جواد خواجوی که این روزها در نمایش «تب» به ایفای نقش می پردازد معتقد است تعداد زیاد دنبال کنندگان یک چهره مجازی تضمینی برای استقبال از فعالیت وی در خارج از این فضا نیست.

جواد خواجوی که این روزها با نمایش «تب» در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود درباره حضورش در این اثر نمایشی به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «تب» به کارگردانی رؤیا کاکاخانی پیش از این با بازی نادر فلاح به صحنه می‌رفت که به دلیل مشغله ایشان و تعهدشان به کاری دیگر من به جای وی به گروه پیوستم. ساعد سهیلی با من تماس گرفت و پیشنهاد همکاری در این کار را مطرح کرد. من بلافاصله بعد از خواندن نمایشنامه بازی در نمایش را پذیرفتم چون از متن خیلی خوشم آمد.

وی ادامه داد: معتقدم مهمترین عنصر نمایش، متن آن است و نمایشنامه «تب» نوشته والاس شأن هم خیلی خوب نوشته شده و پر از حرف است. ابتدا قرار بود ۱۰-۱۵ روز زمان برای تمرین داشته باشیم چون حفظ کردن یک متن مونولوگ حداقل یک ماه وقت می‌خواهد اما به دلیل فشرده شدن برنامه‌ها بعد از اینکه من کارگردان نمایش خانم کاکاخانی را در دفتر ساعد سهیلی ملاقات کردم دقیقاً یک هفته بعدش روی صحنه رفتم و عملاً ۵ روز تمرین داشتیم. البته میزانسن و نور و فضاسازی نمایش به دلیل اینکه قبلاً اجرا شده بود، مشخص بود اما تلاش کردم خودم را به اجرا برسانم و تغییرات کوچکی هم مثل ساز زدن در نقش ایجاد کنم و نوع برخوردم با کاراکتری که ایفا می‌کنم، متفاوت باشد. کاراکتری که نقشش را ایفا می‌کنم سن و سال و جنسیت مشخصی ندارد و در کشورهای مختلفی بازیگران زن هم نقشش را ایفا کرده‌اند چون مهم، مطلبی است که قصد بیانش را دارد.

جواد خواجوی متفاوتی در «تب» می‌بینید/ تعداد فالور مخاطب نمی‌آورد

خواجوی درباره دلایلی که باعث پذیرفتن یک نقش می‌شود، بیان کرد: برای من همه جوانب یک کار مهم است و فرقی ندارد که نمایش مونولوگ باشد یا دیالوگ محور. برایم آرامشی که پشت صحنه تئاتر و در یک گروه جریان دارد از همه چیز مهمتر است. پیش از این نیز در نمایشی به عنوان «دراکولا» در مشهد به صحنه رفتم که تفاوت زیادی با این کار داشت و اثری با پروداکشن بزرگ و پربازیگر بود. من همیشه پیگیر تئاتر بودم و از بچه‌گی نه اینکه روی صحنه باشم بلکه در پشت صحنه تئاتر کار می‌کردم و جایی هم که فرصت پیدا کردم روی صحنه آمده‌ام. بیشتر هم تئاتر خیابانی کار کردم. ممکن است مردم من را از طریق فضای مجازی شناخته باشند اما زندگی من با تئاتر گره خورده است و همیشه از تئاتر استقبال می‌کنم چون تئاتر برای یک بازیگر مهمترین و بزرگترین اتفاق است. اینگونه نیست که مثلاً اگر جواد خواجوی ۴ میلیون فالور دارد الان باید سالن نمایشش پر از تماشاگر باشد. این خود نمایش است که خودش را بالا می‌کشد. حتی ممکن است اگر فالورهای من این نمایش را ببینند من را آنفالو کنند چون چیزی که از من توقف دارند، نیست

این بازیگر با اشاره به اینکه ترجیح می‌دهد در تئاتر بیشتر فعال باشد یا حوزه تصویر یادآور شد: قطعاً در این زمانه بیشتر بازیگران دوست دارند فیلم سینمایی و سریال کار کنند اما بازیگران خوبی هم داریم که هم در حوزه تصویر فعال هستند هم هر زمان فرصتش فراهم شود روی صحنه تئاتر هم می آیند. در هر حال نمی‌شود تئاتر را ول کرد چون هم نیاز است و هم عشق. البته برخی هم هستند که علاقه‌ای به حضور در تئاتر ندارند. بازی در نمایش «تب» تا امروز سخت‌ترین کاری بوده که انجام دادم چون واقعاً ۵ روز تمرین برای حفظ کردن یک متن سنگین ۱۵ صفحه‌ای مدت زمان خیلی کمی است چه برسد به اینکه میزانسن و حس و موارد دیگر را در آن دخیل کنید. اما خوشبختانه با انرژی مضاعفی که گذاشتیم این اتفاق به خوبی افتاد و نمایش نیز با استقبال خوب مخاطبان روبرو شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد فالورهای یک فرد در فضای مجازی تضمین کننده استقبال از کارش در محیط بیرون نیست، عنوان کرد: اینگونه نیست که مثلاً اگر جواد خواجوی ۴ میلیون فالور دارد الان باید سالن نمایشش پر از تماشاگر باشد. ما برای جذب مخاطب در نمایش «تب» آرام آرام جلو آمدیم و از تعداد کم تماشاگر، این روزها به استقبال از نمایش رسیدیم. چندسال قبل که در نمایشی ایفای نقش می‌کردم از چند نفر مصاحبه‌هایی دیدم مبنی بر اینکه شاخ‌های مجازی به تئاتر آمده‌اند و می‌خواهند از این طریق تماشاگر به سالن‌ها بکشانند در حالی که سیستم تئاتر کاملاً متفاوت است و شاید بتوان یکی دو روز به این طریق تماشاگر را جذب سالن کرد اما این خود تماشاگر تئاتر است که تماشاگر را به سالن می‌آورد نه تبلیغات اینستاگرامی و تعداد فالورهای یک فرد.

بازیگر سریال «سرباز» افزود: البته تبلیغات برای یک نمایش خیلی خوب است اما این خود نمایش است که خودش را بالا می‌کشد. حتی ممکن است اگر فالورهای من این نمایش را ببینند من را آنفالو کنند چون چیزی که از من توقف دارند، نیست. این نمایش را خود مخاطب تئاتر باید ببیند و خوشبختانه این اتفاق افتاده است و بازخوردهای رویایی و جذابی در این مدت دریافت کرده‌ام. همین که توانستم نقشی را که نادر فلاح بازی کرده برعهده بگیرم کار بزرگی کردم. نادر فلاح یکی از اسم‌های سنگین تئاتر و از بزرگان این حرفه است و من خوشحالم توانستم جا پای چنین فردی بگذارم.

جواد خواجوی متفاوتی در «تب» می‌بینید/ تعداد فالور مخاطب نمی‌آورد

خواجوی درباره حضورش در سریال «یاغی» بیان کرد: تا امروز بازخورد منفی از حضورم در سریال «یاغی» نشنیده‌ام البته قرار هم نبود من در این سریال کار عجیب و غریبی بکنم. کلاً مطرح شدن در فضای مجازی در کنار نکات مثبتش بدی‌هایی هم دارد. من اصلاً آدم فضای مجازی نبودم چون سینما خوانده بودم و از قدیم هم تئاتر کار می‌کردم. در واقع باید بگویم بدون برنامه ریزی و قصد قبلی پیج من در اینستاگرام دیده شد. البته من برای مخاطبانم ارزش قائل هستم و آنها را دوست دارم اما وقتی فردی را به همان شیوه فضای مجازی می‌شناسند دیگر سخت او را در نقش‌های دیگر باور می‌کنند.

وی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: البته هرکس برای پذیرفته شدن در محیطی خارج از فضای مجازی ترفند و برنامه‌ای دارد اما تلاشی که من برای حضور در سریال «یاغی» انجام دادم این بود که به مدت یک سال در صفحه ام فعالیت خیلی کمی داشتم و میزان تبلیغاتم را بسیار کمتر کردم. حتی چهره ام را به مدت یک سال در صفحه ام به نمایش نگذاشتم تا نقشم در سریال باورپذیر شود. درست است که نقش کوچکی برعهده دارم اما شخصیت تأثیرگذاری است و روی زندگی من نیز تأثیر زیادی گذاشته است چون مهمترین نقشی است که در دنیای تصویر بازی کردم و این مساله برایم خیلی اهمیت دارد. تلاش می‌کنم مرحله به مرحله جلو بیایم و انتخاب‌های متفاوتی داشته باشم که به من چیزی اضافه کند. همانطور که بازی ام در سریال «نوروزرنگی» هم دیده شود و حتی نامزد دریافت جشن حافظ نیز شدم که برایم خوشایند بود.

نمایش «تب» به نویسندگی والاس شأن، کارگردانی رویاکاکاخانی و تهیه کنندگی ساعد سهیلی تا ۲۹ شهریور ماه هر شب ساعت ۲۰:۱۵ با بازی جواد خواجوی در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :