حمید رضا آذرنگ در برنامه هفت چه گفت؟

حمید رضا آذرنگ که جمعه‌شب مهمان برنامه تلویزیونی هفت بود درباره حضورخود در عرصه سینما و تئاتر، فیلم‌های جشنواره فیلم فجر، شیوه نقد مسعود فراستی و اسکار گرفتن فرهادی صحبت کرد.

حمیدرضا آذرنگ که جمعه‌شب مهمان برنامه تلویزیونی هفت بود درباره حضورخود در عرصه سینما و تئاتر، فیلم‌های جشنواره فیلم فجر، شیوه نقد مسعود فراستی و اسکار گرفتن فرهادی صحبت کرد.

به گزارش تئاتر آنلاین، حمیدرضا آذرنگ، بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه هفت‌ در خصوص تجربیات سینما و تئاتر خود گفت: تئاتر خانه و زندگی من است و با هیچ‌چیزی نمی‌توانم آن را معاوضه کنم! تئاتر زندگی آموز و تعهد آموز است. لذا هیچ‌وقت نمی‌توانم تصور کنم که از تئاتر بگذرم.
هنوز قامتم در سینما به‌قدری نرسیده است که بخواهم در سینما هم نویسندگی و کارگردانی کنم. باوجودآنکه نمایشنامه‌نویسی کار سخت‌تری است، اما معتقدم نویسندگی فیلم‌نامه در سینما به‌قدری سخت و حساس است که هنوز به خود جرئت این کار را نمی‌دهم؛ و به نظرم همین نگاه ساده انگارانه به فیلم‌نامه‌نویسی است که سبب شده امروز فیلم‌نامه‌های خوبی نداشته باشیم.
این بازیگر درباره بازیگری در سینما گفت: اتفاقی که برای بازیگری در جامعه ما رخ‌داده است، به‌شدت عجیب است. امروز در هر خانه‌ای می‌روی، یکی دونفری هست که با قاطعیت می‌گویند بازیگر خوبی هستند. همین سبب نزول بازیگری در سینمای ایران شده است. در تئاتر این‌چنین نیست و اگر داشته‌هایتان کم باشد، خیلی زود مشتتان وامی‌شود؛ اما اگر تعریف یک حرفه در یک کشور این‌قدر ذلیل و خار شود که هرکسی به خود بازیگر بگوید، تأسف‌بار است. برخلاف تئاتر، بازیگری در سینما درون نمی‌خواهد.
وی افزود: با رویکردهای سال‌های اخیر در سینما که به بازیگر اجازه داده می‌توان جلوی دوربین دریده بود و هر حرفی را به زبان آورد، موجب این اتفاق شده است. ورزیدگی که تئاتر با آدم به وجود می‌آورد سبب می‌شود تمام تن و روح انسان در خدمت بازیگری باشد. هر جا سینما و تئاتر به‌درستی در کنار یکدیگر قرار گرفتند، توانستند به تعالی یکدیگر کمک کنند. امروز تئاتر خود را به سینمای ایران حقنه کرده است.
آذرنگ درباره فروش نقش و بازیگری افزود: متأسفم که می‌شنوم برخی سریال‌های تلویزیون به دلیل نگرانی‌های مالی‌شان به آموزشگاه‌های بازیگری می‌روند و به کسانی که هنوز ادبیات بازیگری را یاد نگرفته‌اند می‌گویند ما نقش‌های انقدر هزارتومانی داریم چه کسی مایل به بازیگری است! من باهمین تعریف از بازیگری، امروز از بازیگری هم فاصله و زاویه گرفته‌ام. ما بازیگر نیستیم، ما زندگی سازیم بر روی صحنه یا داخل قاب تصویر بجای دیگرانی که باید باورمان کنند. اگر بازی باشد که دستمان رو است. به خاطر همین با واژه بازیگری مشکل پیداکرده‌ام. هرچند ما خالق دروغ‌ترین راست دنیاییم اما این مسئله هرچقدر به واقعیت نزدیک شود، باورپذیرتر می‌شود.
وی افزود: اخیراً شنیدم در برخی از این سریال‌های شبکه نمایش خانگی برای جذابیت فیلم‌های پشت‌صحنه‌شان، چندین بار الکی کات می‌دهند و شوخ‌طبعی بیجا بکار می‌برند تا بعداً فیلم پشت‌صحنه هاشان جذاب شود. گویا فیلم پشت‌صحنه این سریال‌ها از خود آن‌ها جذاب‌تر است! من متأسف می‌شوم از دیدن چنین اتفاقاتی…
این نویسنده درباره شیوه نقد در سینما و تلویزیون گفت: متأسفانه امروز در فرهنگ ما دوستی جز مجیزگویی نیست! اگر من هم شانه ایشان نباشم، کار غلطی کرده‌ام. فرهنگ نقدپذیری امروز از بین رفته است و به‌تندی باهم برخورد می‌کنیم. در وجود تک‌تک مردممان یک فراستی هست که باید کنترلش کنیم و نگذاریم نقد یکدیگر بجای دلسوزی به انتقام تبدیل شود.
وی افزود: به نظرم آقای فراستی کودکی یا نوجوانی تلخی داشته است که امروز عقده‌گشایی می‌کند و سعی می‌کند با انتقاد تند دیگران جبران کند. من آقای فراستی را خیلی دوست دارم، چون باید باشد و فرهنگ نقد زنده باشد؛ اما اجازه نداریم فیلمی را تا دقیقه ۲۰ تماشا کنیم و بیرون بیاییم و بعد آن را نقد کنیم. شاید یک فیلم الکن شروع‌شده و به‌عمد کارگردان کند پیش رفته تا در انتها کار خاصی کند. به نظرم این مسیر اشتباه است و برای فرهنگ نقد در جامعه ما می‌تواند مضر باشد.
وی افزود: آقای فراستی، آقای فرهادی اگر به دلیل سیاست یا هر چیز دیگر جایزه گرفته، یک اسکار را به مملکتش آورده است. به نظرم خورد کردن آن آدم، خورد کردن شخصیت خود آدم است. یک تبریک برای این موفقیت اتفاق سختی نیست. من عاشق شما هستم، اما امیدوارم همان‌طور که مطمئنم دل مهربانی داری، در زبان هم آن را بیان کنی.
این بازیگر در خصوص بازی در فیلم «آذر» و برخی دیگر از آثار جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: من برای بازی در فیلم «آذر» هم از خودم و هم از نتیجه راضی نیستم. با خودم عهد می‌بندم دیگر هیچ فیلمی را بدون آنکه فیلم‌نامه‌اش را کامل نخوانده‌ام یا چنانچه تغییر کند، بازی نکنم. هرچند از کنار دوستان بودن و حضور در این فیلم لذت بردم.
«قاتل اهلی» را من دوست داشتم برای لحظه‌های هرچند کوتاه در کنار آقای کیمیایی تجربه کنم و از کنار ایشان بودن لذت بسیاری بردم. من «بیست‌ویک روز بعد» را دقیقه به خاطر آنکه یک فیلم‌نامه درخشان داشت انتخاب کردم تا حالم در کنار این گروه درجه‌یک خوب شود.
آذرنگ در خاتمه در خصوص بازی در «آباجان» گفت: «آباجان» را بسیار دوست داشتم و روزهایی که با حضور عوامل در زنجان گذارندم فارغ از نتیجه نهایی فیلم که سلیقه افراد است، بسیار روزهای خوبی بود. هنوز هم می‌گویم فیلم الآن بدون پلان نهایی که گرفته شد، تمام نشده باقی‌مانده است. هاتف علیمردانی گفته که این پلان نهایی را از فیلم خارج کرده‌اند، امیدوارم در اکران بازگردانده شود. الآن حرف فیلم کامل به گوش نمی‌رسد.