» آرشیو مطالب » پرکارترین هنرمندان تئاتر در سال 95
06 39
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

پرکارترین هنرمندان تئاتر در سال 95

اسفند 29, 1395 0

تئاتر آنلاین: در این گزارش مشروح اطلاعات آماری فعال ترین هنرمندان تئاتر در رشته های کارگردانی، نویسندگی، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی گریم را به شما معرفی می کنیم.

با توجه به پیشرفت و توسعه تئاتر تصمیم گرفتیم با رصد کردن سالن های تئاتر تهران فعال ترین هنرمندان سال 95 را به شما معرفی کنیم. از آنجا که بازیگران همیشه در معرض دید جامع مردم قرار دارند در این گزارش علاوه بر معرفی فعال ترین بازیگزان سال، به معرفی پرکار ترین های تئاتر در رشته های کارگردانی، نویسندگی، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی گریم پرداختیم تا به این صورت از دیگر عوامل اجرایی نمایش ها که به نوعی از دید مخاطبان نامرئی هستند، تقدیری به عمل آید.
در این گزارش سالن های تماشاخانه پالیز، تماشاخانه کنش معاصر، تماشاخانه باران، تئاتر مستقل و سالن ارغنون ،تالار وحدت، تالار حافظ، خانه هنرمندان، تماشاخانه ایرانشهر، اداره تئاتر، تالار محراب، تالار مولوی و تالار هنر و تماشاخانه سنگلچ مورد بررسی قرار گرفته است.

پرکارترین نمایشنامه نویس
از میان 285 نمایشنامه نویس داخلی و خارجی که آثارشان در سالن های تئاتر تهران به روی صحنه رفته اند، هفت نمایشنامه «باغبان مرگ» ، «دیابولیک رومئو و ژولیت» ، «خانه ای در انتهای خیابان بهار»، «همه چیز می گذرد، تو نمی گذری» ، «شیش و بش»، «باد اسب است» و «کبوتری ناگهان» از آثار محمد چرمشیر بوده و به این ترتیب ، وی به عنوان پرکارترین نویسنده تئاتر در سال 95 معرفی می شود. همچنین سیروس همتی با به روی صحنه رفتن 5 نمایشنامه «بر پهنه چشمان مغربی ات» ، «هفت هشتم»، «محال هم ممکن است»، «صبح بخیر» و «کلارینت » از آثارش در رتبه دوم این رده بندی قرار می گیرد. برتولت برشت نویسنده نمایشنامه های «ننه دلاور و فرزندانش»، «استثنا و قاعده»، «گالیله» و «آدم آدم است» نیز، تنها نویسنده خارجی است که 4 اثر از او در سالن های تئاتر تهران رنگ اجرا دیده است، به این ترتیب وی به عنوان سومین نمایشنامه نویس پرکار سال 95 معرفی می شود.

پرکارترین کارگردان
بر اساس اطلاعات به دست آمده و از میان نمایش هایی که امسال در سالن های شهر تهران به روی صحنه رفته اند، محمد رحمانیان با کارگردانی 4 نمایش «آدامس خوانی»، «نام تمام مادران …»، « مجلس ضربت زدن» و «هفت مجلس در عزا و معجزه» به عنوان پرکارترین کارگردان در سال 95 معرفی می شود.
همچنین رضا ثروتی با کارگردانی نمایش های «فهرست»، «مکبث»، «عجایب المخلوقات»، محمد یعقوبی با کارگردانی نمایش های «مرد بالشی»، «ماه در آب»، «تنها راه ممکن»، حسین کیانی با کارگردانی نمایش های «مضحکه ای شبیه قتل»، «همسایه آقا»، «تئاتر سعدی، تابستان 32» و سینا نورائی باکارگردانی نمایش های «خاله سوسکه»، «داستان جالب یک نویسنده»، «علیمردان خان»، هر کدام با 3 نمایش به طور مشترک در فهرست پرکار ترین کارگردانان سال 95 قرار می گیرند.

پرکار ترین بازیگران
بر اساس این گزارش و با توجه به بازیگرانی که امسال در سالن های نامبرده به ایفای نقش پرداخته اند، وحید آقاپور با بازی در نمایش های «ایوانف»، «فاست ++»، «کمدی ناگهان پیت حلبی»، «روز های بی باران»، «ترن»، «دوازده»، «کمدی استشمامات» و علیرضا مهران با بازی در نمایش های «حساب پرداخت نمیشه»، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود»،«ساعت بیست »، «اولد سیبروک – اجرا خوانی»، «پری»،«کمدی استشمامات»، «حکومت نظامی» به عنوان پرکارترین بازیگران مرد تئاتر تهران در سال 95 معرفی می شوند.

بر طبق آمار به دست آمده پژمان جمشیدی با بازی در نمایش های «حکومت نظامی»، «بینوایان»، «یادم تو را فراموش»، «دوباره اون آهنگ رو بزن سم»، «اولد سیبروک – اجرا خوانی »، «پوست انداختن» با ایفای نقش شش کاراکتر در رتبه دوم پرکارترین این بخش قرار می گیرد.
شایان ذکر است که هدایت هاشمی با بازی در 5 نمایش « ریش فیدل غبغب مرکل»،« حرفه ای» ، « حساب پرداخت نمیشه »، « افسانه ببر» و «سردار»،علیرضا آرا با بازی در نمایش های «مضحکه شبیه قتل»، «همسایه آقا»، «تئاتر سعدی ، تابستان 32»، «ناسور» ، « راپورت های شبانه دکتر مصدق»، محمد صادق ملک با بازی در نمایش های «شکار مرغابی»، « باد شیشه را می‌لرزاند»، «رویای یک شب نیمه تابستان»، «کابوس حضرت اشرف»، «گور به گور»، با ایفای نقش 5 کاراکتر در فهرست پرکارترین بازیگران مرد سال 95 قرار می گیرند.

همچنین در بخش پرکارترین بازیگر زن سال 95، ستاره پسیانی با بازی در نمایش های «پرتقال های کال»، «دیابولیک رومئو و ژولیت»، « خدای کشتار»، « مرگ هوتن»، « دکلره» و «پرده سوم، صحنه چهارم» با ایفای نقش شش کاراکتر به عنوان پرکارترین بازیگر زن تئاتر تهران در سال 95 معرفی می شود.
بر اساس اطلاعات جمع آوری شده ، نگار عابدی با بازی در 5 نمایش «اودیسه»، «یرما» ، « تریو بدون هارمونی»، «ویرانی»، «مافیا» به عنوان دومین بازیگر زن پرکار سال 95 انتخاب می شود.
همچنین رویا میر علمی با بازی در 4 نمایش «مضحکه شبیه قتل»، «همسایه آقا»، «تئاتر سعدی ، تابستان 32» و « راپورت های شبانه دکتر مصدق»، رویا بختیاری با بازی در نمایش های «فاست ++» ، «من خیال تو نیستم»، «نام تمام مادران …»، «خاندان مرگ» به طور مشترک در رتبه سوم پرکارترین بازیگر زن سال 95 قرار می گیرند.

طراحی صحنه
با توجه به اطلاعات جمع آوری شده و از میان نمایش های سال 95 سینا ییلاق بیگی با طراحی صحنه دوازده نمایش «ناسور»، «پرتره مرد ریخته»، «شیش و بش»، «کمدی ناگهان پیت حلبی»، «ابوبکر محمدی،فاطمه محمدی» ،«اندر حکایت ببری خان»،«پدر یک دقیقه ای»، «سفر شادی»، «شاهزاده خانم بدترکیب»، «کودک لاکی»، «تعطیلات آخر هفته» و «شلتر» پرکارترین طراح صحنه سال 95 به شمار می آید.
همچنین امیر حسین دوانی با طراحی صحنه هفت نمایش «حادثه در ویشی»، «صور اسرافیل»، «هاروی»، «درها و دیوار ها»، «تریو بدون هارمونی»، « ماه در آب»، «مانوس» به عنوان دومین طراح صحنه سال 95 معرفی می شود.
منوچهر شجاع نیز با طراحی صحنه نمایش های «از زیر زمین تا پشت بام»، «خروس می خواند»، «باغ آلبالو»، « برای کلاه آهنی‌ها »، «مافیا» و «سیرک سیار» در رده بعدی پرکارترین این بخش قرار می گیرد.

طراح لباس
از مجموع نمایش های سالن های یاد شد، ندا نصر با طراحی لباس نمایش های «خانه ابری»، «افسون معبد سوخته»،«صور اسرافیل»،« نامه های عاشقانه از خاورمیانه»،« آشپزخانه»، الهام شعبانی با طراحی لباس نمایش های «توهم»، «خانه پاکیزه»، «تئاتر سعدی تابستان 32»، «راپورت های شبانه دکتر مصدق» و «یادم تورا فراموش»، پریدخت عابدین نژاد با طراحی لباس نمایش های «خروس می خواند» ،«بیوه های غمگین سالار جنگ»، « سه گانه اورنگ»، « سه روایت از زندگی»، «طپانچه خانم» و شیما میرحمیدی با طراحی لباس نمایش های «مکبث»، «عجایب المخلوقات»، «رویای یک شب نیمه تابستان»، « باد شیشه را می ‌لرزاند»، «کلاغ» هرکدام با پنج نمایش به طور مشترک به عنوان پرکارترین طراح لباس تئاتر در سال 95 معرفی می شوند.

طراح گریم
با توجه به نمایش هایی که امسال به روی صحنه رفته اند و بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط گروه های نمایشی ماریا حاجیها با طراحی گریم کاراکتر یازده نمایش «خروس می خواند»، «کابوس حضرت اشرف»، «بازار عاشقان»،«سقراط»، «راپورت های شبانه دکتر مصدق»، «می سی سی پی نشسته می میرد»، «باغ آلبالو»، «ناسور»، « عجایب المخلوقات»، «مکبث» و «مضحکه ای شبیه به قتل» به عنوان پرکارترین طراح گریم در سال 95 معرفی می شود. همچنین سارا اسکندری با طراحی گریم کاراکتر 9 نمایش «بیرون پشت در»، «افسون معبد سوخته»، «ایوانف»، «کسوف»،« رویای یک شب نیمه تابستان»، « سوراخ»، «بازگشت به خانه»، « نیمروز اسکاتلند» و «جهان انزوا» در رتبه دوم پرکارترین این بخش قرار می گیرد. سهیلا جوادی نیز با طراحی چهره کاراکتر های 7 نمایش «عروسی خون» ، «محال هم ممکن است»، «پنجره ای بر بادها»، «مارمالاد»، «باد اسب است»، «خرمهره» و «میلاد یک رویا» در فهرست پرکارترین های این بخش قرار می گیرد.

ایران تئاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×