حراجی‌ های خارجی و رونق فروش آثار هنری

یعقوب امدادیان معتقد است که حضور هنر ایران در حراجی‌ها و بازارهای هنری دنیا باعث شد که بعد از سال‌ها رکود، شاهد رونق در خرید و فروش آثار هنری در داخل کشور باشیم.

یعقوب امدادیان معتقد است که حضور هنر ایران در حراجی‌ها و بازارهای هنری دنیا باعث شد که بعد از سال‌ها رکود، شاهد رونق در خرید و فروش آثار هنری در داخل کشور باشیم.

 یعقوب امدادیان هنرمند پیشکسوت نقاشی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره تأثیر حراج‌ها و بازارهای هنر بین‌المللی بر هنر معاصر ایران گفت: این حراج‌ها هیچ تأثیر منفی بر هنر معاصر ایران نداشته،‌بلکه تأثیرات مثبت آن نیز بسیار زیاد بوده و به رونق هنر ایران کمک کرده است.

او درباره گرایش هنرمندان جوان به خلق آثاری مطابق سلیقه حراجی‌ها گفت: برای هنرمند جوانی که تجربه می‌کند این موضوع طبیعی است به هر حال از این شاخه به آن شاخه می‌پرد تا زمانی که خودش را پیدا کند، در مسابقات و نمایشگاه‌های داخلی از جمله بی‌ینال‌ها هم همین طور است معمولا برخی هنرمندان جوان سعی می‌کنند آثارشان را مطابق با سلیقه داوران و آثار برگزیده انتخاب کنند بنابراین ارتباطی با حراجی‌های خارجی ندارد.

او همچنین به افزایش قیمت آثار هنرمندان ایرانی و خرید و فروش آن اشاره کرد و گفت: با برگزاری این حراج‌ها و حضور هنر ایران در این نمایشگاه‌های بین‌المللی بود که بعد از سالها رکود، رونق دوباره به هنر ایران داد و  از نظر مالی نیز کمک خوبی برای هنرمندان داخلی بود و آثارشان در داخل کشور نیز افزایش قیمت داشت.

او درباره افزایش ناگهانی قیمت آثار هنری متأثر از فروش‌های بالای آثار ایرانی‌ها در حراجی‌های خارجی گفت:‌ سال‌ها بود که هنر ایران به دلیل نداشتن بازار داخلی به قیمت‌های نازلی خرید و فروش می‌شد و باید این اتفاق می‌افتاد که هنر ایران وارد بازارهای بین‌المللی شود و قیمت آن همگام با آثار دیگر هنرمندان دنیا افزایش داشته باشد اما هنوز هم با وجود آن که آثار ایرانی‌ها به این حراج‌ها و بازارهای خارجی راه یافته است، در مقایسه با آثار خارجی قیمت زیادی ندارد.

این هنرمند نقاش تأکید کرد که آن چه در حراجی‌ها اتفاق می‌افتد و از آن به عنوان یک بازی یاد می‌شود،‌ برای همه حراجی‌ها اتفاق می‌افتد و کاملاً طبیعی است ولی این موضوع در مجموع به رشد هنر ایران کمک کرده است.

وی در خاتمه تأکید کرد:‌ به هر حال هر رویداد و پدیده اقتصادی ممکن است عوارضی هم داشته باشد ولی با این حال این حراجی‌ها و بازارهای هنری دنیا به رشد و رونق هنر معاصر ایران کمک کرده‌اند.

فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.