جزییات یادواره «قیام عشاق» تشریح شد/ تولید نمایش خیابانی ۱۵ خرداد

در نشست خبری یادواره هنری «قیام عشاق» که از سوی حوزه هنری استان تهران برگزار می‌شود، جزییاتی از برنامه‌های این یادواره تشریح شد. به گزارش تئاتر آنلاین، نشست خبری یادواره هنری «قیام عشاق» که به مناسبت قیام ۱۵ خرداد در بخش‌های نمایش، پوستر، عکس، سرود و «شب خاطره» از سوی حوزه هنری استان تهران برگزار […]

در نشست خبری یادواره هنری «قیام عشاق» که از سوی حوزه هنری استان تهران برگزار می‌شود، جزییاتی از برنامه‌های این یادواره تشریح شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست خبری یادواره هنری «قیام عشاق» که به مناسبت قیام ۱۵ خرداد در بخش‌های نمایش، پوستر، عکس، سرود و «شب خاطره» از سوی حوزه هنری استان تهران برگزار می‌شود، چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه با حضور حمید حسین‌زاده دستیار ویژه رئیس حوزه هنری استان تهران، نیما بیگلریان کارشناس مسئول نمایش حوزه هنری استان تهران و حسین قاسمی مسئول حوزه هنری جنوب شرق استان تهران در سالن هراتی حوزه هنری برگزار شد.

حمید حسین‌زاده دستیار ویژه رئیس حوزه هنری استان تهران در ابتدای نشست توضیحاتی درباره برنامه‌های این مرکز ارائه کرد و گفت: در ادامه فعالیت‌های حوزه هنری استان تهران موضوع برگزاری مناسبت‌ها و تولید محتوا که یکی از اهداف حوزه هنری است، ۲ رویداد بزرگ را برای ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه پیش‌رو داریم. حوزه هنری طی ۸ ماه اخیر رویکرد جدیدی برای راه‌اندازی دفاتر شهرستانی در حال انجام دارد که دفاتری نیز در شهرستان‌های استان تهران با توجه به پتانسیل‌های موجود، صورت گرفته است. در این رویه، مدلی جدید از راه‌اندازی دفاتر شهرستان را پشت سر گذاشتیم.

وی عنوان کرد: در این راستا، چندین مؤلفه را مدنظر قرار دادیم که یکی از آنها جمعیت قابل توجه و وجود استعدادهای فرهنگ و هنر و دیگری بحث استعدادیابی و شناسایی هنری هنرمندان است.

حسین زاده با بیان اینکه مدل اجرایی سبکی داریم و هزینه‌ای بابت این دفاتر صرف نشده است، گفت: رابط و مسئول دفاتر راه اندازی شده، عضو شورای اداری شهرستان‌ها هستند و این موضوع سبب می‌شود نبض فعالیت‌ها را دست بگیرد. در دفتر پیشوا با امامزاده‌ای با عنوان امامزاده جعفر بن موسی الکاظم روبرو شدیم که جریان ۱۵ خرداد ماه از این امامزاده آغاز شده بود. شهدای ورامین و دشت ورامین، شهدای بسیار مظلومی هستند که کمتر به آنها پرداخته شده است به همین دلیل وقتی این جریان را متوجه شدیم صحن بارگاه امامزاده را مرکز فعالیت‌های رویداد قرار دادیم.

نیما بیگلریان کارشناس مسئول نمایش حوزه هنری استان تهران نیز در توضیح بخش نمایشی رویداد توضیح داد: همایش تئاتر خیابانی ۱۵ خرداد حوزه هنری هر سال از سوی مرکز نمایش حوزه هنری برگزار می‌شد که برگزاری این سوگواره به دلایلی به تأخیر می‌افتد تا اینکه امسال حوزه هنری استان تهران به این فکر افتاد که این اجراها را احیا کند. در شروع کار فراخوانی به شهرستان‌های استان ارائه شد و جدای از آن، واخد نمایش اقدام به تولید ۴ نمایشنامه خیابانی و صحنه‌ای کرد و ۱۴ اثر نمایشی از شهرستان‌ها تولید و به دبیرخانه ارسال شد. از بین این آثار، ۶ نمایش پذیرفته شد که در همایش «قیام عشاق» در صحن حرم امامزاده برنامه نمایش خواهند داشت. ۲ نمایش «مجلس شبیه خوانی ۱۵ خرداد» و نمایش «ایستاده‌ایم» نیز روز ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ در حرم امامزاده جعفر بن موسی الکاظم اجرا می‌شوند.

وی گفت: واحد نمایش حوزه هنری در تمامی شهرستان‌ها قصد دارد اجزای نمایش‌های بچه‌های مسجد را رونق دهد و این آثار تولیدی در طی سال باید در سطح شهرستان‌های استان به اجرا درآیند. با حمایت‌های علی فروزانفر، شرایط و بستری فراهم می‌شود که جریان‌های فرهنگی هنری را در سطح استان برگزار کنیم.

حسین قاسمی مسئول حوزه هنری جنوب شرق استان تهران (دشت ورامین) درباره سه روز برنامه رویداد توضیح داد: پنجشنبه ۱۲ خرداد ساعت ۱۷ در حسینیه بنی‌فاطمه ورامین که مبدا وحدت جریان قیام بوده است، نمایشگاه آثار و کتب تاریخی و سیاسی قیام را داریم که با حضور آیت الله مجتهد شبستری برنامه را آغاز خواهیم کرد. نمایشگاه عکس و پوستر به مدت ۵ روز در حسینیه برقرار است. همچنین ساعت ۲۰:۳۰ همان روز بعد از نماز مغرب و عشا، در حرم امامزاده برنامه «شب خاطره» را داریم که از شبکه یک پخش می‌شود.

وی ادامه داد: روز جمعه ۱۳ خردادماه، بعد از نماز جمعه پیشوا، افتتاح نمایشگاه پوستر و عکس در دفتر حوزه هنری شهرستان را داریم. ۱۴ خرداد در صحن امامزاده و مزار شهدای گمنام ۲ نمایش خیابانی اجرا خواهد شد و روز ۱۵ خرداد، بخش سرود و یادواره هنری رویداد با گروه سرود احسان و چندین گروه سرود دیگر و اجرای سرود سلام فرمانده با مبنای شعر «انتظار ظهور از نیمه خرداد کشم»، اجرا خواهد شد.

قاسمی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پرداختن به واقعه آبادان بیان کرد: در نمایش‌های خیابانی به وقایع روز جامعه اشاره خواهد شد که وقایع آبادان را نیز در بر می‌گیرد.

حسین‌زاده در پایان به اتفاقات ناخواسته‌ای که ممکن است در جریان اجرای نمایش‌های خیابانی رخ دهد، اشاره کرد و گفت: اجرای نمایش خیابانی در صحن حرم تجربه بدیعی خواهد بود که خیل عظیم جمعیت مشتاق اتفاقات فی البداهه ای را رقم خواهد زد.