» آرشیو مطالب » حمایت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از برخی تولیدات جشنواره فجر
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

حمایت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از برخی تولیدات جشنواره فجر

دی 15, 1395 0

میثم جهانگیری معاون تولید انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از حمایت این انجمن از برخی آثار حاضر در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر برای اجرای عمومی خبر داد.

به گزراش تئاتر آنلاین، معاون تولید انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درباره نحوه حمایت از آثار نمایشی برای اجرای عموم گفت: چون سالن سرو در سال ۹۵ رسما به مجموعه انجمن اضافه شد، سعی کردیم که برنامه ریزی منسجم تری داشته باشیم و کارها به لحاظ ساختار و محتوا بهتر شوند. در گذشته برنامه ریزی سخت بود چون سالنی وجود نداشت و ما باید منتظر می شدیم که گروه ها خودشان سالنی را با توجه به متنی که در اختیار دارند پیدا کنند و ما باید می دیدیم که این نمایش ها با اهداف انجمن همخوانی دارد یا نه.

وی ضمن اشاره به نقش سالن سرو در برنامه ریزی سال جدید بیان کرد: در حال حاضر با وجود در اختیار داشتن سالن سرو این توانایی برای ما ایجاد شده است که برنامه ریزی منسجم تری داشته باشیم و اجراها را خودمان ساماندهی کنیم چون منتظر سالن نیستیم و بعضا می توانیم از گروه ها دعوت کنیم.

معاون تولید انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس افزود: از آنجایی که سال ۹۵ اولین سالی بود که این حرکت را شروع کردیم تلاش ما این بود که با بضاعت محدودی که به لحاظ اعتبارات داشتیم بهترین تصمیم‌ها را بگیریم که شاید در این مسیر کم و کاستی هایی نیز داشته ایم. ما از الان برای سال جدید یک برنامه ریزی مدون را شروع کرده ایم به عنوان مثال متن های بخشی از اجراهای سال جدید تولید و آماده شده اند و ما از همین حالا می دانیم که بخشی از حمایت های ما برای سال آینده چیست.

وی یکی از برنامه های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را مشارکت در جشنواره های تئاتر اعلام کرد و گفت: مشارکت در اجرای سوگواره خمسه حرکتی بود که امسال آن را شروع کردیم. شورای کارشناسی انجمن همه کارهای بخش صحنه ای و مدافعان حرم را در طول مدت بازبینی های جشنواره خمسه، مورد بازبینی قرار دادند و خروجی آن حمایت از اجرای عموم ۵ نمایش شد. با این کار، امکانی برای گروه ها فراهم شد که اجرایشان صرفا شرکت در سوگواره نباشد و انجمن امکان اجرای عموم آنها را در مدت دو ماه برای پنج گروه نمایشی فراهم کرد.

جهانگیری یکی از مهم ترین برنامه های این انجمن قبل از پایان سال ۹۵ را مشارکت در جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر اعلام کرد و گفت: ما از مدت ها قبل به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر اعلام آمادگی کردیم، برنامه ای را که در سوگواره خمسه داشتیم در جشنواره فجر نیز عملی کنیم؛ به این صورت که کارهای جشنواره توسط شورای کارشناسی انجمن رصد شوند و برای سال جدید امکان روی صحنه رفتن آنها همراه با حمایت مالی انجمن شکل بگیرد. این رویکرد در برنامه پیشنهادی انجمن برای سال جدید به صورت گسترده دیده شده و ما سعی داریم که در جشنواره های شاخص حضور پویایی داشته باشیم و از کارهایی که با ماموریت های ما همسو باشند قطعا حمایت به عمل خواهد آمد و حمایت ما در قالب ایجاد امکان برای اجرای عمومی آثار است.

این مدیر تئاتری دلیل حمایت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از نمایش های تئاتر فجر را در جهت بهتر دیده شدن نمایش های همسو و در نهایت کمک به اعتلای تئاتر کشور برشمرد و اظهار کرد: بخش عمده ای از تولیدات تئاتر کشور در جشنواره ها انجام می شود اما متاسفانه بنا به دلایلی این اجراها عقیم می ماند و دیده نمی شوند و برای مخاطب و جامعه آنطور که شایسته است تاثیرگذار نخواهد بود. هنرمندانی که این آثار نمایشی را تولید کرده اند شاید توانایی این را نداشته باشند که کارهایشان را به اجرای عموم برساند. انجمن حمایت از هنرمندانی را که در عرصه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت فعالیت دارند رسالت خود می داند.

وی همچنین یکی دیگر از برنامه های انجمن را ارتباط با دبیرخانه جشنواره ها قلمداد کرد که از این طریق انجمن بتواند با حضور کارشناسان خود، کارهای جشنواره ها را مورد ارزیابی و بازبینی قرار دهد تا کارهای شایسته برای حمایت بهتر و بیشتر شناسایی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×