» آرشیو مطالب » خانواده ها و کودکانشان تئاتر تولید می‌ کنند
2502166
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

خانواده ها و کودکانشان تئاتر تولید می‌ کنند

تیر 11, 1396 0

نشست رسانه ای نخستین جشنواره هنرهای نمایشی «چرخ و فلک» امروز یکشنبه ۱۱ تیرماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست رسانه ای نخستین جشنواره هنرهای نمایشی «چرخ و فلک» با حضور حامد زحمتکش قائم مقام و شبنم قلی خانی دبیر جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. در ابتدای این نشست زحمتکش اظهار کرد که تفاوت این جشنواره با دیگر جشنواره ها در این است که بازه زمانی برای برگزاری آن اعلام نمی شود و گروه های شرکت کننده در آن در طول تابستان درگیر یک پروسه تمرینی و آموزشی هستند.

سپس قلی خانی با بیان اینکه از وقتی مادر شدم خردسالان برایم خیلی مهم تر از پیش شدند، افزود: با مطالعاتی که در حوزه روانشناسی کودک داشتم متوجه شدم که خردسالان ۳ تا ۷ سال بیشترین تأثیرپذیری را برای شکل شخصیت فردی خود دارند. چقدر خوب است که از طریق فعالیت های فرهنگی و هنری این شخصیت سازی به درستی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیا سه جشنواره تئاتری در کشورهای آمریکا و آلمان برای گروه خردسال برگزار می شود، گفت: در ایران هم برای اولین بار است که جشنواره در حوزه هنرهای نمایشی برای خردسالان برگزار می شود. امیدواریم در سال آینده بتوانیم جشنواره را بین المللی برگزار کنیم.

زحمتکش در ادامه این سخنان اعلام کرد که این جشنواره از سوی مؤسسه هنرهای نمایشی «تماشاگان» و به صورت خصوصی مدیریت می شود.

قلی خانی درباره وضعیت و مهلت ثبت نام گروه های متقاضی برای شرکت در جشنواره هنرهای نمایشی «چرخ و فلک»، گفت: مهلت ثبت نام تا ۲ مردادماه است و گروه ها که همان خانواده ها هستند که به همراه خردسالان خود کاری را اجرا می کنند، فیلم اجرای خود را از طریق آپلود روی سایت آپارات ارائه می دهند. تا به حال ۹۹ گروه از استان ها و شهرهای مختلف نظیر تهران، اصفهان، فارس، لرستان، البرز، کرمانشاه، ورامین، بوشهر، یزد، همدان، اهواز و گیلان در این جشنواره ثبت نام کرده اند.

وی ادامه داد: در ادامه فیلم های ارائه شده توسط هیأت بازبینی مورد بررسی قرار می گیرند.

زحمتکش نیز در این‌باره با بیان اینکه حفظ حجاب اسلامی در گرفتن فیلم اجرا توسط خانواده ها الزامی است، افزود: جلسات تخصصی کارشناسی به شکل گروهی برگزار می شود که این جلسات از جمله خدماتی است که جشنواره به خانواده های شرکت کننده در جشنواره ارائه می دهد. قرار نیست در این جشنواره شاهد کار حرفه ای تئاتر باشیم بلکه تمرکز ما روی تئاتر خلاق است.

این فعال حوزه تئاتر کودک و نوجوان تأکید کرد: در پروسه تئاتر خلاق اجرا در مقابل تماشاگر توصیه نمی شود بلکه پروسه تمرین مهم و تأثیرگذار است. تنها دلیلی که ما برای اجرای برخی آثار آن هم در مقابل تعداد تماشاگر محدود داریم این است که بچه ها این اعتماد به نفس را پیدا کنند تا در جمع خانوادگی خود بتوانند فعالیت های نمایشی داشته باشند.

قلی خانی در بخش دیگری از این نشست روزهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ شهریورماه را به عنوان روزهای در نظر گرفته شده برای اجرای تعدادی از آثار جشنواره در مقابل مخاطب اعلام کرد و گفت: روز ۲۵ شهریورماه نیز مراسم اختتامیه جشنواره «چرخ و فلک» برگزار خواهد شد.

زحمتکش نیز افزود: قرار است اجراها در یکی از سالن های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران باشد.

قائم مقام جشنواره «چرخ و فلک» درباره پوستر جشنواره نیز توضیح داد: قرار است هفته آینده فراخوان پوستر جشنواره «چرخ و فلک» را منتشر کنیم تا اصحاب گرافیک را هم در این رویداد دخیل کنیم. اینکه مواجهه دوستان عرصه گرافیک با کودکان ۳ تا ۷ سال چگونه خواهد بود، مدنظر ما است. هر گرافیست می تواند سه طرح پوستر را برای ما ارسال کند و در نهایت در ۲ روز پایانی جشنواره نیز آثار بخش پوستر به نمایش در می آیند. موضوع مشخص شده برای پوستر نیز «جشنواره هنرهای نمایشی «چرخ و فلک» با حضور نمایشگران خردسال ۳ تا ۷ سال» است.

قلی خانی درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای اینکه حضور در این جشنواره و احیانا وجود رقابت برای حضور در مرحله نهایی و اجرای در مقابل مخاطب به لحاظ شخصیتی و روحی بازتاب منفی در خردسالان نداشته باشد، اظهار کرد: با حضور روانشناسان در طول جشنواره جلسات مشاوره ای با خانواده ها برگزار می شود تا آنها را در این زمینه و برای همراهی هر چه مناسب تر با خردسالان خود آگاه کنیم.

زحمتکش نیز با اشاره به اینکه ورک شاپ هایی برای پرورش کارشناس در استان های مختلف برگزار شده است، یادآور شد: ما به صورت موازی در مؤسسه «تماشاگان» مدرسه تئاتری را هم برای کودکان و نوجوانان راه اندازی می کنیم تا بچه ها در پروسه آموزشی طولانی مدت قرار گیرند.

وی اظهار کرد: فیلم های ارائه شده از سوی تمام خانواده ها روی سایت آپارات قرار می گیرد و همه می توانند این فیلم ها را ببینند. ما به گونه ای در این جشنواره عمل می کنیم که رقابتی بین خردسالان وجود نداشته باشد و در مراسم اختتامیه نیز قرار نیست هیچ بچه ای را بر دیگر برتر ببینیم.

قائم مقام جشنواره «چرخ و فلک» تصریح کرد: ما برای نسلی که در حوزه تربیتی و آموزشی هیچ تضمینی برای ۵ سال آینده اش وجود ندارد، جریانی فرهنگی و هنری ایجاد کرده ایم که در طولانی مدت و برای آینده این نسل، نتایج خود را نشان می دهد.

قلی خانی نیز در پایان این نشست، یادآور شد: آقای حمید جبلی رییس این جشنواره گفت که ما با این جشنواره برای تئاتر، تماشاگر تربیت می کنیم.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×