» آرشیو مطالب » تاجیک ها و چینی ها به گرگان رسیدند/ یک هیجان ایرانی در گود زورخانه
جشنواره بین المللی
آرشیو مطالب - استان ها - برگزیده - تئاتر ایران - سینما و تئاتر بین الملل

تاجیک ها و چینی ها به گرگان رسیدند/ یک هیجان ایرانی در گود زورخانه

مهر 9, 1402 3

به گزارش تئاترآنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، با ورود هنرمندان گروه های نمایشی کشورهای چین و تاجیکستان از شامگاه روز شنبه هشتم مهرماه به شهر گرگان حال و هوای برگزاری بخش صحنه‌ای بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش های آیینی و سنتی رنگ و بوی متفاوت تری به خود گرفت. این در حالی است که دست اندرکاران ستاد اجرایی جشنواره در استان گلستان از روز گذشته برنامه‌ریزی خود را برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اختتامیه بخش های مختلف جشنواره آغاز کرده اند.

بخش صحنه ای بیست ویکمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی طی روزهای گذشته همزمان با برپایی بخش های دیگر جشنواره در استان های مختلف کشور، این روزها در شهرهای گرگان و کردکوی استان گلستان درحال برگزاری است . ضمن اینکه براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، بخش بین الملل جشنواره از روز یکشنبه نهم مهرماه با هنرمنمایی گروهی از کشور چین و هنرمندان تاجیکستانی کار خود را آغاز خواهد کرد.

هنرمندان گروه های نمایشی کشور هم که طی روزهای گذشته آثار خود را در میان استقبال خوب مخاطبان به صحنه برده اند، براساس برنامه ارائه شده در جدول جشنواره اجراهای خود را در معرض تماشای تماشاگران قرار می دهند.

ستاد اجرایی بخش صحنه ای بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی –سنتی به محض ورود هنرمندان گروه های نمایشی شرکت کننده بخش بین الملل این دوره از جشنواره پس انجام تشریفات لازم برای پذیرایی و اسکان آنها در هتل، در اقدامی جالب توجه آنها را به بافت قدیمی شهر گرگان برده و با همکاری مدیریت اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان شرایطی را باری بازدید هنرمندان از اماکن تاریخی این منطقه فراهم کردند.

از نکات جالب توجه حضور این هنرمندان در زورخانه پوریای ولی شهرگرگان واقع دربافت قدیمی این شهر بود که به شدت با استقبال هنرمندان چینی و تاجیکی رو به روشد. این درحالی است که تعدادی از ورزشکاران پیشکسوت و جوان این زورخانه به افتخار حضور هنرمندان بخش بین الملل جشنواره دقایقی را به اجرای بخش های مختلف این ورزش پهلوانی و باستانی ایران پرداختند که این حرکت ارزشمند با استقبال هنرمندان روبه رو شد.

از دیگر اتفاقاتی که فارغ از اجرای آثار نمایشی بخش صحنه ای جشنواره نمایش های آیینی و سنتی صورت گرفت، برگزاری جلسه هماهنگی ستاد برگزاری جشنواره با حضور محمد رعیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، محمود فرهنگ مشاور دبیر جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی و حسن رونده مدیرهماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی با همراهی برخی دیگر از اعضای ستاد اجرایی جشنواره در تالار فخرالدین اسعد گرگانی گرگان برای برنامه ریزی هرچه منظم تر مراسم اختتامیه جشنواره بود.

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته ، سید محمد اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی محمد زنگانه استاندار گلستان،محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی دیگر از مدیران و هنرمندان عرصه تئاتر در مراسم اختتامیه بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی حضورپیدا خواهند کرد.

بخش صحنه ای و بین الملل بیست ویکمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی و سنتی از روز جمعه هفتم مهر تا پایان روز سه شنبه یازدهم مهر ماه 1402 توسط اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان به میزبان شهر گرگان و شهرستان کرد کوی میزبان علاقه مندان تئاتر است.

گزارش: علی کیهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×