حضورموثر ایران در مجامع جهانی تئاتر

مجمع جهانی تئاتر(ITI)، اتحادیه جهانی نمایشگران عروسکی (یونیما) و کانون بین المللی منتقدان تئاتر سه مرکز بین المللی و تخصصی تئاتر و از زیر مجموعه های یونسکو هستند که تئاترایران در آن عضویت دارد.

مجمع جهانی تئاتر(ITI)، اتحادیه جهانی نمایشگران عروسکی (یونیما) و کانون بین المللی منتقدان تئاتر سه مرکز بین المللی و تخصصی تئاتر و از زیر مجموعه های یونسکو هستند که تئاترایران در آن عضویت دارد.

به گزارش تئاتر آنلاین ، بیست و دومین کنگره یونیما –اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی- در خرداد ماه ۹۵ با حضور بیش از ۱۰۰ کشور عضو از ۵ قاره، در تلوزا – اسپانیا برگزار شد که طی آن حمیدرضا اردلان، رئیس یونیماس ایران به عضویت در کمیته اجرایی (The Executive Committee) و ریاست کمیته حفاظت از میراث (Heritage Conservation) این اتحادیه در آمد.

یونیما هر چهارسال طی برگزاری انتخاباتی با حضور نمایندگان کشورهای عضو، ۱۸ نفر را در قالب کمیته اجرایی و رؤسای ۱۶ کمیته تخصصی، برای مدیریت این اتحادیه به مدت ۴ سال انتخاب می کنند. در این دوره حمیدرضا اردلان تا سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از این ۱۸ نفر انتخاب شد.

مجمع جهانی تئاتر نیز که آخرین اجلاس آن به دلیل استیضاح رئیس جمهور برزیل به تعویق افتاد طی یک سال گذشته با حضور نمایندگان ایران همچون شیرین بزرگمهر ، دکتر سعید اسدی و دکتر مسعود دلخواه در سمینار های مختلف این مجمع در کشور چین همراه بوده است.

کانون ملی منتقدان تئاتر ایران نیز از سال ۹۰ در عضویت کانون بین المللی منتقدان تئاتر است که علاوه بر سمینار ها و نشست های بین المللی زمینه ارتباط منتقدان برجسته جهان را با یکدیگر فراهم آورده است. گرچه مهدی نصیری رئیس کانون ملی منتقدان سال گذشته علی رغم تهیه بلیط نتوانست در آخرین اجلاس این کانون بین المللی شرکت کند اما در سال ۹۵ حق عضویت کانون برای دو سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از سوی اداره کل هنرهای نمایشی پرداخت شده است.

کنگره آینده کانون جهانی منتقدان و انتخابات هیات رئیسه این کانون اوایل سپتامبر سال جاری در کشور صربستان برگزار خواهد شد و از ایران مقاله ای به قلم مهدی نصیری در این کنگره پذیرفته شده است.

هرساله حق عضویت ایران در این سه مجمع جهانی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی پرداخت می شود.