» آرشیو مطالب » آقای وزیر از شغل تئاتر گفت!
2415593
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

آقای وزیر از شغل تئاتر گفت!

فروردین 6, 1396 0

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه روز ملی هنرهای نمایشی همراه با معاون هنری وزارت ارشاد و مدیرکل هنرهای نمایشی با استاد علی نصیریان هنرمند پیشکسوت تئاتر دیدار کردند.

به گزارش تئاتر آنلاین، علی نصیریان در این دیدار با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر طی سال های اخیر از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار بوده به افزایش آموزشگاه های هنری، تعداد هنرمندان جوانانی که در عرصه بین الملل موفقیت هایی داشته اند و افزایش تماشاگران تئاتر اشاره کرده و گفت: در همه دنیا تئاتری که جنبه فرهنگی واجتماعی داشته و جدای از جنبه تفننی تئاتر بر اندیشه، تفکر و شناخت لایه های روانشناسی شخصیت ها استوار باشد با دریافت حمایت های مختلف اجرا می شود.

وی با اشاره به اهمیت فرهنگسازی از طریق تئاتر توضیح داد: در بسیاری از کشورهای اروپایی برای جذب مخاطب و فرهنگسازی، نمایش ها را به صورت رایگان و با حمایت دولت و شهرداری ها برای مردم اجرا می کنند. به هر صورت کمک های دولتی برای توسعه تئاتر در گذشته بسیار اندک بوده است و دولتمردان می بایست با شناسایی تئاتر ایران و تئاتر نویسی به ساختار تئاتر مدرن و اسطوره ای، ادبیات دراماتیک را در کشور توسعه دهند. این در حالی است که ادبیات دراماتیک یک ملت هم تئاتر ملی آن کشور را می سازد و ما نیز با نمایش ایرانی باید به دنیا معرفی شویم.

نصیریان در بخش دیگر سخنان خود گفت: از این که روزی به نام هنرهای نمایشی در تقویم فرهنگی کشور ثبت شده است خوشحالم و امیدوارم این حرکت شروعی باشد برای رفتن تئاتر از تهران به استان ها و از استان ها به تهران. این حرکت مطمئنا باعث می شود استعدادها و نخبگان بسیاری در کشور شناسایی شوند.

تئاتر باید یک مسیر بازگشت به خویشتن پیدا کند

سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار گفت: در همه هنرها نوعی از بازگشت به ریشه های ملی و سنتی دیده می شود. تئاتر نیز نشان داده که در حال نزدیک شدن بیشتر به فرهنگ ملی ایرانی است. این یک بازگشت نانوشته در حوزه هنر است و تئاتر باید یک مسیر بازگشت به خویشتن پیدا کند.

وی با اشاره به افزایش آمار مخاطبان تئاتر در سه چهار سال اخیر گفت: این آمار نشان می دهد که ظرفیت تئاتر چندین برابر شده است و اهمیت دارد که با توجه به مقوله اقتصاد تئاتر، فضای تخصصی تئاتر به سمتی هدایت شود که هنرمندان این عرصه دلمشغولی دیگری به جز حرفه خود نداشته باشند. هنرمندان این رشته باید از این که تئاتری هستند به خود ببالند و این مهم یک احساس خوب در آنها به وجود آورد.

صالحی امیری در بخش دیگری از صحبت هایش بر توجه جدی به تئاتر در استان های مختلف کشور و تبادل اجرا بین استان ها تاکید کرده و گفت: امروزه با گسترش سیستم های ارتباطی و محتوای آموزشی در فضای مجازی و سایت ها، منابع دانش در اختیار تمامی افراد قرار گرفته و دیگر فاصله با مرکز مانعی برای کیفیت آثار هنری و شکوفایی هنرمند نیست.

افتتاح ۳۰ پلاتوی تئاتری در استان ها

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه بیان کرد: بخش خصوصی در طول سال های اخیر به خوبی وارد میدان شده و هنرمندان بسیاری با استفاده از این ظرفیت در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: هنرمندان تئاتر استان ها حضور پررنگی در تولید آثار نمونه و فاخر داشته اند به طوری که در جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر آثار قابل توجهی را از خود به نمایش گذاشتند. به زودی نیز بیش از ۳۰ پلاتو در استان های کشور برای فعالیت خانواده هنری، به زیر ساخت های تئاتر کشور اضافه خواهد شد.

استاد یک الگوی فرهنگی است

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز با بیان این مطلب که استاد نصیریان همواره تئاتر را در اولویت فعالیت های هنری خود قرار داده و در بخش های مشورتی و برنامه ریزی اداره کل هنرهای نمایشی را همراهی کرده اند، گفت: زندگی، شخصیت، فعالیت هنری و حضور اجتماعی استاد نصیریان را باید یک الگوی فرهنگی برای نسل های آینده دانست. ارتباط خوب ایشان با گروه های تئاتر استان ها و نسل جوان الگوی ارزشمندی برای خانواده هنری کشور علی الخصوص خانواده تئاتر و موجب مباهات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×