» آرشیو مطالب » «جوجه تیغی» را به‌خاطر جوجه تیغی ببینید/ پایان باز یک کمدی تلخ
4092412
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«جوجه تیغی» را به‌خاطر جوجه تیغی ببینید/ پایان باز یک کمدی تلخ

فروردین 2, 1401 0

علاقه مندان به هنرهای نمایشی می‌توانند در ایام نوروز به دیدن فیلم تئاتر «جوجه تیغی» به طراحی و کارگردانی بهرام افشاری بنشینند.

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان به تئاتر است که به دیدن آثار نمایشی روی صحنه که معمولاً از ۷ فروردین ماه اجراهای خود را آغاز می‌کنند، بنشینند اما در طول ۲ سال گذشته با توجه به تعطیلی تماشاخانه ها و مراکز هنری در ایام تعطیلات نوروزی به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و لزوم در منزل ماندن اکثر مردم، استقبال از دیدن فیلم‌تئاترهای مختلف توسط علاقه مندان به هنرهای نمایشی بیشتر شده است. البته امسال با کنترل وضعیت بیماری و عادی تر شدن شرایط از نیمه دوم تعطیلات نوروزی نمایش‌های مختلفی در تماشاخانه‌های تئاتری روی صحنه می‌روند یا اجرای سال قبلشان را ادامه می‌دهند و شهروندان تهرانی و یا مهمانان نوروزی که به پایتخت می‌آیند می توانند به دیدن این آثار بنشینند اما با این وجود دیدن فیلم تئاتری قدیمی و جدید برای افرادی که دیدن یک نمایش اجرا شده را از دست داده‌اند، علاقه‌مندانی که به دنبال تکمیل آرشیوشان هستند و یا در تهران زندگی نمی‌کنند و دیدن نمایش‌هایی که در مرکز تئاتر کشور به صحنه می‌رود برایشان امکان پذیر نیست، خالی از لطف نخواهد بود.

در همین راستا به روال سال های قبل در گزارش هایی جداگانه به معرفی فیلم تئاترهایی می پردازیم که در زمان اجرای عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم تئاترهایشان نیز بعد از انتشار همچنان پرمخاطب هستند که در گام نخست دیدن فیلم تئاتر «جوجه تیغی» به علاقه مندان هنرهای نمایشی پیشنهاد می شود.

نمایش «جوجه تیغی» مونولوگی به طراحی و کارگردانی بهرام افشاری است که به تهیه کنندگی محمد قدس در مقاطع و تماشاخانه های مختلفی به صحنه رفته است. «جوجه تیغی» اولین تجربه افشاری در نویسندگی و کارگردانی تئاتر محسوب می شود که برای اولین بار در سال ۹۴ در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان به صحنه رفت و با استقبال زیادی از سوی مخاطبان روبرو شد همین استقبال باعث شد نمایش در تماشاخانه باران نیز به صحنه برود.

در آن دوره هنوز بهرام افشاری به شهرت و محبوبیت امروز نرسیده بود و مخاطبان بیشتر او را به عنوان یک بازیگر پرتلاش تئاتری می شناختند که در اولین نمایشی که کارگردانی کرده با استفاده از تجربیات افراد مختلف و بهره گیری از بخش هایی از زندگی خودش، زندگی یک جوان همدانی عاشق بازیگری را که در سودای گرفتن اسکار است، به تصویر می‌کشد.

«جوجه تیغی» را به‌خاطر جوجه تیغی ببینید/ پایان باز یک کمدی تلخ

پس از استقبال از اجراهای نمایش و محبوبیتی که افشاری به واسطه حضور در سریال «پایتخت» به دست آورده بود، در سال ۹۷ تصمیم گرفت مجدداً نمایش را در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرد که استقبال از این اجرا بیشتر از اجراهای قبلی بود و در نهایت فیلم تئاتر این نمایش نیز منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

افشاری که خودش تنها بازیگر «جوجه تیغی» است به درستی از ایفای نقش این جوان شهرستانی برآمده و با طنازی، رویاها، آرزوها و زندگی پرفراز و نشیب و تراژیک او را به تصویر می کشد. افشاری علاوه بر تلفیق تئاتر، استندآپ کمدی و سخنرانی در این اجرا برای خسته نشدن مخاطب و همچنین ارائه پایانی باز برای این کمدی تلخ از ویدئوهایی نیز در میانه و پایان نمایش استفاده کرده که در آن افراد معمولی در کنار هنرمندان شناخته شده ای چون باران کوثری، امیر جعفری، پیام دهکردی، مهران احمدی، هوتن شکیبا، نوید محمدزاده، علی سرابی، جواد عزتی و … در آن حضور دارند و درباره سرنوشت قهرمان نمایش و همچنین زندگی تلخ افرادی چون او صحبت می کنند.

در اواخر نمایش شخصیت اصلی اعتراف می‌کند که او یک جوجه تیغی است. به دلیل اینکه پس از پشت سر گذاشتن سختی‌های زیاد، پوست کلفت که نه بلکه تیغ تیغی شده و ظاهر سخت و خشنی پیدا کرده است. در حالی که او از درون همان بچه کوچک شهرستانی لطیف است از این رو در توضیح این نمایش آمده است که «جوجه تیغی» را به خاطر جوجه تیغی ببینید.

این روزها علاقه مندان به دیدن فیلم تئاترها می توانند این محصولات را با خرید اینترنتی و تماشا در وی او دی ها و پلتفورم های مختلف نمایش فیلم تماشا کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×