» آرشیو مطالب » حاج قاسم خط مقدم را به دریای مدیترانه کشاند/مردی که پشت میز ننشست
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

حاج قاسم خط مقدم را به دریای مدیترانه کشاند/مردی که پشت میز ننشست

بهمن 20, 1398 0


سردار محمد جعفر اسدی از همرزمان شهید حاج قاسم سلیمانی در محفل «نمایش خاطره» در مجموعه تئاتر شهر به ذکر خاطراتی از این سردار شهید اسلامی پرداخت؛ مردی که اهل عمل بود.

به گزارش تئاتر آنلاین، محفل «نمایش خاطره» صبح امروز شنبه ۱۹ بهمن از سوی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. در این محفل سردار محمد جعفر اسدی از همرزمان شهید حاج قاسم سلیمانی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و حجت الاسلام بهداروند حضور داشته و به ایراد سخنانی پرداختند.

در ابتدای این نشست، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درباره هدف از برگزاری محفل «نمایش خاطره» گفت: این محفل برگزار شد تا درباره سردار سلیمانی بیشتر بشنویم و بشناسیم. این جلسه تشکیل شد و امیدوارم هر فصل بر اساس موضوعاتی که باید به آنها پرداخته شود، شاهد برگزاری این جلسات باشیم. انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنا دارد در جشنواره تئاتر مقاومت بخشی را با عنوان مقاومت و حاج قاسم سلیمانی برگزار کند.

وی تأکید کرد: در این راستا انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از ۳ نمایشنامه صحنه ای به رأی هیأت انتخاب حمایت مالی از ۵ تا ۸ میلیون تومان و همچنین از آثار خیابانی به رأی هیأت انتخاب حمایتی ۳ میلیون تومانی انجام خواهد داد.

سپس سردار محمدجعفر اسدی و حجت‌الاسلام بهداروند به ایراد سخنانی پرداختند.

بهداروند در ابتدای سخنان خود گفت: دی و بهمن ۹۸ حوادثی برای انقلاب اسلامی رخ داد نظیر شهادت حاج قاسم سلیمانی، سقوط هواپیما و شهادت برخی از تشییع کنندگان در مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی در کرمان که همه گان را تحت تأثیر قرار دادند.

وی اظهار کردک در گونه‌های مختلف تئاتر، جای نمایش و تئاتر دفاع مقدس بسیار خالی بود و هست. از چند سال پیش به ندرت کارهایی در این زمینه تولید و اجرا شده که با استقبال مخاطبان نیز همراه بوده است و این اقبال نشان از ظرفیت بالای این حوزه دارد.

در ادامه حجت الاسلام بهداروند از سردار اسدی خواست تا از دیدگاه خود شخصیت حاج قاسم سلیمانی را تعریف کند.

سردار اسدی به ذکر نکاتی در خصوص نحوه ورود حاج قاسم سلیمانی به سپاه پاسداران و پس از آن حضور در کردستان و سپس خوزستان و تشکیل تیپ «۴۱ ثارالله» که بعدها به لشکر تبدیل شد، پرداخت.

وی افزود: حاج قاسم سلیمانی با لشکر «۴۱ ثارالله» در سال ۶۱ فاتح دشت عباس شد که این اولین مأموریتش بود. وی در جای جای کشور هر کجا که نیاز بوده با لشکر «۴۱ ثارالله» عملیات کرد و کارهای بزرگی انجام داد.
بعد از جنگ خیلی‌ها به خانه برگشتند اما حاج قاسم به خانه برنگشت و به مبارزه با اشرار، قاچاقچیان و ضد انقلاب پرداخت.

وی یادآور شد: ۲۲ سال پیش ایشان در تهران به فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد که مأموریتش خارج از ایران است. حاج قاسم خط مقدم را که زمانی وارد کشور ما شده بود، به آنسوی دریای مدیترانه کشاند. امنیت امروزمان را مدیون شهدا و حاج قاسم سلیمانی هستیم؛ مردی شجاع، برنامه‌ریز و مدیر.

سردار اسدی در بخش دیگری از سخنان خود، تأکید کرد: من فقط یک بار ایشان را پشت میز دیدم که به من گفت برنامه ۲۰ سال سپاه قدس را نوشته و دیگر وقت عمل است. بعد از آن هیچوقت او را پشت میز ندیدم و مدام در فعالیت در نقاط مختلف بود.

همرزم حاج قاسم سلیمانی با بیان اینکه در دنیای امروز اینگونه هست که هر کجا قوی هست ضعیف‌ها به او تکیه می‌کنند و اگر ضعیفی هست قوی‌ها به او زور می‌گویند و این قانون دنیای ما و قانون جنگل است، تصریح کرد:
برخی گمان می‌کنند که آمریکا سلطان جنگل است و به او تکیه می‌کنند ولی حاج قاسم به قدرت مطلق خداوند تکیه داشت و به ترامپ و آمریکا گفت که شما با من طرف هستند. آمریکای جنایتکار چون خود را در مقابل حاج قاسم سلیمانی ضعیف می دید، شبانه او را به شهادت رساند. حاج قاسم به خاطر تکیه به قدرت خداوندی با تمام نیروهای استکباری مبارزه کرد.

این سردار سپاه با اشاره به اینکه زمانی می‌گفتند که عمر دین به پایان رسیده، گفت: ولی امام خمینی (ره) به عنوان مردی الهی آمد و گفت قرن، قرن دین اسلام است. گام اول انقلاب نیاز به شهادت داشت. استکبار جهانی گمان می کرد با شهادت حاج قاسم کشور ضعیف می شود ولی با شهادت حاج قاسم سلیمانی کشور ما قویتر شد. حضور پرشور مردم ایران در مراسم تشییع حاج قاسم حاکی از این قدرت بیشتر داشت. انصافاً مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی کم از مراسم تشییع امام (ره) نداشت.

وی تأکید کرد: باید سلیمانی‌ها بروند تا ما برای گام دوم انقلاب مهیا شویم و در پایان گام دوم انقلاب اسلامی دیگر اسراییل غاصب و آمریکای جنایتکاری وجود نخواهد داشت.

سردار اسدی در ادامه سخنان خود بیان کرد: حاج قاسم سلیمانی کسی است که هنرمندان می‌توانند از او تابلویی درخشان به تصویر بکشد. حاج قاسم سلیمانی زندگی در این دنیا را موقت می‌دانست و بسیار ساده‌زیست بود.

وی یادآور شد: حاج قاسم سیمانی بدون استثنا هر روز غسل می‌کرد و منتظر شهادت بود. من تمام سال‌هایی که یادم می‌آید اینگونه بود و حاج قاسم هر روز به فکر رفتن بود.

سردار اسدی در بخش های مختلف این نشست که حجت الاسلام بهداروند به عنوان مجری برنامه و همچنین حاضران در سالن از او می خواستند تا درباره خاطره خودش با حاج قاسم سلیمانی و شیخ حسن نصرالله در لبنان و همچنین مقاطع زمانی دیگر صحبت کند، به دفعات گفت: خیلی از برنامه ها و اقدامات حاج قاسم سلیمانی را نمی‌توان بیان کرد. برخی برنامه‌های حاج قاسم سلیمانی باید با خودش می‌رفت تا دست نااهلان نیفتد تا سوءاستفاده نشود.

در این نشست سید محمد یاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و برخی از نمایشنامه نویسان عرصه تئاتر و تئاتر انقلاب دفاع مقدس حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×