» آرشیو مطالب » جشنواره تئاتر مساجد باید با رعایت شئونات این مکان مقدس برگزار شود
3312517
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

جشنواره تئاتر مساجد باید با رعایت شئونات این مکان مقدس برگزار شود

آذر 15, 1398 0

قزوین- نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین گفت: جای هنر در مساجد خالی است اما هنرمند هم باید مسجدی باشد و در برگزاری جشنواره تئاتر بچه های مسجد شئونات این مکان مقدس کاملا رعایت شود

به گزارش تئاتر آنلاین، چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسحد پنجشنبه شب با حضور آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، جمالی پور استاندار، ارزانی رئیس ستاد فرهنگی هنری مساجد کشور، مومنی رئیس حوزه هنری کشور، زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی کشور، حجت الاسلام سبحانی نیا مدیرحوزه علمیه قزوین، اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام رمضانی مسئول کانون های فرهنگی مساجد استان و جمعی از هنرمندان در شبستان امیرالمومنین مسجدالنبی با معرفی نمایش های برتر به کار خود پایان داد.

آیت الله عبدالکریم عابدینی در این مراسم گفت: خوشحالیم که قزوین میزبان هنرمندان عرصه مسجد است و امیدواریم هنرمندی شما در خدمت ارزشهای دینی و مردم مومن باشد.

3312517

وی افزود: جغرافیای فعالیت شما هنرمندان مسجد است لذا باید آداب مسجد را بدانیم که صاحب خانه خدای متعال است و آداب بندگی را رعایت کنیم.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: شما هنرمندان متعهد مسجدی لازم است آبادانی دل خود را با همراهی خدا ممکن کنید زیرا دل آباد با یاد و نام خدا، کتاب و مرام الهی می تواند مروج دین باشد.

عابدینی اظهارداشت: کسی که برای مسجد خرج می کند باید اهل مسجد باشد و حلال و حرام را در زندگی رعایت کرده باشد تا کارش قبول شود.

وی اضافه کرد: خدای متعال همه کارهایش با هنر است حتی در هم شکستن کفار و مشرکین از سوی باریتعالی هنرمندانه بود.

آیت الله عابدینی گفت: حماسه عاشورا را تجلی گاه هنر خدایی می دانیم و از روزی که در مدینه صحبت بیعت با یزید مطرح شد تا روز عاشورا همه هنر است و همراهان امام هم یک مجموعه بچه های مسجد بودند که هنر عاشورایی را نقاشی کردند.

3312518

وی با اشاره به وقایع انقلاب هم اظهارداشت: امام کاری کرد تا حماسه عاشورا ماندگار و جاودانه شود و آرمانهای بلند خدای متعال در عرصه عاشورا تجلی کرده است.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین تصریح کرد: شما هنرمندان مسجد همه باید اقامه کننده نماز باشید زیرا جلوه های هنر در کلام خدا هم هست و شما می توانید از آن الهام بگیرید.

وی اضافه کرد: وقتی امام گفت ما انقلابمان را به جهان صادر می کنیم و یا تا بانگ لا اله الا الله هست مبارزه هست یک کار هنرمندانه بود.

آیت الله عابدینی یادآورشد: جشنواره تئاتر بچه های مسجد یک کار فاخر است که از دست اندرکاران برگزاری آن تقدیر می کنیم اما یک دلواپسی هم داریم و این که در مسجد باید رفتارهای ما مسجدی باشد برای نمونه باید مراقب باشیم در مسجد دست نزنیم.

3312522

وی اظهارداشت: اگر می خواهیم این کار فاخر شما پا بگیرد و قرار است درب مسجد به روی هنرمندان باز شود حتما باید شئونات مسجد رعایت شود لذا لازم است برخی رفتارها مراعات شود.

عابدینی اضافه کرد: قبول داریم که امروز جای هنر در مسجد خالی است و البته هنرمند هم لازم است مسجدی باشد لذا یا مجبوریم مسجد را از خود دور کنیم که منطقی نیست یا بهتر است هنرمندان مسجدی شوند و به نظر می رسد در مساجد نیازهای اقتصادی، پزشکی، ورزشی، هنری وجود دارد که با رعایت جایگاه مساجد می توانیم به این نیازها پاسخ دهیم.

3312524

در ادامه از حسین پارسایی کارگردان، بازیگر و نویسنده و احیاگر تئاتر مسجد، ناصر ایزدفر کارگردان و بازیگر قزوینی تجلیل شد.

در پایان برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×