» آرشیو مطالب » جشنواره سیزدهم تئاتر کردی سقز در مسیر بین المللی شدن
1821763
آرشیو مطالب - استان ها

جشنواره سیزدهم تئاتر کردی سقز در مسیر بین المللی شدن

خرداد 26, 1395 0

سنندج – جشنواره تئاتر کردی سقز در حالی به سیزدهمین دوره خود نزدیک می شود، که مسئولان و هنرمندان استانی و شهرستانی بر بین المللی برگزار کردن این رویداد فرهنگی و هنری تاکید می کنند.

به گزارش تئاتر آنلاین، شامگاه سه شنبه جلسه هماهنگی برگزاری سیزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز برگزار شد و طی آن علاوه بر مسئولان دولتی شماری از فعالان حوزه نمایش بر بین المللی برگزار کردن این رویداد فرهنگی در سقز تاکید کردند.

فرماندار ویژه سقز در ابتدای این نشست با بیان اینکه هنر تئاتر از جایگاه ارزشمند نزد مردم این شهرستان برخوردار است، افزود: جایگاه تئاتر سقز در سطح استانی و ملی است و انتظار می رود که این جایگاه همچنان ارتقاء پیدا کند.

علی اکبر ورمقانی با اعلام اینکه در جشنواره دوازدهم، یک میلیارد ریال برای اجرای این رویداد هزینه شد، عنوان کرد: بیشترین هزینه های مالی این برنامه توسط مردم و با حمایت خیرین حوزه فرهنگ وهنر تامین شد.

وی در خصوص نحوه اجرای جشنواره هم با اشاره به تدوین آیین نامه جشنواره در سال های گذشته، عنوان کرد: تشکیل کمیته ها و فعال سازی آنها بر اساس آیین نامه اجرایی جشنواره باید در دستور کار مسئولان و متولیان این مهم قرار گیرد.

حمایت شورای شهر و شهرداری سقز از برگزاری جشنواره تئاتر کردی

در این نشست باقی رحمانپور، رئیس شورای اسلامی شهر سقز هم با بیان اینکه حمایت از برنامه های فرهنگی وهنری از وظایف شورا و شهرداری است، اعلام کرد: شورا و شهرداری با وجود برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری در دوره های گذشته همواره یاور تئاتر کردی بوده است.

ضیاالدین نعمانی شهردار سقز هم در ادامه این نشست گفت: با وجود بالا بودن سطح توقع شهروندان از این نهاد و گستردگی امور، شهرداری و شورای شهر از این حرکت فرهنگی هنری حمایت می نماید و در راستای اعتلای برنامه های فرهنگی حرکت می کند.

واگذاری دبیرخانه اجرایی جشنواره تئاتر کُردی به شهرداری سقز

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز در بخش دیگری از این نشست طی سخنانی، گفت: تئاتر کُردی یک رویداد مردمی است که باید توسط مردمی ترین نهاد برگزار شود.

حجت الاسلام رحیم جعفری افزود: شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا، مردمی ترین نهاد موجود در کشور هستند که منابع مالی شهرداری ها از طریق مردم تامین می شود.

وی با بیان اینکه، فرهنگ، مساله ای مردمی است و ریشه در تمدن مردم دارد و فرهنگ دولتی قابل قبول نیست، ادامه داد: این نهاد در استان های آذربایجان غربی و گیلان در حال حاضر جشنواره های فرهنگی و هنری موفقی برگزار می کنند که در بحث اجرایی، دولت فقط نقش نظارتی دارد.

جعفری اظهار کرد: اصل و اساس کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت، هدایت، نظارت و تولید کارهای فرهنگی است و باید اجرای برنامه ها به نهادهای مردمی واگذار شود.

وی همچنین پیشنهاد داد که در راستای مردمی کردن فعالیت های فرهنگی هنری دبیر اجرایی جشنواره تئاتر کردی نیز به شهرداری سقز واگذار شود.

تاکید بر بین المللی شدن جشنواره تئاتر کردی در سقز

در ادامه این جلسه، هیوا حاجی محمدی رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سقز اسماعیل پاشایی، محمدزارع زاده، علیرضا اسماعیلی، ادریس دلارامی و داریوش رفعتی از هنرمندان حوزه تئاتر از توجه فرمانداری، شورای اسلامی و شهرداری سقز برای حمایت از برنامه های فرهنگی و هنری تشکر کردند.

براساس گزارش تئاتر آنلاین، فعال شدن دبیرخانه در طول سال، واگذاری برگزاری این جشنواره به موسسه هنری، برگزاری این رویداد به صورت بین المللی از دیگر مواردی بود که در این جسله سه ساعته بحث و بررسی شد.

گفتنی است جشنواره تئاتر کُردی از سال ۷۸ به مدت شش سال برگزار شد، اما به دلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف و دوباره از سال ۸۷ از سر گرفته شد و تا سال ۹۰ به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.

این جشنواره از سال ۹۳ دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال گذشته نیز دوازدهمین دوره جشنواره با حضور ۱۲ گروه نمایشی از شهرهای ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از ۱۵تا ۱۹ شهریور ماه در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.

این جشنواره توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همکاری اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری کردستان، فرمانداری شهرستان سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز، انجمن هنرهای نمایشی کردستان و دفتر انجمن نمایش سقز برگزار شد

[ad_2]

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×