت ۱۸ در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×