جشنواره تئاتر کودک و نوجوان صاحب دبیرخانه دایمی می‌شود

با حضور دبیر و قایم مقام جشنواره تئاتر کودک و نوجوان‌ و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان جزییات برگزاری این رویداد تشریح شد.

با حضور دبیر و قایم مقام جشنواره تئاتر کودک و نوجوان‌ و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان جزییات برگزاری این رویداد تشریح شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست رسانه ای بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان صبح امروز شنبه ۲۰ آبان ماه در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد. در این نشست مریم کاظمی دبیر و اردشیر صالح پور قائم مقام جشنواره، علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و مهدی حاجیان مسئول دبیرخانه جشنواره حضور داشتند.

در ابتدای نشست درویش نژاد بیان کرد: ما در این جشنواره چند هدف را دنبال می کنیم؛ اول اینکه تئاتر کودک ونوجوان بین کودکان نهادینه شود، دوم کشیده شدن خانواده ها به سمت تئاتر کودک زیرا باعث ارتقای سطح فرهنگ می شود و تئاتر را وارد سبد خانواده ها می کند و سوم افزایش شور و نشاط اجتماعی و چه چیز بهتر از تئاتر برای رسیدن به این هدف.

وی با تاکید بر اینکه باید به دنبال این باشیم که رنگین کمان زندگی اجتماعی را گسترش دهیم، افزود: ما نیازمند تنوع رنگ ها و خط های رنگی هستیم تا جامعه را پویا نگه داریم. ما در حوزه فرهنگ داشته های زیادی داریم که باید معرفی شان کنیم همچنین از دستاوردها و ظرفیت فنی کشورهای دیگر هم استفاده کنیم که این اتفاق از طریق یک رویداد بین المللی مثل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رخ می دهد.

در ادامه مریم کاظمی درباره این دوره از جشنواره توضیحاتی را ارایه داد و گفت: در این دوره از ۱۲ کشور مهمان داریم که ۱۰ کشور در همدان اجرا دارند. آلمان، بلژیک، ایتالیا، ترکیه، عراق، فرانسه، آذربایجان، آفریقای جنوبی، اسپانیا و نروژ با یک کار مشترک و هند کشورهایی هستند که اجرای صحنه ای دارند. چهار ورک شاپ از کشورهای هلند، روسیه، استرالیا و ایران برگزار می شود که از ایران مسلم قاسمی ورک شاپ ریتم در تئاتر کودک را برگزار خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه شعار جشنواره «کودک و حقوق اجتماعی» نام دارد، توضیح داد: حساسیت های زیادی درباره حقوق کودکان و نوجوانان وجود دارد و ما باید تلاش کنیم کمتر آنها را نگران کرده و به جای آن امید را به آنها تزریق کنیم چون امیدواری یکی از ابتدایی ترین حقوق کودکان است. اگر یکی از انگیزه های اصلی هنرمندان و کنشگران ما این باشد که برای کودکان نمایش تولید کنند، می توانیم از این طریق امیدوار باشیم که کودکان با حقوقشان آشنا شوند چون حق هر کودکی است که با تئاتر آشنا شود.

صالح پور نیز درباره بخش های جنبی جشنواره توضیح داد: فرهنگ امر پروژه ای نیست بلکه امر پروسه ای است در همین راستا برنامه های جنبی در جشنواره وجود دارد که ما را به امر پروسه ای جشنواره سوق می دهد.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه امسال مقارن با جشن صدسالگی تئاتر ایران است، گفت: به استناد عکسی که اجرای نمایشی خردسالان توسط جبار باغچه بان را نشان می دهد امسال صدمین سال شکل گیری تئاتر کودک و نوجوان است و به همین مناسبت پنجشنبه ۲۴ آبان ساعت ۱۰ صبح بر مزار جبار باغچه بان جمع می شویم تا خدماتی را که وی در زمینه تئاتر کودک انجام داده است، ارج دهیم.

به استناد عکسی که اجرای نمایشی خردسالان توسط جبار باغچه بان را نشان می دهد امسال صدمین سال شکل گیری تئاتر کودک و نوجوان استوی افزود: اولین مهدکودک توسط جبار باغچه بان شکل گرفته است و همانطور که می دانید او در زمینه تعلیم و تربیت ناشنوایان فعالیت های زیادی داشته است لذا بنا است میدانی که در نزدیکی مزارش است به نام او نامگذاری شود و قرار است زمینه ای فراهم ‌شود تا مزار جبار باغچه بان تبدیل به آرامگاه مشاهیر شود.

صالح پور با اعلام اینکه تندیس جبار باغچه بام نیز در همدان رونمایی خواهد شد، بیان کرد: در جمعه دوم آذر نیز به طور ویژه جشن صدسالگی تئاتر کودک و نوجوان که جشنی کاملا مردمی است برگزار خواهد شد. معتقدم بعد از بیست و پنج سال جشنواره باید از حالت اجرایی صرف خارج شود و شاهد فعالیت های جنبی در کنار اجراهای صحنه ای باشیم.

درویش نژاد نیز درباره برنامه شادپیمایی جشنواره گفت: یکی از برنامه هایمان این است که مردم مشارکت جدی در جشنواره داشته باشند و با این رویداد احساس همذات پنداری کنند و شاد باشند بر همین اساس قرار شد از مقبره ابن سینا تا میدان امام خمینی (ره) همدان مراسم شادپیمایی داشته باشیم و گروه های عروسکی و موسیقی از جنوب ایران به اجرای برنامه خواهند پرداخت و از طریق این شادپیمایی پیوند مردم با جشنواره برقرار خواهد شد. بعد از شادپیمایی مراسم افتتاحیه شاد و پرنشاطی در سالن فردوسی برگزار می شود تا آغاز جشنواره همراه با شادی باشد.

کاظمی در ادامه نشست به معرفی داوران بخش های مختلف جشنواره پرداخت و گفت: محمد چرمشیر، حمیدرضا نعیمی و بهرام جلالی پور داوران بخش مسابقه نمایشنامه نویسی هستند که از بین ۱۰ کار انتخاب شده سه نمایشنامه برگزیده در اختتامیه معرفی خواهند کرد.امسال پنج نمایشنامه برگزیده سال گذشته در یک مجلد منتشر شده است که امیدوارم این اقدام ادامه دار باشد.

وی افزود: بخش مسابقه تئاتر ایران که شامل آثار بخش نوجوان و کودک است توسط بهرام شاه محمدلو، رحمت امینی، حسین صفی، گلاب آدینه و شهره سلطانی داوری می شود. هوبرت فرن باخر آلمانی، پانته آ بهرام و مهرداد رایانی مخصوص داوران بخش مسابقه تئاتر بین الملل هستند و همچنین مجید قناد، حسین محب اهری و لاله صبوری داوران بخش مسابقه تئاتر خردسال و مریم معترف، محسن پورقاسمی و مجید امرایی داوران بخش مسابقه تئاتر خیابانی هستند.

همچنین درویش نژاد درباره دایمی شدن دبیرخانه جشنواره توضیح داد: قرار است در اختتامیه این نوید را بدهیم که دبیرخانه دایمی جشنواره در شهر همدان شکل خواهد گرفت.

کاظمی نیز در این زمینه عنوان کرد: هیچ گاه بودجه، کیفیت به ارمغان نمی آورد بلکه باید با افکار بلندمدت می توان کیفیت را ارتقا داد بنابراین اگر دبیرخانه دایمی شکل بگیرد می توانیم امیدوار باشیم که بدون تصمیم گیری های مقطعی، تئاتر کودک بتواند پیشرفت کند. امسال بودجه ما از ۸۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد افزایش پیدا کرده است و امیدوارم با برنامه ریزی درست این بودجه را مدیریت کنیم البته این افزایش بودجه باعث شد بتوانیم از آثار بین المللی بیشتری برای حضور در جشنواره دعوت کنیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه در اختتامیه سال گذشته به ما قول داده شد که سالن های بلک باکس به جشنواره اضافه شود که این مساله فراموش شد و در همین جا از آقای درویش نژاد خواهش می کنم که این مطالبات را دنبال کنند.

کاظمی درباره انتقاداتی که از طرف انجمن تئاتر کودک و نوجوان‌ خانه تئاتر مبنی بر مشترک بودن داوران بخش های کودک و نوجوان‌ مطرح شده است، بیان کرد: این اقدام سال گذشته هم رعایت شد اما تصمیمات گرفته شده در جشنواره با برخورد سلیقه ای انجام نشده است. در فراخوان اعلام شده است که بخش کودک و نوجوان به صورت تفکیکی اجرا می شود اما داوری این ۲ بخش به صورت ترکیبی است و اگر اعتراضی وجود داشت باید بعد از اختتامیه سال قبل و قبل از انتشار فراخوان اعلام می شد. در حال حاضر اقدامات مقطعی را که باعث بر هم خوردن نظم جشنواره می شود و در تصمیم گیری ها اثر می‌ گذارد، نمی پذیرم، اما اگر پیشنهادی وجود داشته باشد مورد بررسی قرار می گیرد که‌ مثلا در سه سال آینده این تغییرات عملی شود.

در پایان این نشست درویش نژاد از رونمایی از المان تئاتر کودک در این دوره از جشنواره خبر داد.