» آرشیو مطالب » حضور ۳ گروه خارجی در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان
1666720
آرشیو مطالب - استان ها

حضور ۳ گروه خارجی در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

مهر 1, 1395 0

سنندج- مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان گفت: تاکنون حضور سه گروه تئاتر خیابانی از کشورهای لهستان، ایتالیا و ارمنستان در یازدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان قطعی شده است.

به گزارش تئاتر آنلاین، حجت الاسلام رحیم جعفری چهارشنبه شب در نشسستی با جمعی از خبرنگاران رسانه های گروهی استان که با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در مریوان برگزار شد، با اشاره به اینکه تئاترخیابانی مریوان بعد از گذشت یک دهه اکنون به رویدادمهم تبدیل شده است، گفت: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان هم به لحاظ کمی و هم کیفی یکی از مهمترین جشنواره های کشور است.

وی عنوان کرد: تئاتر خیابانی درزمانی که کشورمان درگیر جنگ تحمیلی بود به عبارتی از دهه ی ۶۰ در مریوان شکل گرفته و تاکنون هم توانسته علاقمندان زیادی را به خود جلب کند.

وی اظهارداشت: امروزه این جشنواره به جایگاهی رسیده که مردم و مسئولان این منطقه نسبت به آن احساس تملک می کنند وبه هیچ قیمتی حاضر نیستند کوچکترین خللی در برگزاری آن ایجاد شود.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان ادامه داد: در اختتامیه هر دوره از جشنواره مردم مریوان مطالبه برگزاری دوره آینده آن را دارند و این نشان از شوق و علاقه مردم این منطقه نسبت به تئاتر خیابانی است.

حجت الاسلام جعفری افزود: این رویداد بین المللی هر ساله در امنیت و آرامش و آسایش کامل در شهر مرزی مریوان برگزار می شود و این برند وامتیازی برای استان کردستان و شاخصی است که می تواند منشاء تاثیرات و تحولات چشمگیری در حوزه های اقتصادی، سیاسی و گردشگری باشد.

وی با بیان اینکه تئاتر از هنرهایی است که مطالبات مردمی را به شکلی زیبا وهنرمندانه به مسئولان منتقل می کند، اضافه کرد: در این میان تئاتر خیابانی ماهیت آن به گونه ای است که می تواند مطالبات مردمی را در قالب اعتراض و انتقاد منتقل کند.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه خمیرمایه تئاتر ،هنر است همواره با ادبیاتی اخلاقی، انسانی و هنری نه انتقاد و اعتراضی که شائبه سیاسی داشته باشد به بیان مطالب و موضوعات روز جامعه می پردازد.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان بیان کرد: در این دوره از جشنواره ۲۵ اثر در بخش های آزاد، آیینی سنتی و پژوهشی توسط داوران بازبین در مرحله نخست مورد تایید قرار گرفته و در چهار روز برگزاری جشنواره، به اجرا در می آیند.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به اینکه سهم استان در این دوره برخلاف سال های گذشته بیشتر بود، ادامه داد: ۱۲ اثر از ۲۵ اثری که دراین دوره اجرا می شوند، مربوط به استان کردستان است.

وی با بیان اینکه مریوان مهد تئاتر خیابانی است، بیان کرد: در بخش پژوهشی، ۱۰ مقاله به دبیرخانه دائمی این جشنواره ارسال شد که از این تعداد دو اثر به عنوان برگزیده انتخاب و در اختتامیه از آنها تجلیل می شود.

وی اعلام کرد: تاکنون حضور سه گروه تئاتر خیابانی از کشورهای لهستان، ایتالیا و ارمنستان در یازدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان قطعی شده است.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان اظهارداشت: پیگیری هایی هم در خصوص حضور گروه هایی از سوئد و چند کشور دیگر هم انجام شده که در صورت رفع مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، این گروه های هم به تعداد گروه های خارجی مذکور افزوده می شوند.

حجت الاسلام جعفری از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال در اختتامیه این دوره از جشنواره خبرداد و بیان کرد: امیدواریم با همت اصحاب رسانه و هنرمندان و جامعه فرهنگی استان بتوانیم جایگاه فرهنگی وهنری کردستان را آنگونه که شایسته است به دکتر جنتی معرفی کنیم.

یازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان از چهارلغایت هشتم مهرماه امسال در شهرمریوان برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×