» آرشیو مطالب » «جوادیه» تکرار تاریخ است/ جستجوی آرمان‌های دهه ۶۰ در دهه ۹۰
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«جوادیه» تکرار تاریخ است/ جستجوی آرمان‌های دهه ۶۰ در دهه ۹۰

اسفند 21, 1397 2


کارگردان نمایش «جوادیه» که در تماشاخانه سپند روی صحنه است درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیحاتی ارائه کرد.

رامین معصومیان کارگردان نمایش «جوادیه» که در تماشاخانه «سپند» روی صحنه است با اشاره به اینکه این اثر نمایشی درباره چهار نفر است که اوایل دهه ۶۰ مرده‌اند و روح‌شان به دهه ۹۰ و امروز آمده، گفت: تاریخ تکرار می‌شود اما معتقدم اگر امروز و دیروزمان را مثل هم زندگی کردیم، می‌توانیم در جایی نقطه پایانی بر این تکرار بگذاریم و فردا را جور دیگری شروع کنیم.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: «جوادیه» قصه چهار جوان به نام‌های سیف‌اله نوحه‌فروش، شهرام، سیامک و مرجان است که هر چهار نفر دل‌بستگی‌هایی به محله جوادیه دارند و با آرمان‌خواهی‌شان می‌پرسند چه بلایی سر جوادیه آمده؟ و قصد دارند جوادیه را به روزهای خوبش بازگردانند.

معصومیان بیان کرد: «جوادیه» استعاره‌ای از یک محله اصیل تهران است که روزگاری زندگی در آن به‌شدت جریان داشت و عشق و صفایی در آن بود که امروز هیچ رنگ و بویی از آن وجود ندارد و حالا این چهار نفر دغدغه‌شان این است که به مخاطب امروزی‌شان بگویند به خودتان بیایید، بیدار شوید و بفهمید چه می‌کنید.

وی درباره داستان نمایش توضیح داد: «جوادیه» قصه چهار جوان ساکن محله جوادیه است که به خاطر گرایش‌های سیاسی‌شان در دهه ۶۰، ناخواسته وارد جریان‌هایی می‌شوند که تعلقی به آن نداشته اما در دل آن قرار می‌گیرند و در نهایت به واسطه افراد حزب کشته می‌شوند. با توجه به موضوعاتی که نمایش «جوادیه» روی آنها دست می‌گذارد معتقدم اجرای آن برای مخاطب ایرانی و در این بازه زمانی ضرورت دارد.

کارگردان نمایش «جوادیه» با اشاره به دراماتورژی متن کهبد تاراج گفت: نمایشی که ما روی صحنه برده‌ایم یک بازخوانی از این متن است علاوه بر اینکه شکل نمایشنامه را از حالت مونولوگ خارج کردم تا بتوانم این افراد را به شکل یک تیم و گروه نشان دهم. همچنین با کمک دراماتورژ، وجهه سیاسی کار را هم پررنگ‌تر کردیم.

معصومیان در پایان عنوان کرد: این چهار نفر تبدیل به دسته کوچکی شده‌اند و می‌خواهند محله جوادیه را آباد کرده و به مردم‌شان کمک کنند. آنها درباره دغدغه‌هایی که امروز هم با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم یعنی مسائل اقتصادی، نداشتن زندگی، نداشتن عشق، نداشتن آرامش شغلی و … حرف می‌زنند. در واقع این آرمان‌خواهی و حرف زدن از زندگی و عشق را به صورت استعاره‌ای در محله‌ای به نام جوادیه روایت می‌کنیم.

«جوادیه» نمایشی به کارگردانی رامین معصومیان و نویسندگی کهبد تاراج است که ۲۴ اسفند ساعت ۱۸:۴۵ در تماشاخانه سپند روی صحنه می‌رود و فرهاد مهرخیرانی، ناهید محمودی، حمیدرضا کمالپور و عقیل بهرامی در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

تماشاخانه سپند درخیابان کریمخان، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، خیابان سپند واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×