تلفیقی از «مکبث» و «هملت» آماده اجرا می‌شود/ معضل ضعف آموزش تئاتر

مسعود طیبی از آماده کردن نمایش «هنگامه ای که هملت به دست جادوگران مکبث کشته شد» برای اجرای عمومی خبر داد و از ضعف وضعیت آموزش تئاتر در دوران کرونا گفت. مسعود طیبی نویسنده و کارگردان تئاتر درباره فعالیت های تازه اش به تئاتر آنلاین گفت: در حال حاضر برای نمایش جدید خود «هنگامه ای […]


مسعود طیبی از آماده کردن نمایش «هنگامه ای که هملت به دست جادوگران مکبث کشته شد» برای اجرای عمومی خبر داد و از ضعف وضعیت آموزش تئاتر در دوران کرونا گفت.

مسعود طیبی نویسنده و کارگردان تئاتر درباره فعالیت های تازه اش به تئاتر آنلاین گفت: در حال حاضر برای نمایش جدید خود «هنگامه ای که هملت به دست جادوگران مکبث کشته شد» برنامه ریزی می کنم از همین رو از اعضای گروه تئاتر «میزانسن» خواسته ام کلیه فعالیت های اجتماعی غیرضروری خودشان را کنسل کنند تا بتوانیم احتمال ابتلا به بیماری و انتقال آن به داخل گروه و در نتیجه احتمال همه گیری گروهی را به حداقل برسانیم.

وی درباره ویژگی های نمایشنامه نیز توضیح داد: این نمایشنامه نوشته خودم و ترکیبی است از نمایشنامه های «هملت» و «مکبث» که به طور کامل برای شرایط جامعه امروزی و با نگاه یان کات به عنوان یکی از بزرگترین منتقدان تئاتر دنیا به آثار شکسپیر نوشته شده است.

طیبی با اشاره به اینکه یان کات ماهیت و ساختار آثار شکسپیر را به قالبی تشبیه می‌کند که می تواند در هر دوره ای رنگ و بوی آن عصر را بگیرد و با مسائل مبتلا به آن زمان انطباق یابد، بیان کرد: اجرای این اثر تلفیقی نیز از ساختاری مدرن و امروزی برخوردار است چرا که برنامه ریزی اجرایی این نمایش نیز بر اساس نگاه اجرایی رابرت ویلسون به تئاتر تصویری انجام می شود.

وی که به عنوان مدرس تئاتر نیز فعال است درباره تاثیری که بحران کرونا بر مساله آموزش دانشجویان گذاشته است، گفت: شکل گیری ساختار ذهنی و تکنیکی در هنرمند تئاتر وابسته به آموزش خوب است. تا قبل از شرایط همه گیری کرونا وضعیت عمومی آموزش در حوزه تئاتر مطلوب نبود و در یک نگاه کلی به وضعیت ورود دانشجو به رشته هایی مثل کارگردانی نمایش و بازیگری، به دلیل نبود آزمون های عملی، وضعیت آموزش با افت چشمگیری مواجه بود اما در دوران اپیدمی کرونا به دلیل نبود بسترهای تکنولوژی مناسب، شرایط آموزش دشوارتر نیز شده است به خصوص برای رشته هایی مثل بازیگری، کارگردانی و … که تمرین عملی بسیار ضروری است.

وی یادآور شد: از طرف دیگر به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب آموزشی در فضای مجازی این وضعیت، افت بیشتری نیز پیدا کرده و اساتید نمی توانند به راحتی تدریس کنند. این در حالی است که در شرایط کنونی کرونا، برگزاری کلاس های عملی به صلاح نیست اما نیاز به هم اندیشی برای یافتن راهکارهایی است که این مشکل را به حداقل برساند.

طیبی در پایان صحبت هایش متذکر شد: با جرات می گویم، نمی توان منتظر نسل درخشانی در آینده تئاتر کشور بود مگر اینکه از هم اکنون برنامه ای برای آن اندیشه شود از جمله استفاده درست و کارشناسانه از فضای مجازی و امکانات آن و یافتن راه های تازه برای استفاده حداکثری از تکنولوژی برای ارائه نمایش و همچنین آموزش های هنری به علاقه مندان مطابق شرایط کنونی. هر چند تلاش های ما در این حوزه بسیار به بستر و زیرساختی که در زمینه فناوری در کشور فراهم است وابستگی دارد اما از همین امکانات موجود هم می توان برای ادامه کسب و کار خود بهره برد.

نمایش «هنگامه‌ای که هملت به دست جادوگران مکبث کشته شد» پیش از این سال ۹۶ در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه رفته بود.