» آرشیو مطالب » حامی نمایش‌های دفاع مقدسی هستیم/ تکذیب ادعای مطرح‌شده در یک توئیت
4223421
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

حامی نمایش‌های دفاع مقدسی هستیم/ تکذیب ادعای مطرح‌شده در یک توئیت

مرداد 4, 1401 0

4223421

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به اجرای ۷ اثر با موضوع جنگ تحمیلی، مدافعان حرم، شهید سلیمانی و بسیج در جشنواره تئاتر شهروند، دفاع مقدس را از مضامین مورد توجه در جشنواره‌های تئاتری دانست.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در واکنش به توییت یکی از مدیران نهادهای فرهنگی که چند روز پیش در یک روزنامه بازنشر و ادعا شده بود که وی توصیه کرده جشنواره تئاتر بسیج به موضوع دفاع مقدس نپردازد، به تئاتر آنلاین گفت: بنده به هیچ عنوان بحث دفاع مقدس را در جشنواره سراسری بسیج نفی نکردم. تنها در یک گفتگوی بلند، در پاسخ به یک پرسش، خواستار توجه بیشتر به ابعاد دیگرِ حضور بسیج در عرصه اجتماعی و فرهنگی جامعه شدم و متأسفانه از سخنان من سوءبرداشت صورت گرفت. به نظر می‌آید دوستان، آن گفتگو را به‌طور کامل نخوانده‌اند و تنها بر اساس بریده‌ای کوتاه از آن، قضاوتی نادرست کرده‌اند.

وی ادامه داد: در آن مصاحبه بلند، بارها ذکر شده است که خواستار این موضوع هستیم تا منویات و موضوعات جدیدی که حضرت آقا از بسیج خواسته‌اند، در آثار ارائه شده در جشنواره تئاتر بسیج، دنبال شود که این به هیچ عنوان به معنای نپرداختن به آثار دفاع مقدس نیست. جشنواره بسیج هم به هرحال باید پیرو منویات مقام معظم رهبری باشد تا بتوانیم با بسیج عمومی، کشورمان را به سوی توسعه، رونق و آنچه که خواسته ایشان است، هدایت کنیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی یادآور شد: اداره‌کل هنرهای نمایشی همیشه حامی نمایش‌هایی با موضوع دفاع مقدس بوده است. ما در طول سال، چندین نمایش حرفه‌ای در ارتباط با دفاع مقدس در سالن‌های اصلی شهر تهران، چه دولتی و چه خصوصی، در حال اجرا داریم. همیشه از هنرمندانی که به این موضوع پرداخته‌اند، حمایت کرده‌ایم و خواسته‌ایم که در جشنواره‌ها هم حضوری فعال داشته باشند. در رابطه با جشنواره سراسری بسیج نیز از تمامی همکاران‌مان در اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن‌های نمایش و بسیج هنرمندان درخواست کرده‌ایم، از حمایت گروه‌های هنری دست برندارند تا در این جشنواره بزرگ، شرکت کنند.

نظری تاکید کرد: جشنواره تئاتر بسیج، باید آئینه تمام‌نمای خدمات، فداکاری و جانفشانی‌های بسیجیان کشور در همه عرصه‌ها باشد؛ از دوران دفاع مقدس گرفته تا مقابله با تهاجم فرهنگی و کمک به آسیب‌دیدگان از سیل و زمین‌لرزه و یاری رسانی به کادر درمان در امر مقابله با کرونا. راهنمای ما هم در این راه، منویات و سخنان مقام معظم رهبری است که بارها بر وظایف و فعالیت‌های گسترده بسیج در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور، تاکید کرده‌اند.

مدیرکل هنرهای نمایشی که در سه روز برگزاری یازدهمین جشنواره شهروند لاهیجان که دوم مرداد ماه به کار خود پایان داد از نزدیک شاهد فعالیت مدیران و هنرنمایی شرکت‌کنندگان بوده است، در ارزیابی خود از این رویداد گفت: تئاتر به تماشاگرانش زنده است و در یازدهمین جشنواره شهروند لاهیجان، مردم این شهر با وجود هوای گرم و مرطوب، از آثاری که توسط هنرمندان استان‌های مختلف به اجرا درآمد، استقبال کم‌نظیری داشتند که این موضوع از نقاط قوت و نشان دهنده عملکرد موفق جشنواره به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: همان‌طور که نام این جشنواره، پسوند «شهروند» دارد، آثار به نمایش درآمده در آن به خوبی توانستند ارزش‌ها و هنجارهای زندگی انسان امروز را که در جامعه‌ای جدید و نوین زندگی می‌کند، به تصویر بکشند.

مدیرکل هنرهای نمایشی افزود: هنرمندان حاضر در این رویداد، معیارهای اصلی فرهنگ شهروندی را در ابعاد اخلاقی، وجدان جمعی، مشارکت اجتماعی، ادب، درستکاری، امانت‌داری و حفظ کرامت انسانی، انجام تعهدات شهروندی و مسئولیت‌پذیری به خوبی در معرض دید تماشاگران گذاشتند.

وی در پایان با اشاره به توجه جشنواره شهروند لاهیجان به موضوعاتی چون دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت، توضیح داد: از ۱۲ اثر حاضر در جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان، ۷ نمایش با موضوع دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، بسیج و سردار بزرگ ایران زمین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی بودند. شهدا و یادگاران دفاع مقدس، شخصیت‌های ملی ما هستند. ما هر آن‌چه داریم مدیون جان‌فشانی شهدایی است که هشت سال از خاک‌مان دفاع کردند و قطع به یقین، دفاع مقدس از موضوعات اصلی همه جشنواره‌های تئاتر ماست و خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×